Zdenka Danková

23. 8. 2023

V polovině srpna se mnozí rodiče rozhlížejí, kde nakoupit školní potřeby pro své děti, kterým za pár týdnů začne školní výuka. Zatímco děti se ještě nevytrhly z prázdninových her a dobrodružství, rodiče sepisují seznamy, co vše dítě potřebuje, a dělají si vrásky s finanční stránkou pořízení všech potřebných pomůcek do školy.

Když spočítáme, kolik stojí batoh, penál, psací a kreslicí potřeb, zda nám bude do úsměvu?

Podle průzkumu, jak uvádí uvádí zpráva FYI Prague, vyjde výbava v průměru na 5 tisíc korun, přičemž nejdráže vychází ta pro prvňáčky. A nejde jen o samotné vybavení do školy, často je třeba uzpůsobit také domácí prostředí – pořídit psací stůl, kvalitní židli. Současně nabízí tipy, kde a jak sehnat věci z druhé ruky.

Někteří rodiče sáhnou do úspor, jiní se rozhlédnou, jak by se kreativně i za méně korun daly splnit požadavky na školní vybavení jejich dětí.

Rodiče, kteří se neostýchají, mohou sáhnout po věcech „z druhé ruky“. Věci mohou být levné i udržitelné, jako třeba učebnice z antikvariátu. Z dnešních antikvariátů se některé soustředí zejména na prodej učebnic, a jsou zde i internetové antikvariáty a secondhandy jako například knihobot.cz, trhknih.cz nebo www.cbdb.cz/booxy.

Pár korun se dá získat i prodejem vlastního nepotřebného školního vybavení, které vaše děti již nepotřebují, a tím pokryjete nákup aktuálních učebnic a sešitů. Knihy a učebnice pořídíte na školní burze, pokud ji škola pořádá. Zde mohou školáci nakoupit učebnice od vyšších ročníků.

V knižním secondhandu si knihy objednáte pohodlně online a na rozdíl od školní burzy budou v dobrém stavu.

Knihobot aktuálně nabízí možnost: „Zároveň nám můžete poslat fotku učebnic, které máte doma a už je nepotřebujete a my je za vás nabídneme k prodeji. S fotografováním a zasíláním nebude mít žádnou práci a jen obdržíte peníze, až si je někdo koupí,“ uvádí Nicol Strungová za Knihobot.

Iphony ze Swapie

Někteří rodiče uvažují pořídit dětem první telefon. Nemusí to ale nutně znamenat, že mu pořídíte ten nejnovější a nejdražší model. Například Swappie prodává plně funkční repasované iPhony, které prochází důkladným testováním a lze je koupit až o 40 % levněji oproti novým modelům. iPhone 8, který je pro školáky vhodný díky své odolnosti, menší velikosti a uživatelsky jednoduchému iOS softwaru, vyjde u Swappie levněji, a ještě pomůžete životnímu prostředí. Jemu odpovídající přínos má život jednoho vysazeného stromu během 10 let.

Školní potřeby, jako třeba batohy, aktovky můžete výhodně nakoupit na Marketplace. Když zapátráte na Marketplace, dostanete se na poloviční i třetinovou cenu. Stejně tak tu dobře seženete penál nebo kufřík na výtvarné potřeby.

Na Facebooku najdete i swapovací či bazarové skupiny zaměřené přímo na školní potřeby. V rámci swapu je pak můžete vyměnit za jiné zboží či peníze. Oblečení z druhé ruky snadno objednáte třeba na online secondhandu Vinted nebo Remixshop.

Pro prvňáčka je důležité, když mu pořídíte nebo uzpůsobte i nábytek a vybavení pokojíčku. Samostatný psací stůj je naprostým základem stejně jako kvalitní židle. Při výběru volte nejlépe polohovací stůl a židle s nastavitelnou výškou. Nábytek tak bude „růst“ spolu s dítětem a zajistí mu i správné sezení.

Nábytek z druhé ruky se dá pořídit na Marketplace nebo v bazarech jako odkarla.cz nebo ve speciálním oddělení Ikey.

Různé tipy

Kdo opravdu nemá žádné úspory a méně možností, může na školní potřeby požádat o pomoc od státu. O příspěvek se žádá na kontaktním pracovišti v rámci krajské pobočky Úřadu práce v místě bydliště. Jednorázový příspěvek ze systému dávek pomoci v hmotné nouzi se poskytuje rodinám s nezaopatřenými dětmi. Žádost je třeba podat ještě před uhrazením konkrétních výdajů. Pozor – dávka je vyplácena pouze v hodnotě nejlevnějšího provedení dané věci, uvádí zpráva FYI Prague.

Příspěvek se potom dá využít na učebnice, školní pomůcky (pokud je škola nezapůjčuje nebo neposkytuje zdarma), na školní aktovku a výbavu pro hodiny tělesné výchovy nebo i na školu v přírodě, na zájmové kroužky apod.

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.