Masivní tvary ze skla, čiré, nasvícené, průhledné i průsvitné, třpytivé, bez barvy, zabarvené – každý jiný – umělecké kusy skla do interiéru nebo do zahrady. Takové tvary umí sklář, řemeslník a umělec, který taví skelnou hmotu v pánvi pece a píšťalou jí dává tvar. Ozdoby vážící 12 až 15 kilogramů se potom stávají okrasou a prosvícením příbytků, která chtějí obyvatelé ozvláštnit.
Pozoruhodné masivní tvary nebo zvířata ze skla najdeme ve sklárně firmy Lukáš Verner, sklárna Svoboda v Karlově – poblíž Velkého Dářka, asi deset km od Žďáru nad Sázavou.
Někoho zaujmou hry barev a líbí se mu barevné výtvory ze skla, jiný se shání po čirém křišťálu.
Zahrajte si s optikou, objevte světlo ve skle a okouzlete svůj domov.
Každý pracovní den v týdnu od 9,30 a od 10,30 hodin otevírá sklárna pro zájemce možnost prohlídky galerie, ve které vystavují solitéry do interiérů i ven na zahradu. Co spatříte, je hra s optikou, hra s čočkou, optické efekty, lámání hran, solitéry, vázy. Následují i skleněná zvířata: barevní pavouci, kohoutek, chobotnice nebo křišťálově čirá kostra pravěkého ještěra.
Návštěvníci mají navíc možnost pozorovat tvořivou práci šikovných rukou sklářů a brusičů.
Otevírací doba umělecké galerie s prodejnou v areálu sklárny je:
Po – Pá 8.00 – 14.00, sobota – 10.00 – 15.00
Co nástroje ve sklárně čeká?
Jako zpestření exkurzí má sklárna program malování na sklo, který založili s myšlenkou, aby děti poznaly řemeslo, při kterém se tvoří křehké výrobky, a ukázku toho, co vše lze ze skla udělat.
Můžete si koupit tenké sklíčko s dírkou, s předmalovaným vzorem. Vyberete si kresbu obrázku, která se vám líbí, a tu můžete vybarvit barvami na sklo. Návštěvníci zde najdou nepřeberné množství vzorků a druhů, připravených dopředu, pro kreativní tvorbu. Barvy se po namalování sklíčka nemusejí vypalovat. Po vyschnutí zůstávají na výrobcích trvale.
Takže si můžete domů odnést i vlastnoručně malovaný skleněný výtvor.
Při exkurzích a prohlídkách skleněných výrobků se zejména děti mohou nechat motivovat sklářským uměním. Zaseté semínko může v dětech později vyklíčit při výběru budoucího řemesla, nebo svého cíle hodného následování.
Posledním hitem jsou svítivé kamínky, které si děti kupují do sbírky. Dospělým se pro změnu líbí výrobky, obsahující svítící komponenty. Mnozí zákazníci touží po půllitru nebo sklenici se zářícím kamenem – varianty barev jsou modrá a zelená, které kupují sobě, nebo jako dárek svým blízkým.
Vhodné jsou zejména i jako tzv. všimný dárek.
Celá rodina si může udělat radost – táta půllitrem, maminka skleničkou a děti svítícími kamínky. Někomu se třeba líbí deformita skla, i to by se zde našlo.
Další zajímavosti
Sklárna Karlov se zaměřuje na dekorační sklo. Tvoří dekorace na zahrádku, na skalku, objekty jako kámen, menhir. Nabízí i drobnější tvorbu, jako ocínované vitráže, těžítka na psací stůl, broušené objekty, origami, svícny, vánoční ozdoby, fluorescenční nádoby aj. V současnosti ve spolupráci s kovářem vznikají také sklenice na víno v nevšední podobě – foukaný kalich stojí na kovové noze – pracovní název zní Wiking.
Karlov spolupracuje se sklářskými výtvarníky, uměleckými školami, které pod odborným vedením sklářů z dílny tvoří své vlastní návrhy.
Užitné sklo, půllitry, džbánky, klasické skleničky nebo „whiskovky“ dělá sklárna Karlov okrajově.
V současnosti se začínají objevovat zákazníci, kteří chtějí kvalitu, originalitu, něco nevšedního. Jde o interiérové prvky nebo solitéry anebo i výherní ceny. A mají zájem to sklo si zaplatit – uznává Lukáš Verner, sklářský mistr.
Zájemci o křišťálové nebo barevné tvary ze skla mohou navštívit e-shop, kde si mohou vybrat nevšední zboží. Najdou zde i fluorescenční dárkové sady, svítící džbány nebo světélkující půllitry, anděly, ptáčky i další zvířata ze skla.
Ukázky sklářského umění sklárny Karlov najdete také zde: www.facebook.com/Karlovglass a www.instagram.com/Karlovglass