Po včerejší akci Národní kriminální agentury (NAKA), která vedla k obviněním příslušníků SIS a policie, dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ujistila veřejnost, že ve státě neprobíhá žádný policejní převrat. Po pátečním rokování bezpečnostní rady státu zdůraznila, že důležité instituce jsou stále funkční a jejich řízení je zajištěno. „Žádný policejní převrat na Slovensku neprobíhá, probíhá vyšetřování trestných činů, o jejichž rozsahu se v médiích hodně popsalo.“

Prezidentka zároveň upozornila, že pokud by prokuratura a soudy dospěly k závěru, že trestní stíhání příslušníků těchto institucí bylo neopodstatněné, pak by se otevřel prostor pro intervenci politické moci a vyvozování odpovědnosti vůči policii. Avšak v současné fázi není situace taková, že by toto bylo opodstatněné. Veřejnost by podle ní měla počkat na rozhodnutí prokuratury a soudů. Odsoudila jakékoli pokusy politiků zneužít situace a vyvodit předčasné závěry. Skutečný stav věcí by měly určit právní orgány na základě důkazů a faktů.

Zuzana Čaputová zároveň vyvrátila tvrzení, že by o zákroku policie věděla dopředu. „Jakékoli informování jakéhokoli politika o připravovaných krocích policie by bylo nezákonné,“ podotkla.

Premiér Ľudovít Ódor ujistil veřejnost, že vláda bude postupovat vůči aktérům kauzy Rozuzlení podle závěrů prokuratury a soudů. „V momentě, kdy na základě důkazů a faktů dospějí prokurátoři a soudy k rozhodnutí, budu jednat vůči dotčeným aktérům, ať už je to SIS nebo policie, které spadají pod kontrolu vlády.“

Obvinění pěti osob se týká zločinné skupiny, která měla ztížit nebo mařit vyšetřování korupčních a jiných trestných činů, navozovat dojem manipulace výpovědí svědků vyšetřovateli, ale také diskreditovat orgány činné v trestním řízení. Dvě osoby byly obviněny pro zneužívání pravomoci veřejného činitele z pomsty.