ČTK

18. 10. 2023

Sněmovní jednání o návrhu k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) trvá celkem zhruba 27 hodin. Dnes večer opět vystoupil předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš s kritikou premiéra Fialy a jeho úterního projevu v dolní komoře. Počet přihlášek do běžné debaty po 11 hodinách dnešního jednání klesl pod dvě desítky, někteří poslanci je stáhli. Už v podvečer si dolní komora odhlasovala, že bude moci v případě potřeby prodloužit schůzi i přes půlnoc na čtvrtek. Vzhledem ke sněmovní většině vládního tábora je v podstatě jisté, že ani nynější třetí opoziční pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.

“On lže a přitom se ani jednou nezačervená,” prohlásil Babiš o Fialovi. Analytici ANO měli podle Fialova předchůdce ve vládní funkci Babiše za úkol nepravdy v premiérově projevu zapisovat. “Ale za tu hodinu a půl, co jste mluvil, jste je úplně všechny odrovnal,” řekl lídr ANO. Fiala, jenž v úterý mluvil přibližně hodinu, v jednacím sálu přítomen nebyl. V úterý ministerský předseda řekl, že jeho vláda je vládou na svém místě a úspěšně mění Česko k lepšímu. “Napravujeme nečinnost, nebo dokonce selhání předcházejících vlád,” řekl. Babiše vinil z toho, že svou politickou kariéru vždy chápal jako nástroj, jak zlepšit podmínky svého podnikání.

Slovní půtky vyvolal odpoledne projev poslance hnutí STAN Petra Letochy, který kromě jiného řekl, že opozici se daří jen obstruovat a šířit blbou náladu. Nedaří se jí podle něho být konstruktivní opozicí. “Nebojme se poukazovat nahlas na pozitiva, když opozice poukazuje na negativa,” řekl poslanec STAN. Hned vyvolal reakce zákonodárců ANO. “Ta blbá nálada ve společnosti je hlavně kvůli tomu, co dělá vaše vláda. My přece nebudeme chodit okolo a říkat lidem, ať se smějou, ať jsou úplně v pohodě,” vzkázal mu Jaroslav Bžoch (ANO). Další poslankyně hnutí Jana Pastuchová označila Letochovo vystoupení za svazácky napsané bez jakékoli sebereflexe.

“Vláda, která ničí ekonomiku naší země, nemá právo vládnout ani den,” řekl další z vystupujících Milan Wenzl (ANO). Někdejší ministr obrany ANO Lubomír Metnar pak tvrdil, že premiéru Fialovi už nevěří ani vlastní voliči. Do debaty se zapojili také poslanci opozičního hnutí SPD. Například Lucie Šafránková uvedla, že vláda kompenzuje neúspěšnou rozpočtovou politiku v prvé řadě útoky na sociálně nejohroženější a nejbezbrannější občany. “A to je nebetyčná ostuda,” řekla.