Ondřej Horecký

19. 10. 2023

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nejmenuje kandidáta strany SNS Rudolfa Huliaka za ministra životního prostředí, oznámila dnes kancelář prezidentky.

Prezidentka o tom informovala nastupujícího předsedu vlády Roberta Fica s tím, že jej požádala o předložení nového nominanta.

„Kandidát, který dlouhodobě neuznává vědecký konsenzus o změně klimatu a žádná skutečná klimatická změna podle něj neexistuje, nemůže vést a reprezentovat rezort, jehož hlavní úlohou je ve smyslu zákona právě ochrana přírody a krajiny a klimatického systému Země,“ vysvětlila své rozhodnutí Huliaka nejmenovat Čaputová.

Čaputová tvrdí, že jmenování Huliaka do funkce by nedávalo záruku řádného chodu ministerstva.

Mluvčí prezidentky Martin Strižinec uvedl, že kandidát, který veřejně schvaluje násilné vyrovnávání sporů s názorovými oponenty, obzvlášť z řad ochránců přírody, nemůže řídit rezort, jehož součástí je státní ochrana přírody a krajiny.

Strana SNS se vůči rozhodnutí Čaputové ohradila. Uvedla, že svou nominaci změnit nehodlá a vyzvala prezidentku, aby respektovala výsledky voleb. Samotný Huliak se na sociální síti vyjádřil, že prezidentka „jen dokázala, že není prezidentkou všech občanů SR“.

Podle něj Čaputová „reprezentuje zájmy mimovládního sektoru“, který je „nasátý na finance ministerstva životního prostředí“. Politik na svém videu na Facebooku také prohlásil, že první věc, kterou by po nástupu do funkce učinil, by bylo provedení interního auditu, který by prokázal údajnou „trestnou činnost“ mimovládních neziskovek.

Huliak zároveň obvinil partnera prezidentky Juraje Rizmana, že je to on, kdo ovládá prezidentský palác. Video s jeho reakcí najdete na https://fb.watch/nMVNQYsnnY/.

Rizman, který je známým aktivistou v oblasti lidských práv a životního prostředí, zareagoval na Huliakův post se slovy: „Dezinformační povaha kandidátů SNS se nezapře ani v jejich posledních prohlášeních, které mě spojují s rozhodnutím paní prezidentky nejmenovat jejich nominanta za ministra nové vlády.“

Fico jako předseda vítězné strany voleb odevzdal v úterý prezidentce seznam kandidátů na členy nové vlády. Zatím není jasné, zda Huliak zůstane jediným kandidátem, kterého Čaputová zamítne. Ta již dopředu avizovala, že neschválí kandidáty, kteří měli problémy se zákonem nebo nejsou dostatečně kvalifikovaní.

Novou slovenskou vládu utvoří koalice stran Smer-SD, Hlas-SD a SNS. Smer a Hlas si podělí každá 7 vládních postů, zatímco na SNS zbudou 3 rezorty. Premiérem Slovenska se již počtvrté stane Robert Fico.

Mohlo by vás zajímat: