Andrew Thornebrooke

20. 10. 2023

Podle nové zprávy Pentagonu má Čína nyní více než 500 jaderných hlavic a pravděpodobně zvyšuje svou schopnost přímo zasáhnout kontinentální Spojené státy.

Odhad uvedený ve výroční zprávě Pentagonu o vojenské síle Číny znamená, že Čína dosáhla klíčového milníku ve své jaderné expanzi a modernizaci o dva roky dříve, než americké ministerstvo obrany dříve předpokládalo.

„Podle odhadů ministerstva obrany měla ČLR [Čínská lidová republika] v květnu 2023 více než 500 funkčních jaderných hlavic – nakročeno k překonání předchozích prognóz,“ uvádí se ve zprávě. „Ministerstvo obrany odhaduje, že ČLR bude mít do roku 2030 pravděpodobně více než 1 000 funkčních jaderných hlavic.“

Zpráva rovněž zdůrazňuje, že režim pravděpodobně investuje do lepších konvenčních raketových technologií, které mu umožní přímo zasáhnout kontinentální Spojené státy.

Ambice porazit USA ve válce

Předchozí zpráva o vojenské síle Číny zveřejněná v roce 2021 uvádí, že Čína by mohla mít do roku 2030 tisíc bojových hlavic. Ale ještě zpráva z roku 2020 odhadovala, že Čína do roku 2025 pravděpodobně získá pouze asi 200 jaderných raket.

Rychlá expanze a modernizace jaderných zbraní přichází v době, kdy stále více analytiků a odborníků tvrdí, že Peking rozvíjí své jaderné síly s jasným cílem přímo ohrozit Spojené státy.

Kongres loni potvrdil, že režim má ve skutečnosti více odpalovacích zařízení mezikontinentálních balistických raket, než mají Spojené státy.

Čínský režim se odmítá zapojit do rozhovorů o nerozšiřování jaderných zbraní a strategické stabilitě, přestože dříve sliboval, že bude se Spojenými státy v těchto otázkách spolupracovat.

V souvislosti s tím v roce 2021 generál John Hyten, tehdejší místopředseda amerického generálního štábu sdělil, že čínské testy hypersonických raket zřejmě směřují k vývoji možnosti zahájit první jaderný úder proti Spojeným státům.

„Odpálili raketu dlouhého doletu,“ řekl generál Hyten. „Obletěla svět, vysadila hypersonický kluzák, který se klouzavým letem vrátil až do Číny, a pak dopadla na cíl v Číně.

V doprovodném prohlášení Pentagonu vydaném 19. října se uvádí, že čínská expanze jaderných zbraní je součástí „pokračujícího úsilí Číny o zvrácení mezinárodního řádu založeného na pravidlech“.

Bidenova administrativa uvedla, že usiluje o rozhovory s Čínou o jaderné dohodě „bez podmínek“.

Administrativa tvrdí, že takové rozhovory jsou nezbytné, aby se zabránilo novým závodům v jaderném zbrojení a omezila se možnost katastrofických nedorozumění mezi armádami.

Související témata

Související články