Janice Hisle

6. 10. 2023

Po odvolání předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho vyjádřila řada republikánů podporu bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který by podle nich měl zastávat klíčovou funkci.

Několik hodin poté, co Kongres učinil bezprecedentní rozhodnutí o odvolání Kevina McCarthyho z funkce předsedy Sněmovny reprezentantů, texaský republikán Troy Nehls prohlásil: „Navrhuji Donalda J. Trumpa na předsedu Sněmovny reprezentantů.“

Nehls zveřejnil toto prohlášení na sociálních sítích 3. října, krátce po historickém hlasování o uvolnění McCarthyho z vedoucí pozice.

Moderátor Fox News Sean Hannity o několik hodin později uvedl, že mu jeho zdroje sdělily, že bývalý prezident „by mohl být otevřený pomoci Republikánské straně, alespoň v krátkodobém horizontu“.

Řekl také: „Vím jistě, že Donald Trump byl kontaktován ohledně možnosti, že by se stal dočasným předsedou Sněmovny reprezentantů.“

4. října prezident Trump prolomil mlčení na toto téma a odpověděl novinářům, kteří se zajímali o to, zda by se o funkci předsedy Sněmovny reprezentantů zajímal.

Možnost mluvčího přímo neodmítl a řekl, že udělá „cokoli, co bude nejlepší pro zemi a pro Republikánskou stranu“, ale zároveň zopakoval, že jeho prioritou zůstává prezidentská kandidatura do voleb v roce 2024.

„Naprosto se soustředím na to, abych byl prezidentem, a upřímně řečeno, abych udělal Ameriku znovu velkou,“ řekl Donald Trump.

Z původního článku anglické redakce deníku The Epoch Times přeložil Milan Kajínek. Článek byl při překladu redakčně zkrácen.

Související témata

Související články