Pražský městský soud dnes odročil hlavní líčení v daňové kauze podnikatele Františka Savova a dalších deseti lidí. Jeden z obžalovaných onemocněl. Trestní senát by měl případ začít projednávat na konci ledna. Soudkyně dnes také avizovala, že by Savova, který dlouhodobě žije v Británii a je stíhán jako uprchlý, mohla v hlavním líčení vyslechnout. Obžaloba tvrdí, že skupina způsobila podáváním fiktivních daňových přiznání státu škodu 653 milionů korun, která vznikla vyplácením nadměrných odpočtů DPH.
Savov podle dřívějšího vyjádření svého mediálního zástupce dlouhodobě usiluje o to, aby byl ve věci vyslechnutý. Všechny jeho minulé žádosti o výslech ale policie a státní zástupkyně údajně zamítla. “Přijde mi vhodné, aby se k tomu pan Savov vyjádřil,” řekla dnes soudkyně Daniela Sarah Sotolářová. Zvažuje výslech přes videokonferenci, prostřednictvím videa by Savov mohl být přítomen i výpovědím některých svědků.
Podle soudkyně ale zároveň není vyloučeno to, že by muž mohl být do konce roku předán do Česka. Británie už v roce 2016 zamítla odvolání Savova proti rozhodnutí o jeho předání zpět do ČR, předání se ale nakonec neuskutečnilo. Savov totiž v ostrovním státě požádal o azyl.
Hlavní líčení původně soudkyně nařídila na několik dní v říjnu i v listopadu, termíny dnes zrušila. S obhájci i obžalovanými se dnes domluvila na nových termínech v lednu, únoru a březnu příštího roku.
Z obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, vyplývá, že mezi 11 stíhanými jsou vedle Savova podnikatelé, dále taxikář, starobní a invalidní důchodce, administrativní pracovnice a také dva právníci, z nichž jeden má pozici spolupracujícího obviněného. Savova, jenž byl v Česku známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta, viní státní zástupkyně vedle krácení daní také z praní špinavých peněz. Muž vinu odmítá.
Podle obžaloby Savov v Praze organizoval v letech 2009 až 2012 činnost ostatních stíhaných. Dva spoluobžalované právníky údajně instruoval, aby vytvořili skupinu společností a ovládali ji pomocí bílých koní dosazených do funkcí jednatelů. Firmy EastMedia, Net Advert, Astra At a NetFriends podle státní zástupkyně nevykonávaly žádnou ekonomickou činnost, nevedly účetnictví a na finanční úřad podávaly prostřednictvím obviněných zcela fiktivní daňová přiznání. Z nich jim vznikaly nároky na nadměrné odpočty DPH. Za krácení daní hrozí pět až deset let vězení.