Milan Kajínek

16. 10. 2023

Široce probírané zprávy o tom, že peníze z rozpočtu Evropské unie skončily v rukou lidí napojených na organizace, jako je Hamás, která nedávno provedla teroristické útoky na Izrael a zavraždila stovky lidí, nejsou podle europoslance Zdechovského ničím novým.

„Už před lety se ukázalo, že evropské peníze v minulosti šly mimo jiné na vyplácení tučných rent palestinským teroristům a jejich rodinám,“ píše Zdechovský (KDU-ČSL) na svém X účtu.

Peníze evropských daňových poplatníků tedy podle europoslance skutečně „šly na činnost teroristické organizace“. Odhalení těchto skutečností podle Zdechovského přispělo k tomu, že některé státy humanitární pomoc ukončily.

„A právě kvůli tomu, jakým způsobem se peníze určené na humanitární účely využívaly, už některé evropské státy financování palestinské samosprávy zastavily. Mezi nimi i Česká republika,“ píše europoslanec.

Podle Zdechovského přišla chvíle, kdy je bezpodmínečně nutné „mít jistotu, že se EU nijak nepodílí na podpoře teroristických organizací ani lidí na ně napojených“, což by podle něj bylo to stejné, jako „podřezávat si pod sebou větev“.

„Považuji proto nyní za obrovskou chybu, že se Evropská komise nakonec rozhodla pomoc pro pásmo Gazy ztrojnásobit!“ říká europoslanec.

Humanitární pomoc na palestinských územích

Část z celkem odhadovaných 880 millionů eur, které byly od roku 2000 směřované na pomoc palestinským územím, byla dle posledních zpráv využita úplně jinak než k humanitárním účelům.

„Události z minulých dní nám připomněly, že nastal nejvyšší čas začít konečně hledat řešení, aby evropské peníze nekončily v rukou (nejen) palestinských teroristických organizací,“ uvádí europoslanec Zdechovský.

Některé peníze šly z EU do kapes palestinských teroristů a jejich rodin nebo byly využity pro budování podzemních tunelů nebo bunkrů, které využívají teroristé pro své útoky proti Izraeli.

V listopadu roku 2020 provedli v Rakousku velkou operaci zaměřenou na financování terorismu. Při této akci zabavili 10 milionů eur a našli 30 podezřelých osob napojených na Hamás a Muslimské bratrstvo. Vyšetřování odhalilo, že podezřelí měli přímé kontakty na islamistické skupiny v Sýrii.

Rakouský incident

Operace, o které hovoří europoslanec Zdechovský, byla reakcí na teroristický útok ve Vídni v roce 2020. Rakouská policie tehdy zadržela zmiňovaných 30 osob. Rakousko v souvislosti s teroristickými útoky bojuje proti praní peněz.

Podle zprávy Evropské komise bylo letech 2019-2021 v členských státech EU zatčeno 1560 osob podezřelých z trestných činů souvisejících s terorismem. Ve stejném období bylo v celé EU zmařeno přibližně 29 džihádistických nebo krajně pravicových spiknutí. V roce 2021 došlo v členských státech k 15 teroristickým incidentům, zatímco v roce 2020 jich bylo 57.

V listopadu 2020 se ministři vnitra členských států EU v reakci na teroristické útoky spáchané ve Francii, v Německu a Rakousku dohodli, že zintenzivní boje proti terorismu a jeho financování. Boj měl dle dohody probíhat tak, aby byly zachovány hodnoty EU, jako jsou demokracie, spravedlnost a svoboda projevu.

TIP: Odhalení čínského stínu nad konfliktem mezi Izraelem a Hamásem

Palestinský ministr zahraničí Rijád al-Málikí (vpředu vlevo) se účastní slavnostního podpisu s čínským ministrem zahraničí Čchinem Kangem (vpředu vpravo), zatímco palestinský prezident Mahmúd Abbás (vzadu vlevo) a čínský vůdce Si Ťin-pching (vzadu vpravo) tleskají ve Velkém sále lidu v Pekingu 14. června 2023. (Jade Gao / Pool / Getty Images)

Financování Palestiny z EU pokračuje

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. (Lukasz Kobus / European Union, 2023)

Evropská komise nakonec rozhodla, že pomoc pro pásmo Gazy ztrojnásobí. Řeč je při tom o částce 75 milionů eur (1,85 miliard korun). Česká republika už šest let neposílá palestinské samosprávě žádné finance.

„Komise okamžitě navýší současný balík humanitární pomoci určený pro Gazu o 50 milionů euro,“ sdělila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi. „Tím se celková částka zvýší na více než 75 milionů eur.“

Leyenová dodala, že komise bude „pokračovat v úzké spolupráci s OSN a jejími agenturami, abychom zajistili, že se tato pomoc dostane k potřebným v pásmu Gazy.“

Komise podle Leyenové „podporuje právo Izraele bránit se proti teroristům z Hamásu“, ale zároveň chce „plně respektovat mezinárodního humanitární právo“ a chce zajistit podporu „nevinným civilistům v Gaze“.

„Unijní daňoví poplatníci tedy zaplatí třeba třikrát více pytlů s rýží. Hamásu, který Gaze vládne (Gazané si jej zvolili; získal 44,5 % hlasů), tak zbude více peněz na vražedné zbraně,“ napsal český ekonom Lukáš Kovanda. „Je to financování terorismu, byť nepřímé.“

„Gaze jistě hrozí humanitární katastrofa. Přesto si nejsem jist, že posílat tam teď trojnásobné dávky pomoci a zdvojnásobit kontrolu je optimální přístup,“ píše český Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

„Veškeré finanční prostředky, které jsou na území posílány, je třeba pečlivě zvážit a kontrolu provádět výrazně důkladněji,“ míní ministr. „Případů zneužití mezinárodní pomoci v Gaze je přeci jen trochu moc.“

Související témata

Související články