Ondřej Horecký

20. 9. 2023

Česká republika jako první účastnická země podala žádost o dočasné stavební povolení na všeobecné světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. Žádost byla včera oficiálně předána zástupkyni pořadatelského týmu.

„Přípravy na světovou výstavu Expo 2025 myslíme mimořádně vážně. Celý náš tým velmi tvrdě pracuje na tom, aby byl náš pavilon připraven včas a tak, jak jsme si na začátku projektu stanovili. Jsme si vědomi rostoucích cen materiálů a práce v Japonsku, které se stejně jako Česko potýká s inflací,“ uvedl v tiskovém prohlášení generální komisař pro českou účast na EXPO 2025, Ondřej Soška.

Budova českého pavilonu má podle něj kombinovat moderní dřevěnou strukturu s dekorativní skleněnou fasádou. „Očekáváme, že bude jeden z nejzajímavějších a nejvýraznějších pavilonů celého expa,“ napsal Šoška, který v Japonsku nějaký čas studoval.

Česko by se podle něj mělo v Ósace prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, jako je české sklo a vážná hudba, ale především českými inovacemi, nanotechnologiemi, nadějnými start-upy a regionálními talenty, uvádí se v tiskovém prohlášení ze včerejška. Chybět nebude ani restaurace, která nabídne návštěvníkům českou kuchyni.

Rozpočet na celý projekt činí půl miliardy korun, z čehož stát zaplatí polovinu. Tu druhou bude muset komisař se svým týmem získat od soukromých firem a dárců, uvedl deník E15. Kolik přesně bude stát český pavilon, není zatím známo. „O rozpočtu budeme moci zodpovědně hovořit zhruba na konci října po obdržení kompletní dokumentace s výkazem výměr, který nám předloží projektanti po ověření cen,“ napsala Epoch Times mluvčí generálního komisaře pro EXPO2025 Jana Kohoutová.

Obří veletrh zemí, kde předvedou to nejlepší ze sebe, začne v dubnu 2025 a potrvá půl roku. O účast na expu požádalo celkem 153 zemí. Více informací o naší účasti můžete získat na oficiálním webu expo2025czechia.com.