Prezident Petr Pavel odletěl do New Yorku, kde stráví celkem šest dnů na pracovní návštěvě. Ve dnech 17. – 22. září 2023 se v USA odehrává 78. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů.

„Prezident Petr Pavel předpokládá, že v Organizaci spojených národů bude mnoho příležitostí hovořit o ruské vojenské invazi na Ukrajinu. Očekává na toto téma i konfrontační okamžiky,“ uvedl server idnes.cz před jeho odletem do Spojených států na 78. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, kterého se má zúčastnit i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Odlétám do New Yorku na Valné shromáždění OSN s velkým očekáváním. Je to příležitost, jak prezentovat Českou republiku na největším globálním fóru jako spolehlivého partnera, na kterého se může demokratický svět spolehnout. Partnera, který mluví hlasem rozumu, ne konfrontace,“ publikoval prezident na svém „X“ účtu.

Na palubě téhož letadla se spolu s ním nacházela také dcera Milady Horákové, Jana Kánská, kterou si prezident ČR přál poznat.

Pro prezidenta to byla příležitost se s českou rodačkou, která trvale žije v USA, setkat a v klidu pohovořit, řekl novinářům Pavlův poradce Petr Kolář.

„Prezident jí chtěl poděkovat za podporu v předvolební kampani a jejich rozhovor byl ,vřelý a příjemný‘,“ poznamenal Kolář podle webu echo24.cz.

Janě Kánské bude letos 90 let, je pozůstalou jedinou dcerou Milady Horákové, kterou v 50. letech minulého století zdejší komunistický režim ve vykonstruovaném procesu ze spiknutí proti republice odsoudil a popravil. Dr. Horáková byla jedinou ženou popravenou v tehdejších procesech.

Na jednání OSN chce prezident Pavel „dát světu najevo, že Česká republika má racionální postoje, že má čím přispět a že je připravena promluvit hlasem rozumu“, uvedl idnes.cz.