Andrew Thornebrooke

9. 10. 2023

Komunistická strana Číny prohlásila, že se do roku 2030 stane „hlavní vesmírnou mocností“

Čínský režim plánuje v příštích několika letech zdvojnásobit velikost své vesmírné stanice. Tento plán je součástí širšího úsilí o přilákání mezinárodních vesmírných misí a konkurovat misím vedeným Spojenými státy, až NASA uzavře svou Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Čína plánuje rozšířit svou stanici nazvanou Nebeský palác ze tří modulů na šest. Životnost zařízení se má také prodloužit z 10 let na více než 15 let.

Nebeský palác dosáhl plného provozního stavu koncem loňského roku a v současné době v něm operují tři astronauti. I po rozšíření však bude Nebeský palác zhruba o polovinu menší než stanice ISS a nebude schopen pojmout tolik astronautů současně.

ISS je na oběžné dráze od roku 1998 a očekává se, že bude vyřazena z provozu někdy kolem roku 2030. Komunistická strana Číny, která vládne v Číně totalitní mocí jedné strany, prohlásila, že přibližně v té době se stane „hlavní vesmírnou velmocí“.

Čínská akademie vesmírných technologií, útvar který působí v rámci komunistické strany, který je hlavním dodavatelem vesmírných prací, oznámila tento plán na astronautickém fóru v Ázerbájdžánu 4. října.

Toto oznámení navazuje na několik tvrzení čínských státních médií z loňského roku, že „několik zemí“ již oslovilo komunistickou stranu v naději, že budou zahrnuty do budoucích misí ke stanici.

Navzdory tomu Evropská kosmická agentura začátkem roku uvedla, že nemá v rukou ani rozpočtový, ani politický souhlas k tomu, aby dala zelenou účasti evropských astronautů na misích k čínské stanici.

Spojené státy zakázaly jakoukoli oficiální spolupráci mezi NASA a čínským vesmírným programem.

Konkurence ve vesmíru vyvolává obavy o bezpečnost

Vesmír se stává stále důležitější součástí probíhajícího soupeření mezi Spojenými státy a čínským režimem. To platí zejména v případě konfliktu v šedé zóně, kdy se obě země zapojují do nepřátelských akcí, které se zastaví někde na hranici kinetické války.

David Thompson, generál ve výslužbě a někdejší zástupce velitele vesmírných operací amerických vesmírných sil, v roce 2021 uvedl, že čínský režim útočí na americkou vesmírnou infrastrukturu „každý den“.

Tyto opakované útoky, při nichž je dočasně ohrožena architektura amerických družic nebo kybernetické systémy, byly do značné míry považovány za přípravu Číny na skutečnou válku.

Stejně tak čínský režim provádí výzkum a vývoj schopností, které by mohly narušit americkou vesmírnou infrastrukturu, na níž jsou postaveny navigační systémy a systémy protiraketové obrany.

Podle oficiální bílé knihy, vydané na začátku roku, sama Komunistická strana prohlásila, že má za cíl stát se světovým lídrem v oblasti výzkumu vesmíru, technologií a tvorby zákonů.

„V příštích pěti letech bude Čína integrovat vesmírnou vědu, technologie a aplikace a zároveň prosazovat novou filozofii rozvoje, budovat nový model rozvoje a plnit požadavky na vysoce kvalitní rozvoj,“ uvádí se ve zprávě. „Vydá se na novou cestu k vesmírné moci.“

Využívají Nebeského paláce jako prostředku projekce měkké moci (soft power). Stává se tedy důležitým aspektem snah čínského režimu o narušení vlivu a hodnot USA na mezinárodní úrovni prostřednictvím projekce obrazu socialistického režimu jako alternativy k liberálně demokratickému vedení USA.

Na této zprávě se podílela agentura Reuters.

Z původního článku anglické redakce deníku The Epoch Times přeložil Milan Kajínek.

Související témata