Milan Kajínek

10. 10. 2023

V Radě OSN pro lidská práva probíhá snaha snížit počet hlasů pro Čínu a dát tak najevo, že „svět nadále nesouhlasí s porušováním lidských práv v této zemi“. Senátor Pavel Fischer uvedl jako předseda výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost, že „Česká republika nesmí hlasovat pro Čínskou lidovou republiku do Rady OSN pro lidská práva“.

Volby do předního mezinárodního orgánu pro lidská práva se konají dnes tajným hlasováním. Bojovníci za lidská práva se snaží snížit míru podpory Číny, aby poukázali na tristní situaci a pronásledování etnických a náboženských skupin vedené tamní komunistickou stranou.

Senátor Fischer je členem Mezinárodní parlamentní aliance pro Čínu (IPAC), která sdružuje téměř 300 zákonodárců z 30 zákonodárných sborů ve 25 zemích světa.

IPAC se snaží „nově definovat meziparlamentní spolupráci“ v otázkách vztahů s Čínou a jejím vládnoucím režimem, a nyní také vyvíjejí nátlak na snížení vlivu Číny v Radě OSN pro lidská práva.

Podle deníku The Guardian získal IPAC podporu zákonodárců z 15 zemí včetně Itálie a Bolívie, které se v této otázce dosud příliš neangažovaly. Zákonodárci napsali dopis svým ministerstvům zahraničí, v němž je vyzývají, aby Čínu nepodporovali. Členové rady členských zemí fungují právě v rámci ministerstev zahraničí.

Českého ministra zahraničí oslovili i čeští poslanci, jak sdělila deníku Epoch Times poslankyně Eva Decroix. „Podpořili mne i další kolegové poslanci. Kandidatura Číny do Rady pro lidská práva OSN je pošlapáním idejí, představ a hodnot, které by toto těleso mělo zastávat a šířit,“ uvedla Decroix.

Rada OSN pro lidská práva nahradila v roce 2006 do té doby fungující a dlouhodobě kritizovanou Komisi OSN pro lidská práva. Dnes má 47 členů, které volí přímo Valné shromáždění OSN na funkční období tří let tajným hlasováním.

Valné shromáždění tvoří všichni členové OSN a každý ze 193 států má bez rozdílu jeden hlas. Česká republika je aktuálně členem Rady pro lidská práva do konce roku 2023. V tomto roce také stálý představitel ČR Václav Bálek vykonává funkci předsedy rady. Právě on může v této věci hlasovat.

„O důležitých otázkách, jako např. bezpečnost ve světě, přijímání nových členů nebo stanovování rozpočtu organizace, rozhoduje dvoutřetinová většina, o dalších prostá většina,“ uvádějí stránky OSN.

Čína má v současné době v radě své zástupce, ale „komunistická Čína nesplňuje kritéria členství v radě“, píše senátor Fischer. „Peking tak dlouho blokoval procedury, až paralyzoval celou radu,“ uvádí senátor a dodává, že kvůli blokování se „lidskoprávní krize v čínské provincii Sin-ťiang nikdy nedostala na pořad jednání“.

Proto senátor Fischer doporučuje čínské zástupce do rady nevolit. „Nemůžeme dopustit, aby klíčové instituce OSN byly nadále paralyzovány komunistickou Čínou,“ dodává Fischer jako vysvětlení, proč se připojil k iniciativě IPAC za snížení vlivu čínského režimu v radě.

Podle deníku The Guardian získala Čína během hlasování v roce 2016 na 180 hlasů, ale v roce 2020 tento počet klesl na 139, právě kvůli násilným represím čínského režimu v Sin-ťiangu, které byly některými vládami, skupinami pro lidská práva a právními orgány označeny za projev genocidy.

Jednání o Sin-ťiangu byla blokována navzdory tomu, že vysoký komisař OSN pro lidská práva v loňském roce tvrdil, že zacházení s Ujgury „se může rovnat zotročení jako zločinu proti lidskosti, což si zaslouží další nezávislou analýzu“.

Související témata

Související články