Bývalý prezident Donald Trump byl ve čtvrtek formálně zaprotokolovaný v atlantské věznici okresu Fulton County ve státě Georgia poté, co se kolem 19:36 místního času vydal úřadům.

Bývalý prezident strávil ve věznici asi 20 minut a poté byl propuštěn na kauci v hodnotě 200 000 dolarů. Byly mu odebrány otisky prstů a pořízena fotografie, což je historický první „mug shot“ prezidenta Spojených států (mug shot je snímek obličeje zatčeného).

Online záznamy úřadu šerifa okresu Fulton ukazují, že Donald Trump byl zadržen na základě 13 bodů obžaloby týkající se obvinění ze zasahování do výsledků voleb 2020.

Ve vězeňském záznamu prezidenta Trumpa bylo uvedeno také číslo vězně (P01135809) a další identifikační údaje. Jeho popis je uveden jako „bílý muž“ s výškou 190,5 cm a hmotností 97,5 kg, vlasy má „blond nebo jahodové“ a oči „modré“.

Trumpův záznam:

Trump dostal lhůtu pro dobrovolné přihlášení do 25. srpna do 12 hodin, aby předešel případnému zatčení.

Věznice později zveřejnila Trumpův vězeňský snímek.

Případ v okrese Fulton je čtvrtým trestním řízením proti Trumpovi od března letošního roku, kdy se stal prvním bývalým prezidentem Spojených států, který byl obviněn.

Po opuštění vězeňského zařízení prezident Trump odcestoval rovnou na letiště, kde krátce vystoupil před médii.

„To, co se tu odehrálo, je parodie na spravedlnost, nic špatného jsme neudělali, nic špatného jsem neudělal. A všichni to vědí. Nikdy jsem neměl takovou podporu. A to platí i pro ty ostatní,“ řekl s odkazem na další tři obvinění, kterým čelí.

Stíhání následně označil za manévr svých politických protivníků, který má ohrozit jeho volební kampaň v roce 2024.

„To, co dělají, je zasahování do voleb. Snaží se zasahovat do voleb,“ řekl. „Něco takového v naší zemi ještě nebylo. Je to jejich způsob vedení kampaně.“

Na této zprávě se podílel Petr Šváb.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková.