Zatímco ve Spojených státech stále převládá varianta „Eris“ EG.5, začínají vědci zkoumat nový kmen viru covid-19. Tato varianta omikronu BA.2.86, neoficiálně nazývaná „Pirola“, směs řeckých písmen Pí a Rho, byla původně zachycena v červenci v Dánsku a v srpnu se objevila ve Spojených státech.
Mezinárodní zdravotničtí představitelé zatím neklasifikovali Pirolu jako variantu vzbuzující obavy, ale od 17. srpna ji bedlivě sledují. Světová zdravotnická organizace (WHO) v současné době monitoruje tři varianty zájmu a sedm sledovaných variant. Přičemž nadále volá po lepším dohledu, sekvenování a hlášení covidu-19, protože tento virus nadále cirkuluje a vyvíjí se.
Pirola má mnohem více mutací
Je pozoruhodné, že Pirola má ve svém spike proteinu více než 30 mutací. Virus využívá spike protein k infekci lidských buněk.
Značný počet mutací zpočátku vyvolával obavy mezi virology, kteří se obávali, že by tato varianta mohla částečně uniknout dřívější imunitě z předchozí expozice, ať už z přirozené infekce nebo předchozího očkování.
„Tak vysoký počet mutací je pozoruhodný,“ řekl specialista na infekční onemocnění dr. Scott Roberts pro Yale Medicine . Dodal, že je podobný počtu mutací, které se lišily mezi delta, jedním z raných kmenů covidu-19, a omikronem.
Naproti tomu v období XBB.1.5 až EG.5 se vyskytla pouze jedna nebo dvě mutace, což bylo očekávané. XBB.1.5 neboli „Kraken“ je další varianta omikronu, která byla ve Spojených státech dominantním kmenem, než ji předstihla varianta Eris.
Vzhledem k tomu, že počet případů je nízký, není jasné, zda se u Piroly objevují nějaké charakteristické a jedinečné příznaky. Kromě těch, které způsobují předchozí kmeny. Včetně rýmy, kašle, kýchání, bolesti hlavy, bolesti v krku, únavy, bolesti a změny čichu a chuti.
Starší lidé, nebo ti, kteří mají oslabený imunitní systém nebo trpí více dalšími onemocněními, jsou vystaveni vyššímu riziku závažnějších účinků. A to včetně bolesti na hrudi a dušnosti.
Jak nebezpečná je Pirola?
Nové experimenty po celém světě zkoumají, jak dobře by protilátky infikovaných mohly odrazit Pirolu.
Výzkumný pracovník Yunlong Cao, který získal doktorát z fyzikální biochemie na Harvardu, v experimentech zjistil, že Pirola je antigenně odlišná od XBB.1.5. To znamená, že „může výrazně uniknout“ protilátkám vyvolaným infekcí XBB nebo očkováním.
Dodal však, že schopnost Piroly vyvolat infekci může být mnohem nižší než u XBB.1.5 a Eris.
Výzkumníci z Karolinska Institutet ve Švédsku mají jiné mínění.
„Celkově se nezdá, že by šlo o tak extrémní situaci jako při původním vzniku omikronu,“ napsal hlavní výzkumník Benjamin Murrell 1. září v příspěvku na X (dříve Twitter). „Zatím není jasné, zda BA.2.86 (nebo jeho nástupce) překoná v současnosti kolující varianty, a myslím, že zatím nejsou k dispozici žádné údaje o jeho závažnosti, ale nezdá se, že by naše protilátky byly proti němu zcela bezmocné.“
Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo , že aktualizovaná vakcína bude k dispozici v polovině září.
„Aktualizovaná vakcína proti covidu-19, která bude k dispozici v polovině září, bude pravděpodobně účinná při snižování závažných onemocnění a hospitalizací. Imunitní odpovědi vytvořené při předchozí infekci rovněž pomáhají chránit před závažnými následky onemocnění covid-19,“ uvádí se v hodnocení CDC.
„Posouzení dopadu BA.2.86 na aktuálně schválené nebo povolené léčivé přípravky se nemění. Zkoumání mutačního profilu BA.2.86 naznačuje, že v současnosti dostupné léčivé přípravky, jako nirmatrelvir-ritonavir (Paxlovid), remdesivir (Veklury) a molnupiravir (Lagevrio), budou proti této variantě účinné,“ uvádí se dále.
Poprvé od ukončení výjimečného stavu v květnu došlo ve Spojených státech k nárůstu počtu hospitalizací pro covid-19. CDC však dodala, že tento nárůst pravděpodobně způsobují spíše viry linie XBB než varianta Pirola.
Eris: v USA stále dominuje
Ačkoli se zdá, že varianta Pirola se v populaci poněkud etablovala, není tak rozšířená jako varianta Eris, která ve Spojených státech od srpna přenosu dominuje.
Poprvé byl virus Eris zjištěn v únoru 2023 a v současné době se vyskytuje ve více než 50 zemích. Od 6. září představuje přibližně 21,5 % všech případů ve Spojených státech.
Eris má další mutaci spike proteinu nazvanou F456L, která může napomáhat jeho rychlejšímu šíření. WHO ji označila jako variantu, která je předmětem zájmu (pdf), což znamená, že má genetické vlastnosti, které by mohly zvýšit její přenosnost, virulenci a schopnost vyhýbat se očkování.
Neexistují však žádné důkazy, že by způsoboval závažnější příznaky než předchozí varianty omikronu.
V očekávání předpokládané vlny případů onemocnění covid-19, chřipky a RSV s blížícím se podzimem uvolňují zdravotníci aktualizované očkovací látky proti covidu-19, RSV a RSV.
Z původního článku americké redakce deníku The Epoch Times přeložila Kateřina Kudláčková.