Na koncertě rappera Travise Scotta v italském Římě 7. srpna bylo podle četných zpráv zraněno nejméně 60 lidí.

Rodák z texaského Houstonu uspořádal jednorázovou show v římském antickém Cirkusu Maximus před svým nadcházejícím turné „Utopia“ a na pódium si pozval nečekaného speciálního hosta, kolegu rappera Kanyeho Westa, aby vystoupil před zhruba 60 000 až 70 000 návštěvníky.

Zatímco koncert začal jako obvykle, situace se údajně zvrtla, když jeden člověk stříkal pepřový sprej a vzniklý chaos vyústil podle CNN v to, že nejméně 60 lidí potřebovalo lékařské ošetření.

Není jasné, zda osoba, která údajně stříkala pepřový sprej, byla návštěvníkem koncertu, nebo členem ochranky.

Mezitím se v koncernu údajně zranil čtrnáctiletý chlapec, který spadl ze čtyřmetrové falešné stěny, na kterou vylezl před místem konání koncertu ve snaze lépe vidět na show, uvedla CNN.

Deník Epoch Times se obrátil na zástupce Scotta se žádostí o komentář.

Po posledním incidentu vyzvala ředitelka archeologického parku Koloseum Alfonsina Russoová k ukončení většiny představení na Cirkusu Maximus, starořímském stadionu pro závody spřežení.

„Circus Maximus je památka. Není to stadion, ani koncertní sál,“ řekla italské zpravodajské službě AGI. „Tyto mega rockové koncerty ho ohrožují, včetně nedalekého Palatinu,“ pokračovala. „Rockové koncerty by se měly konat na stadionech, aby neohrožovaly bezpečnost veřejnosti.“

Scottův poslední koncert se měl původně konat u pyramid v egyptské Gíze, nicméně místní úřady nakonec termín zrušily kvůli „složitým produkčním problémům“, které znamenaly, že show „nemohla být postavena v poušti“.

Festival Astroworld si vyžádal 10 mrtvých

Poslední show je pro Scotta první od doby, kdy se texaská velká porota rozhodla neobvinit ho v rámci trestního vyšetřování smrtící davové vlny na jeho nešťastném festivalu Astroworld v Houstonu v roce 2021.

Během této akce zahynulo 10 lidí ve věku od 9 do 27 let a stovky jich byly zraněny v důsledku tlačenice v davu.

„Nikdy nenabádal lidi, aby dělali něco, co mělo za následek zranění jiných lidí,“ řekl v červnu o rozhodnutí velké poroty Scottův právník Kent Schaffer a dodal, že výsledek je „velkou úlevou“.

Kvůli úmrtím a zraněním na koncertě bylo podáno více než 500 žalob, včetně mnoha žalob proti pořadatelům koncertu Live Nation a Scottovi, v hodnotě milionů dolarů.

Rapper údajně urovnal nejméně tři žaloby týkající se incidentu, přičemž poslední se týkala rodiny čtrnáctiletého Johna Hilgerta, který při incidentu zemřel.

Kromě nejnovějších zranění na koncertě v Římě čelí Scott také reakcím na Westovo vystoupení na pódiu během této akce.

West, známý také jako Ye, čelil kritice kvůli svým komentářům zveřejněným na sociálních sítích, včetně hákového kříže sloučeného s Davidovou hvězdou, které mnozí považovali za antisemitské.

Rapperův účet na platformě X, dříve známé jako Twitter, byl po osmiměsíčním pozastavení v červenci obnoven, ale nebude moci být monetizován a u jeho příspěvků se nebudou zobrazovat reklamy.

West na účtu zatím žádné příspěvky nezveřejnil.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil MiC.