Dor Levinter

12. 10. 2023

Kolegové z izraelské edice Epoch Times vyzpovídali Ora Issaschara, veterána íránské sekce Jednotky 8200, elitní vojenské zpravodajské služby spadající pod izraelskou armádu. Tento muž hovoří plynně persky a vede výzkumné oddělení Hnutí bezpečnostního personálu.

„Nejsem vystaven zpravodajským informacím, ale z toho, co bylo zveřejněno například ve Wall Street Journal, mohu říci, že celou tuto věc naplánoval a řídil Írán,“ uvedl 11. října pro Epoch Times Or Issaschar.

Wall Street Journal napsal, že podle jeho informací získaných od představitelů Hamásu i libanonského Hizballáhu hrál Írán při plánování útoku na Izrael podpůrnou roli. Rozhodnutí zahájit útok bylo podle zprávy WSJ schváleno Teheránem na schůzce konané minulé pondělí v Bejrútu.

Mluvčí Hamásu Ghází Hamád řekl britské BBC, že podpora Íránu byla hlavním faktorem při přípravě útoku.

„Jako někdo, kdo je obeznámen s Íránem déle než jen pár dnů, vám mohu téměř jistě říct, že neexistuje způsob, jak by tento počin mohl být vykonán bez souhlasu Íránu. A řeknu víc než to. Dokážu odhalit íránské otisky prstů po celé této věci,“ tvrdí Or Issaschar.

Epoch Times: Jak?

Or Issaschar: Zaprvé profesionální provedení. Moderní vybavení, vícerotorové bezpilotní letouny (UAV), které pravděpodobně propašovali tunely a sloužily ke shození bomb, stejně jako k neutralizaci monitorovacích a detekčních systémů. Jsou to palebné UAV. Bylo to naplánovalo, objevily se zvěsti, že zastřelili monitorovací personál a že současně zneškodnili pozemní obranné linie a prorazili k přechodu Erez. Plánování těchto věcí vyžaduje čas a je třeba je nacvičit. Sofistikované vybavení, pokročilé kamery. To se nevyrábí jen lokálně. Kromě toho si Írán velmi přeje pomstít se za vše, co mu podle jeho názoru děláme, v Sýrii, Libanonu, Gaze a také v samotném Íránu, jak tvrdí.

Írán má velmi dobrý důvod něco takového nyní provést. Ani ne před dvěma týdny jsme slyšeli Írán varovat všechny arabské státy a země v této oblasti, aby se nepřibližovaly k Izraeli a „nesázely na prohrávajícího koně“.

Máte na mysli dohodu se Saúdskou Arábií.

Saúdské Arábii řekl: „Nesázejte na prohrávajícího koně.“ Írán je velmi rozrušený normalizací vztahů, která se formuje se Saúdskou Arábií. Sám íránský vůdce i členové jeho parlamentu se v médiích a na svém twitterovém účtu chlubí, že tady konečně sionistický režim umírá, a sdílí videa Izraelců běžících o život, videa podporující Palestince a všechny ty podobné věci. Sleduji perská média na Telegramu i jejich mediální výstupy a prostě sdílejí videa Hamásu a jsou na to hrdí, neustále vzrušujícím způsobem informují o rostoucím počtu obětí. Takže mají takový pocit „podívejte se sem, uspěli jsme“.

Or Issaschar. (foto Michael Pavia)

Jaká je v tuto chvíli šance na přímý střet s Íránem? Nemyslím konfrontaci s Hizballáhem, ale se samotným Íránem.

Domnívám se, že vedení v Izraeli to chce udělat už dlouhou dobu, a je také jisté, že jakékoli ústní dohody mezi Íránem a Západem nebudou mít dlouhého trvání. Nedávno dosáhli ústních dohod, že zastaví obohacovací proces na 60 % a nepostoupí k pokročilému obohacování. S ohledem na to také rozmrazili šest miliard dolarů z Koreje a několik dalších miliard z Iráku a nyní si uvědomují, že tato situace je nestabilní. Pokud bych tedy měl hazardovat, a nemám žádné konkrétní informace, pokud bych měl fundovaně odhadnout, řekl bych, že pokud až doteď šance na útok na Írán v čele s USA, se zapojením regionu, samozřejmě s mezinárodní účastí a zapojením Izraele, pokud ještě před dvěma dny byla šance minimální, teď je střední plus, ale neříkám, že šance je vysoká nebo dokonce pravděpodobná.

Když říkáte „střední plus“, chápu, že je to více než 50 procent?

Myslím, že ano, ale není to předpověď.

Co to obnáší? O čem se tu bavíme?

Mluvíme o odstranění íránské hrozby jako hrozby pro stabilitu Blízkého východu v krátkodobém horizontu, na několik příštích let. Írán je samozřejmě velmi nebezpečná země, ale mluvím o jaderném programu samotném, mluvím o raketách země-země, mluvím o útočných schopnostech, a to bude muset být provedeno tak, aby to nebyla nějaká operace, záhadný útok na závod na výrobu UAV, likvidaci vědců nebo podobné věci. Nebo výbuch ve skladu centrifug IR6 v Natanzu. Bude to muset být něco otevřeného, za bílého dne, v rámci vyhlášení války. Důsledky jsou vážné. Neříkám, že to Izrael bude muset udělat, protože izraelskou politikou je vyhýbat se válce.

Jaké to má důsledky pro Izrael?

Scénář, založený pouze na otevřených zdrojích, je o stovkách, ne-li tisících raket denně vypouštěných na Izraelský stát. Hovoříme o pokusech o kybernetické útoky a o narušení státní strategické infrastruktury. A to mluvíme se stoprocentní jistotou, ne s padesáti procenty, k čemuž, pokud se něco takového stane, se přidá Hizballáh. To znamená, že se otevírá fronta ze severu, což už s sebou může přinést další fronty uvnitř země, v Judeji a Samaří, ve smíšených městech, zkrátka válka na mnoha frontách.

O jakém typu raket mluvíme?

Írán má nejširší škálu střel na Blízkém východě. Podle publikací více než Izrael. Má střely středního a dlouhého doletu. Mohu vám říci množství, jsou to tisíce a tisíce střel země-země až do rozsahu, který pokrývá celé oblasti Státu Izrael. Vyplývá to z toho, co bylo zveřejněno.

Mají také schopnosti zahájit útok pomocí bezpilotních letadel. Během „Shomer Homot“ došlo podle publikací k pokusům odpálit bezpilotní letouny: jeden bezpilotní letoun byl vypuštěn z Iráku a několik dalších ze Sýrie, které byly zachyceny, další nad oblastí Jordánska, a další, kterému se podařilo proniknout do Izraele, a nechali ho infiltrovat záměrně, protože ho sestřelili.

Nyní si představte situaci, kdy na nás Hizballáh a Írán vypustí stovky útočných UAV denně. Hizballáh má podle publikací více než 2 000 útočných UAV a Írán je ten, kdo vyrábí zásoby útočných UAV pro Rusko pro válku na Ukrajině a který se také zavázal v nadcházejících letech vyrábět v závodě v Rusku více než 5 000 těchto zařízení. To znamená, že pokud dokáže vyrábět množství v řádu tisíců, lze s jistotou předpokládat, že jich vlastní tisíce.

Otázkou je, jestli víme, jak se s tím vypořádat, a tím si nejsem tak jistý. Pro žádnou izraelskou vládu to není snadné rozhodnutí, protože náš systém protivzdušné obrany není hermeticky uzavřený. Vidíme to nyní. Musíme také vzít v úvahu, že s dosahem 1 500 km mají mnohem větší hlavici.

O kolik větší ve srovnání s raketami odpálenými z Gazy?

Jedná se o hlavice o hmotnosti několika set kilogramů, které mohou snadno zbourat budovu. Jedná se o střely s přesností až 10 metrů, což znamená, že pokud Írán zaměří 100 přesných střel na všechny elektrárny v Izraeli, je vysoce pravděpodobné, že nějaké zasáhnou, pokud je to do 10 metrů.

Pomůže v tomto případě přechod bunkrů?

