Ratingová agentura S&P Global upustila od používání ESG skóre (environmentálního, sociálního a správního hodnocení) při hodnocení firemních dlužníků v souvislosti s pochybnostmi ohledně užitečnosti těchto ukazatelů a v souvislosti s širším odporem vůči „woke“ agendě, která se prosazuje v představenstvech napříč Spojenými státy.

Ratingová agentura hodnotí od roku 2021 jednotlivé společnosti na stupnici od 1 (nejlepší) do 5 (nejhorší) v každé ze tří složek ESG. Nyní se však rozhodla skóringový systém ESG, také zvaný nefinanční reporting, při hodnocení úvěrové kvality veřejně hodnocených firem vypustit.

„S okamžitou platností již nebudeme v našich zprávách zveřejňovat nové úvěrové ukazatele ESG ani aktualizovat ty zbývající,“ oznámila agentura v prohlášení, které získal deník The Epoch Times.

Společnost naznačila, že důvodem pro zrušení ESG skóre byla nedostatečná účinnost. ESG hodnocení je předmětem ostré kritiky ze strany konzervativců, kteří v něm vidí projev levicové či dokonce neomarxistické agendy ve firmách.

Zpráva agentury Bloomberg s odvoláním na „osobu blízkou procesu“, která si nepřála být jmenována, uvedla, že změnu vyvolaly „projevy zmatku“ ze strany investorů, kteří se při svých investičních rozhodnutích spoléhají na úvěrové ratingy agentury. Žádost Epoch Times o bližší podrobnosti toho, proč agentura od nefinančního reportingu upustila, zůstala do doby publikace článku nezodpovězena.

„Nejsou tak spolehlivé“

Patrick Welch, vedoucí oddělení ratingové a ESG politiky z Kroll Bond Rating Agency, řekl serveru Bloomberg, že pravděpodobným důvodem změny u jejich rivala je zmatek. Při použití pětibodové hodnotící stupnice „vkládáte jeden hodnotící systém, tj. ESG, do dalšího hodnotícího systému, tj. úvěrový rating,“ uvedl Welch.

Jistý zmatek podle něj plyne i z nejasnosti, zda rating reflektuje finanční riziko pro firmu nebo firemní dopad například na společnost či životní prostředí.

Tom Lyon, profesor z Michiganské univerzity, který se zabývá ESG ratingy, řekl listu Financial Times, že ratingy ESG „nejsou tak spolehlivé a rozchází se“. Podle něj je ESG skóre pod palbou útoků ze strany konzervativců a republikánů v Kongresu, a zároveň naznačil, že společnost S&P Global podlehla tlaku, aby pravidla přestala používat.

Zatímco S&P Global od ESG hodnocení utíká, jeho konkurenti Moody’s a Fitch nadále používají při ESG skórování alfanumerickou stupnici. Richard Hunter, hlavní úvěrový ředitel společnosti Fitch Ratings, řekl časopisu Pensions & Investments: „Společnost Fitch se domnívá, že existují hluboké limity toho, co mohou textová sdělení učinit pro investory, kteří sledují celé portfolio stovek obsluhovaných emitentů a dluhopisů.“

„Zjistili jsme, že uživatelé vysoce oceňují, že máme k dispozici číselné skóre, které jasně identifikuje jednotlivé emitenty se skutečnými změnami ratingu, které lze klasifikovat jako vyvolané faktorem, který má přímý význam i pro ESG, nebo kde se o těchto faktorech intenzivně diskutuje ve výboru, aniž by zatím došlo ke skutečné změně ratingu.“

„Posedlost radikálními sociálními změnami“

Společnost S&P Global, která je jedním z největších světových hodnotitelů podnikových dluhů, čelila v loňském roce výzvám k vyšetřování ze strany koalice republikánských generálních prokurátorů. „Příliš mnoho spotřebitelů a investorů bylo poškozeno posedlostí, jakou má woke ESG hnutí pro radikální sociální změnu a ochotu ignorovat zákony,“ uvedl v září 2022 v prohlášení texaský generální prokurátor Ken Paxton.

„Vyšetřujeme společnost S&P Global, abychom zjistili, zda se zapojila do takových destruktivních a nezákonných obchodních praktik, které jsou v hnutí ESG tak rozšířené. Pokud ano, bude se muset za své jednání zodpovídat.“ Vyšetřování stále probíhá, přičemž jiní odborníci upozorňují, že odpor vůči ESG nepřichází pouze ze strany konzervativců.

Scott Shepard, pracovník Národního centra pro výzkum veřejné politiky (National Center for Public Policy Research), což je skupina zabývající se výzkumem volného trhu v oblasti veřejné politiky, v nedávném rozhovoru pro The Epoch Times uvedl, že odpor proti ESG ve Spojených státech nabývá na síle.

„Tentokrát vidíme něco zcela jiného. Nejsou to totiž jen konzervativci, kteří se o takové věci vždy zajímají, je to celá země,“ řekl Shepard o výzvách k bojkotu, kterým čelí značky jako Bud Light nebo Target kvůli jejich osvojování levicových principů.

ESG skóre, které začalo jako směrnice, se nyní změnilo v povinné mandáty týkající se kontroverzních ideologií „sociální spravedlnosti“, poznamenal Shepard. Will Hild, výkonný ředitel neziskové skupiny na ochranu spotřebitelů Consumer’s Research, během nedávného rozhovoru pro The Epoch Times uvedl, že obchodní woke praktiky nezmizí bez boje.

Podle něj se vedení firem více než finančních ztrát bojí, že přijde o práci, když se ESG pravidel zbaví. To je také důvod, proč to vypadá, že se woke firmy nikdy nepoučí a tvrdohlavě prosazují „ultralevicovou agendu“ ESG, míní Hild. „Je to zástěrka pro prosazování politiky za použití peněz jiných lidí,“ podotýká.

Na této zprávě se podílela Darlene McCormick Sanchezová. Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková.