Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer uspořádal konferenci na téma Nucená práce a násilná asimilace v ujgurské oblasti. Cílem tohoto slyšení je dle pořadatelů informovat veřejnost a zákonodárce o kritické situaci Ujgurů, Kazachů a dalších komunit žijících v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně.
„Představa, že stačí fyzicky odstranit člověka, a tím se vyřeší problém, bohužel někde ve světě stále přetrvává,“ řekl senátor Oberfalzer v úvodu slyšení.
V rámci slyšení vystupuje několik mluvčích, které pořadatelé představili jako „přímé oběti a přeživší nucených prací, hromadného věznění nebo nucených sterilizací“ praktikovaných čínským režimem v provincii Sin-ťiang na tamním ujgurském etniku.
Po nich přijde na řadu svědectví vedoucích představitelů Ujgurů, kteří měli za úkol shrnout „nejzásadnější aspekty probíhající násilné asimilační politiky“ čínského režimu a odhalit systém pracovních a převýchovných táborů a kulturní a fyzickou genocidu, z níž je čínský režim v této souvislosti obviňován některými světovými vládami a lidskoprávními organizacemi.
Panelisté a diskuse osvětové akce se zaměřují na oblasti nucených prací, hromadného věznění, nucené sterilizace, ale také na formy nadnárodních represí, které sahají za hranice Číny do jiných států.
Další oblast pojmenovali organizátoři akce jako „státní terorismus“, který přebírá formu odvetných opatření vůči rodinným příslušníkům těch, kteří se v zahraničí angažují do podobných aktivit, jaká právě probíhá v Senátu, a hovoří o situaci v provincii.
Cílem represí Komunistické strany Číny jsou podle svědků kromě běžných obyvatel také ujgurské elity, které strana považuje za klíčové pro potlačení odporu vůči „násilné převýchově a kulturní genocidě“.
Studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze na akci představí svá doporučení vládě České republiky, která by mohla v právní oblasti přijmout v reakci na situaci v čínské provincii.
Akce navazuje usnesení zahraničního výboru Poslanecké sněmovny z 18. března 2021 a na usnesení Senátu z 12. června 2021, která odsoudila „pokračující závažné porušování lidských práv včetně genocidní politiky a zločinů proti lidskosti“ páchané čínským režimem.
Současná vláda Petra Fialy si vytyčila v březnu 2023 uskutečnit takzvanou „revizi vztahů ČR s Čínou“, která má zaměřit českou zahraniční politiku na „větší obranu lidských práv a ochranu demokracie“.
Slyšení pořádané v Senátu má podle pořadatelů poskytnout „podklady pro uvalení sankcí na dovoz produktů, při jejichž výrobě společnosti z Číny využívaly nucené práce Ujgurů“, a pro uvalení sankcí na „technologické společnosti zapojené do masového sledování, policejní práce a dalších případů porušování práv“.
Sankce by se měly údajně dotknout také konkrétních úředníků čínského režimu a dalších „státem podporovaných subjektů zapojených do zneužívání lidí v ujgurské oblasti“, uvádí senátní zpráva o probíhajícím slyšení.
Konkrétní svědectví čtyř osob svědčících o nucených sterilizacích, odebírání a stěhování dětí od rodin, masovém věznění a nucené práci budeme zveřejňovat v následujících dnech.
Akci spoluorganizují Světový ujgurský kongres, Kampaň pro Ujgury, Iniciativa Ilhama Tohtiho, Forum For Human Rights, Orientální ústav Akademie věd ČR a Sinopsis.