Přání okresní prokurátorky v Atlantě ve státě Georgia zahájit proces s Donaldem Trumpem v březnu příštího roku není vzhledem ke složitosti případu reálné, uvedli právní experti pro deník The Epoch Times. Tamní prokuratura stíhá bývalého prezidenta kvůli obviněním týkajícím se pokusu o nelegální zvrácení voleb, včetně vydírání.

Podle právníků se stíhání ve věci vydírání může protáhnout na roky a spoustu času seberou i před-procesní tahanice právníků obžaloby a obhajoby.

Okresní prokurátorka Fulton County v Georgii, demokratka Fani Willisová, uvedla, že chce zahájit proces s prezidentem Trumpem a 18 spoluobviněnými – včetně jeho bývalých advokátů – 4. března 2024, tedy za 200 dní.

Datum soudního procesu je pro prezidenta Trumpa, který vede již třetí prezidentskou kampaň, politickým problémem, protože připadá na den před „Super Tuesday“ – primárkami Republikánské strany v 15 státech, včetně států bohatých na delegáty sjezdu – Texasu, Kalifornie a Severní Karolíny.

Republikánské primárky v Georgii jsou naplánovány na 12. března 2024.

Trump byl 14. srpna obviněn v Atlantě z několika bodů obžaloby v souvislosti s jeho snahou napadnout prezidentské volby v roce 2020.

Obvinění se týkají porušení zákona o zločineckých organizacích (vydírání a korupce), navádění k porušení přísahy veřejného činitele, spiknutí za účelem spáchání padělání prvního stupně a spiknutí za účelem podání falešných dokumentů.

Curt Levey, prezident Committee for Justice, konzervativní neziskové organizace na podporu práva, řekl deníku The Epoch Times, že k zahájení procesu pravděpodobně nedojde tak brzy, jak navrhuje Willisová.

Willisová a žalobci v dalších třech Trumpových případech „odkryli svou strategii“, řekl Levey.

„Nejde jim ani tak o to, aby to udělali důkladně a izolovali to od úspěšného odvolání, jako spíš o to, aby k soudním procesům, a podle nich snad i k odsouzení, došlo ještě před volbami.“

„Pokud spěcháte a nevypořádáte se uspokojivě se všemi různými předběžnými návrhy, určitě si tím otevíráte cestu k úspěšnému odvolání, ale jim je to jedno, protože odvolání bude až po volbách.“

„Jak už jsem řekl, cílem je soudit ho před volbami a svázat ho tak, aby nemohl vést účinnou kampaň, a doufají, že ho před volbami usvědčí,“ dodal advokát.

Mark Miller, právník z Pacific Legal Foundation, řekl deníku The Epoch Times, že usilovat o tak brzký termín soudního procesu v tak složitém případu se zdá být nereálné.

„Z praktického hlediska to vypadá jako velmi optimistický harmonogram soudního řízení, když máte 19 obžalovaných,“ řekl Miller v rozhovoru.

„Každý z nich bude mít své vlastní advokáty. Tito advokáti budou mít své vlastní rozvrhy – každý obžalovaný bude mít svůj vlastní rozvrh [a] soudce se bude chtít přiměřeně přizpůsobit rozvrhu všech a případným konfliktům.“

Willisová musí vědět, že „její výhled je optimistický, ale to, co se snaží říct, je – toto je důležitý případ a měl by se urychleně pohnout kupředu“.

„Nechci spekulovat o tom, zda má postranní úmysly,“ dodal Miller.

Ale přání státu postupovat rychle „musí být vyváženo právem obžalovaných na spravedlivý proces“.

Existuje téměř stostránková obžaloba a obhájci „budou chtít tyto skutečnosti vyhodnotit, promluvit si se svědky, pochopit, co je základem každého obvinění“.

„Některá z nich jsou jednoduchá, některá jsou tweety, ale některá budou vyžadovat více času. A dobrý obhájce, který je horlivým advokátem [svého klienta], bude potřebovat čas na obhajobu svého obžalovaného.“

„A nejde jen o prezidenta Trumpa, jak to formulovala prokurátorka. Je tu spousta dalších lidí, kterým jde o život,“ řekl Miller.

Deník Epoch Times se obrátil na kancelář Willisové s žádostí o komentář.

Jeff DiSantis, zástupce okresní prokuratury pro oddělení pro styk s médii, do doby vydání článku neodpověděl.

Deník Epoch Times požádal o vyjádření také právní tým prezidenta Trumpa, ale do doby vydání zprávy neobdržel odpověď.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková