Ondřej Horecký

6. 9. 2023

Jedna z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Evropě plánuje zpoplatnit vstup do města. Benátky chtějí zavést experimentální vstupné pro turisty, kteří nebydlí na ostrovech v centru města a přijedou si jej prohlédnout jen v rámci jednodenního výletu.

Radní města chtějí zavést pokusné vstupné příští rok na jaře na dobu 30 dnů. Má se jednat zejména o oblíbené jarní termíny a letní víkendy. Cílem tohoto kroku je uchránit toto unikátní místo před přívalem jednodenních turistů v dobách nejvyšší návštěvnosti. Přesné datum spuštění projektu bude upřesněno na jednání rady města 12. září, uvádí se na internetových stránkách Benátek.

Benátky ročně navštíví miliony turistů. Podle statista.com ostrovní město v roce 2019 navštívilo 5,5 milionu turistů. Následné roky znamenaly propad kvůli vypuknutí pandemie covidu-19 (v r. 2020 1,3 milionu turistů, o rok později 2.1 milionu turistů), ale nyní se začínají počty návštěvníků opět dramaticky zvyšovat.

Podle statistik navštíví Benátky na vrcholu sezóny každý den 110 tisíc turistů, více než dvojnásobek počtu stálých obyvatel města (51 tisíc).

Kolik se bude v Benátkách platit?

Zaváděcí poplatek ve výši 5 euro se má týkat všech turistů nad 14 let, kteří navštíví starobylé centrum města v laguně, a může se časem zvýšit, stejně jako se mohou měnit pravidla s tím, jaké výsledky město při provozování regulačního systému zaznamená.

Od povinnosti platit budou osvobozeni občané města, jakož i ti, kdo tam dojíždějí za prací a studiem. Platit nebudou muset ani turisté, kteří přímo ve městě přespávají, děti do 14 let a příbuzní těch, kdo v Benátkách žijí. Placení se vyhnou i obyvatelé kraje Benátsko (Veneto), kam Benátky spadají, nicméně i ti se budou muset nahlašovat před příjezdem do města na portálu k tomu určeném, oznámili radní.

Radnice zdůraznila, že zavedením poplatků si nemíní vydělávat. Částka údajně pouze pokryje administrační náklady na provoz celého systému. Cílem má být zvýšení kvality života občanů města a turistů, kteří ve městě nocují.

„Chceme dát najevo, že Benátky jsou přístupné, otevřené, ale návštěvníci, jak tuzemští, tak zahraniční, musí pochopit, že k lepšímu rozvržení rovnováhy mezi bydlením a turismem je zapotřebí plánování,“ uvedl v tiskové zprávě radní Michele Zuin, zodpovědný za rozpočet města.

Město zvažovalo zavedení poplatků již v roce 2019, ale rozhodnutí odložilo nejdříve kvůli pandemii a později z technických a procedurálních důvodů, poznamenala agentura Reuters.

Související témata

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.