Komentář
Smrtící výbuch v nemocnici al Ahlí v Pásmu Gazy, který měl 17. října údajně zabít „nejméně 500 lidí“, jak tvrdil Hamás, vyvolal mezi Palestinci i jejich sympatizanty ve světě masivní protesty a vlnu nenávisti k Židům. Údajný útok Izraele odsoudila řada politiků a osobností. Nejvíce však pochybila média. Velká jména ve zpravodajském byznysu, jako CNN nebo agentura AP a Reuters, nekriticky přijímala tvrzení Hamásu, aniž by si ověřila fakta, což má být základní úkol každého novináře.
Od tiskových agentur pak zavádějící zprávy přebíraly další sdělovací prostředky, politici, akademici i běžní uživatelé na sociálních sítích. Zdánlivě jednoznačná podpora Západu vůči Izraeli začala dostávat trhliny.
Teprve později začalo vycházet najevo, že počet obětí rozhodně nebude tak vysoký, jak tvrdil Hamás a že výbuch nezničil nemocnici jako takovou, nýbrž jen část parkoviště v komplexu.
Tou největší bombou se však stalo tvrzení izraelské armády, doložené obrazovými i zvukovými důkazy, že explozi způsobilo ne jejich bombardování, ale vlastní vadná raketa hamásovských kolegů ve zbrani, kteří odpalovali střely na Izrael ze hřbitova vedle nemocnice. Západní média pak musela chvatně přepisovat titulky zpráv ve snaze nevypadat nevěrohodně.
Z masakru se postupně stával trapný incident, který si teroristé způsobili sami. To však nezabránilo šíření dezinformací propalestinských aktivistů, že za výbuchem stejně stojí Tel Aviv.
I americký prezident Joe Biden při své návštěvě Izraele 18. října sdělil, že údaje shromážděné americkým ministerstvem obrany podporují tvrzení Izraele, že on není zodpovědný za neštěstí v nemocnici v Gaze.
Deník The Epoch Times již ve své první zprávě o výbuchu prezentoval tvrzení obou stran a nechal čtenáře, aby si zvolil, čemu chce věřit. Od našich kolegů v izraelské redakci jsme byli předem informováni, že většina reportérů předních tiskových agentur v Gaze jsou Palestinci nebo muslimové, kteří se snaží stočit zpravodajství z oblasti směrem kritickým k Izraeli.
Jednou ze základních povinností tisku je přinášet pravdivé, nezkreslené informace. Dobře to vystihl mluvčí izraelské armády v rozhovoru s India Times druhý den po explozi v al Ahlí, když upozornil reportéry na povinnost ověřovat si fakta. „Pokud chtějí ověření a důkazy od nás, měli by chtít ověření a důkazy také od Hamásu.“ Tento princip je obzvlášť důležitý s ohledem na to, k jakým nenávistným projevům ve světě mohou zavádějící zprávy vést.
Jistě, názory Hamásu musí být prezentovány v rámci vyváženého zpravodajství také, ale dávat stejnou kredibilitu síle, která na lžích a účelových polopravdách vyrostla, a nekriticky jejich tvrzení přebírat, je stejné jako stavět základy domku z karet. Problém je, že než se ten domek zhroutí, může vést k ještě větším krveprolitím.
Související: