Juraj Skovajsa

19. 10. 2023

Koncem minulého týdne oznámil režisér a spisovatel Jan Tománek, že hodlá podat žalobu na deník Forum24. Jak slíbil, tak dnes učinil.

„Pohár ‚normálního‘ vyjadřování médií přetekl už dávno, ale i novinářská práce by měla mít, myslím, nějaké hranice a nesahat neustále do nejhlubšího bahna a psát zcela zjevné lži, které mají jediný cíl; dehonestovat a zvyšovat si na těchto obětech čtenost a vlastní prodeje,“ uvedl na svém blogu v pátek třináctého Tománek s odkazem na Forum24.

Deník dle slov režiséra na jeho osobu opakovaně lživě útočí. Konkrétně má jít o minimálně 14 článků.

Články na Forum24 spojují Tománka např. s „ruskou scénou“ či „covidovými dezinformacemi“ a „antivaxerstvím“.

Režisér prostřednictvím svého právního zástupce zaslal na začátku října deníku předžalobní výzvu, ve které se domáhal odstranění konkrétního článku, omluvy a odškodnění v hodnotě jednoho milionu korun. Forum24 dle jeho sdělení na výzvu nereagoval.

Šéfredaktorka deníku Johana Hovorková v písemné reakci pro Epoch Times 13. října sdělila, že „je naší povinností upozorňovat na nebezpečné lháře“ a dodala, že tak budou činit i nadále.

Dnes, 19. října 2023 Tománek aktualizoval svůj blog o informaci, že žalobu vskutku podal.

„Podal jsem prostřednictvím právního zástupce k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 žalobu na portál Forum24, ve které se budu domáhat stažení lživého a dehonestujícího textu o mojí osobě, budu požadovat zveřejnění omluvy a dále žádat kompenzaci za nemajetkovou újmu v hodnotě 4 milionů korun českých,“ stojí v oznámení.

„Nemám jakékoli ambice se na tomto přiživit a veškeré peníze, které v případě soudní výhry dostanu, věnují dětem a žalobu beru nejen jako obranu své cti, ale jako ochranu všech, kterým tento server již v minulosti záměrně ublížil,“ sdělil již dříve ke kompenzaci režisér a spisovatel v jedné osobě.

Na otázku deníku Epoch Times, komu přesně chce případnou „žalobní výhru“ věnovat, sdělil: „Za poslední roky jsem zcela ztratil jakékoli iluze o neziskových organizacích přisátých na státní systém, takže bych peníze nikdy nevěnoval přímo jim. Vysouzenou částku bych tedy rozdělil sám mezi vybrané dětské zájmové organizace, případně dále mezi potřebné děti. Ovšem bude samozřejmě záležet na finální výši této částky.“

Související témata