Pokud budou takové pokyny velitelství Domácí fronty, musíme se hodně modlit. Tohle už není střela odpálená z Gazy. Je to blesková konvenční palebná síla, kterou Izrael nikdy předtím nepoznal. Nejsou to ani střely Scud Saddáma Husajna. Tohle si je třeba uvědomit. Mluvíme o střelách, které mohou nést 350 kg, 650 kg a dokonce 750 kg výbušnin. To není žádná legrace.

Existuje způsob, jak se proti tomu bránit?

Nemohu vám říct, jestli jsou bunkry v Izraeli odolné proti takovým věcem. Mohu vám říct, že to není něco, co bychom v Izraeli chtěli. Je samozřejmě sporné, zda se Írán vůbec rozhodne je vypálit, a zda se Hizballáh rozhodne vypálit je v takovém množství. V tomto scénáři však budou muset Spojené státy dát Íránu a Hizballáhu jasně najevo, že proti nim americká armáda tvrdě zasáhne a že v tom nemohou pokračovat. Odpalování takových raket může způsobit dysfunkci Izraelského státu.

Ve scénáři útoku na íránský jaderný program budou samozřejmě muset zaútočit na pozemní odpalovací zařízení. Budou muset narušit palebné schopnosti pomocí těchto nebo jiných sofistikovaných prostředků. Pokud nabijete systémy „Chetz“ a „Iron Dome“, pokud neutralizujete přenosové schopnosti Íránu a Hizballáhu a aktivními prostředky zaútočíte na mechanismy odpalovacích raket nebo použijete jiné odstrašující prostředky, abyste je varovali, aby na tuto zemi nevypouštěli tisíce raket denně – pak se nám možná podaří tohle přežít.

Veřejnost by neměla sedět a bát se možnosti tak širokého útoku na Izrael, nicméně musíme pochopit, že je to jedna z možností.

Vidíme, jak se do oblasti blíží Spojené státy. Mohlo by nám to předpovědět, co přijde? Nebo je to jen symbolický krok?

To je opravdu nemožné vědět. Řekl bych, že Spojené státy to v tuto chvíli dělají jako odstrašující prostředek, a ne pro útočné účely.

Otázky pokládal izraelský reportér a redaktor Epoch Times Dor Levinter. Původní článek v hebrejštině naleznete zde.

Související témata

Přečtěte si také

Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů
Náměstek pražského primátora Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů

Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom v dnešní tiskové zprávě.

Exprezident Klaus na čínském velvyslanectví a plané naděje na ukončení války na Ukrajině pomocí Číny
Exprezident Klaus na čínském velvyslanectví a plané naděje na ukončení války na Ukrajině pomocí Číny

Exprezident Klaus na večírku na čínské ambasádě vyjádřil naději, že Čína pomůže při ukončení konfliktu na Ukrajině. Z dostupných faktů a analytických zpráv jsou ale takové naděje spíše plané.

Česko získalo další tříleté členství v Radě OSN pro lidská práva
Česko získalo další tříleté členství v Radě OSN pro lidská práva

Česko bude v příštích třech letech znovu členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC), která má za úkol monitorovat stav lidských práv ve všech 193 členských zemích Organizace spojených národů.

Europarlament přijal usnesení o posílení odolnosti Moldavska proti ruskému vměšování. Jak hlasovali naši poslanci?
Europarlament přijal usnesení o posílení odolnosti Moldavska proti ruskému vměšování. Jak hlasovali naši poslanci?

Evropský parlament dnes přijal usnesení, ve kterém důrazně varuje před pokračujícími pokusy Ruska narušit proevropskou trajektorii Moldavska a žádá posílení odolnosti Moldavska proti ruskému vměšování před nadcházejícími prezidentskými volbami a ústavním referendem o integraci do EU.

Mongolští lovci a jejich orli skalní: Nádherné fotografie tohoto živého dědictví
Mongolští lovci a jejich orli skalní: Nádherné fotografie tohoto živého dědictví

Úžasné portfolio mongolského fotografa zachycující nomádské lovce s jejich orly skalními pomáhá udržovat tuto jedinečnou tradici.