Christopher Balding

13. 10. 2023

Podpora Pekingu nepřátelům Izraele podkopává naději na dosažení míru na Blízkém východě.

Analýza zpráv

Tragické události v Izraeli a Gaze, které zahájil Íránem podporovaný Hamás, rozpoutaly vlnu teroru, jehož ozvěna se šíří po celém světě. Vzhledem k historické podpoře Ruska a Íránu skupinám a státům zaměřeným proti Izraeli existují nezodpovězené otázky ohledně vnějšího zapojení nebo vazeb. Vzhledem k čínské podpoře Íránu a Ruska bychom zde měli prozkoumat vazby čínských firem na klíčové skupiny.

Čínské vojenské a bezpečnostní firmy dlouhodobě spolupracují s Íránem. Čínské telekomunikační firmy Huawei a ZTE vybudovaly hlavní části íránské internetové a mobilní telekomunikační sítě a také internetový monitorovací a bezpečnostní aparát pro úřady.

Dokument RAND z roku 2012 upozorňuje na úzké pracovní vztahy mezi Íránem a Čínou ve všem, co se týká pokročilých zbraní, pomoci s chemickými a jadernými zbraněmi, překládky, aby se vyhnuly americkým sankcím, a dokonce i čínské konstrukce, které se dostávají do íránských zbraní.

O několik let později, v roce 2017, Trumpova administrativa uvalila sankce na Írán a čínskou síť „poskytující podporu Sýrii a dodávající předměty pro další rozvoj íránského programu balistických zbraní“.

Ukončení zbrojního embarga v nedávné době pobídlo Írán uzavřít s Čínou řadu dohod v celé řadě odvětví, ale s důrazem na vojenskou a zbrojní spolupráci.

Vzhledem k tomu, že Hamás má plnou podporu a zázemí Íránu a Írán má plnou podporu a spolupráci s Čínou v oblasti bezpečnosti, zbraní a vojenských programů, existuje mezi nimi jasná souvislost.

Čínský ministr zahraničí Wang I si podává ruku s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem během setkání ve státním domě pro hosty Diaoyutai v Pekingu 31. prosince 2019. (Noel Celis-Pool / Getty Images)

Čínské zapojení do protiizraelských sil je však hlubší. Čínské zbraně se s znepokojivou četností objevují v rukou teroristů a nezákonných států na Blízkém východě.

Při syrském útoku chemickými zbraněmi v roce 2014 se objevil hardware se jménem čínského výrobce Norinco, známého jako China North Industries Group, což je státem vlastněná zbrojní společnost.

Hizballáh, Íránem podporovaná skupina v Libanonu, získala v Číně vyrobené nebo v Číně navržené a v Íránu vyrobené rakety, které míří na Izrael.

V roce 2017 obvinila Trumpova administrativa naturalizovaného libanonsko-amerického občana z cesty do Číny, kde se setkal s pracovníkem Hizballáhu na místě, kde čínská společnost vyráběla výbušný materiál používaný v teroristických spiknutích po celém světě, včetně Izraele.

V roce 2014 analytici zjistili, že Hamás vystřelil na Izrael rakety čínské konstrukce, což vyvolalo značné obavy. Díky delšímu doletu čínských raket se většina území Izraele dostala do dosahu Hamásu.

Je třeba zdůraznit, že neexistují žádné oficiální záznamy o čínském vývozu do Palestiny a vládě vedené Hamásem, a že palestinské rakety pocházejí ze Sýrie, Íránu nebo místních zdrojů, ale do značné míry se opírají o čínské konstrukce.

Izraelský systém protivzdušné obrany Iron Dome zachycuje rakety vypálené z Gazy 11. října 2023. (Mahmud Hams/AFP via Getty Images)

Ačkoli Izrael pracoval na rozvíjení úzkých vztahů s Čínou, a to dokonce do té míry, že v Izraeli vyvolává značné obavy z nákupu čínského majetku a vojenského obchodu, obavy v Izraeli pramení z úzkých vojenských vazeb Číny s Hizballáhem, Íránem, Sýrií a Hamásem.

Pokud by Čína nechtěla, aby její zbraňové projekty byly namířeny proti izraelským cílům, mohla by jejich použití bez větších pochybností omezit. To, že se rozhodla tak neučinit a nadále dodává zbraně Íránu, Sýrii a dalším, by mělo Izraeli jasně ukázat její postoj.

To vše vyvolává širší otázku, jak by se Spojené státy a odděleně Izrael měly chovat k Číně v rámci vývoje války vedené Hamásem?

Za prvé, čínská podpora Íránu a Sýrie s navazujícími vazbami na Hizballáh a Hamás vylučuje jakoukoli představu podpory Izraele. Zatímco se Čína snažila rozvíjet obchodní a politické vazby s Izraelem, pokračující vojenská podpora Íránu a Sýrie vyvolávala v Izraeli obavy, i když umožňovala určité úzké vazby s Čínou. Vojenská podpora Pekingu zemím a skupinám, které usilují o zničení Izraele, vyžaduje větší kontrolu.

Za druhé, Peking podporuje nejen nepřátele Izraele, ale i nepřátele svobodných a otevřených společností na celém světě. Izrael, který se hrdě prezentuje jako bašta liberální demokracie v regionu obklopeném zatvrzelými autoritáři, si musí uvědomit širší konflikt, který se odehrává nejen pro Židy a Izrael, ale pro demokracii na celém světě.

Zatřetí, stejně jako Židé trpěli holocaustem a opakovanými útoky ze strany sousedů, včetně současné války, Izrael riskuje svou pověst a materiální podporu tím, že spolupracuje se zemí, která své koncentrační tábory pro Ujgury vydává za vzor pro celý svět.

Izrael si může udržet svou morální převahu tím, že zveřejní své znepokojení nad ujgurskými koncentračními tábory a přisoudí hmatatelnou cenu pokračující zotročovací politice Číny a zároveň prokáže svou podporu lidským právům muslimů.

Tragické vraždění nevinných Izraelců obnažilo barbarství Hamásu, Íránu a dalších, kteří usilují o vymazání Židů a státu Izrael z dějin. Izrael již nemůže zůstat lhostejný k podpoře, které se těmto skupinám dostává z Číny, a k hrozbě, kterou představuje pro Židy a svobodné lidi na celém světě. Stejně jako Američané nesmí tváří v tvář barbarskému chování polevit, musí Izrael zůstat neochvějný při jednání s těmi, kdo Izrael ohrožují. Toto zlo již nemůžeme dále ignorovat.

Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.

O autorovi článku: Christopher Balding byl profesorem na Fulbrightově univerzitě ve Vietnamu a na HSBC Business School of Peking University Graduate School. Specializuje se na čínskou ekonomiku, finanční trhy a technologie. Je vedoucím pracovníkem Henry Jackson Society a před svým přesídlením do Spojených států žil více než deset let v Číně a Vietnamu.

Související témata

Související články