Mária S. Szentmagyari

21. 10. 2023

Gazu je třeba vnímat jako oblast se dvěma úrovněmi života: „jedna úroveň je pro civilisty a druhá pro Hamás“, říká mluvčí izraelské armády Jonathan Conricus. Podle něj existuje „mnohem více tunelů, než si dokážeme představit“. Hovoří se o celkové délce 500 kilometrů – což je mnohem více, než kolik má metro v Berlíně a Paříži dohromady.

Rozsáhlý systém tunelů Hamásu – známý také jako „metro v Gaze“ – umožňuje překvapivé útoky na Izrael. Nachází se v něm také nejméně jeden velký sklad zbraní a v současné době poskytuje útočiště asi 30 000 teroristů Hamásu.

Podle amerického experta na terorismus Colina Clarkea by detailní znalost systému tunelů byla pro izraelské pozemní operace nezbytná. Některé z tunelů by dokonce mohli vyhodit do povětří sami teroristé, aby způsobili potíže izraelským vojákům. Teroristé by navíc mohli do tunelů snadno proniknout za zády izraelských vojáků.

„Příprava na boj v takovém terénu je neuvěřitelně obtížná a vyžadovala by rozsáhlé zpravodajské informace o vzhledu sítě tunelů – které Izraelci možná nemají,“ řekl Clarke. A dále: „Hamás zná své tunely i ve spánku,“ vysvětlil expert. Jejich zachycení bude podle něj pro Izrael velkou výzvou.

Hamás existuje v podzemí pásma Gazy

Po teroristických útocích na začátku října si Izrael podle místních médií stanovil za cíl Hamás zcela zlikvidovat a učinit ho neschopným činnosti „nejméně na padesát let“. Zdůraznila však, že se nejedná o válku mezi zeměmi, ale o potlačení teroristické organizace.

Samotný Hamás se v pásmu Gazy v podstatě skrývá pod zemí, pod bytovými domy lidí, kteří tam žijí. Existuje rozsáhlá síť podzemních bunkrů; odhaduje se, že chodby mají dohromady několik set kilometrů. Proto je obtížné teroristy vykořenit, zejména – jak se dá očekávat – když si do podzemí berou rukojmí.

Vstupy do tunelů v Gaze se nacházejí pod obytnými domy, mešitami a školami. Předpokládá se, že v úzkých ulicích a uličkách oblasti jsou na povel odpalovány nástražné výbušné systémy a improvizovaná výbušná zařízení. Izraelská armáda obviňuje Hamás, že na stavbu tunelů využívá miliony z pomoci určené pro civilisty.

Snímek pořízený 18. ledna 2018 z izraelské strany hranice s Gazou ukazuje tunel Hamásu poblíž jihoizraelského kibucu Kissufim. (JACK GUEZ / AFP via Getty Images)

Obyvatelé pásma Gazy žijí pod kontrolou podzemních sil

Existuje řada zpráv, že Hamás využívá zbídačené palestinské obyvatelstvo v pásmu Gazy, které je na něm finančně i ideologicky závislé, jako živý štít.

Přestože tunely byly použity v mnoha válkách po celém světě, teroristé z Hamásu podle bezpečnostních analytiků použili unikátní metodu. Zde je celý střed tunelového systému z velké části chráněn civilními domy na povrchu. Palestinské obyvatelstvo je navíc teroristické organizaci vydáno na milost a nemilost již celá desetiletí.

Ještě předtím, než se Hamás v roce 2007 dostal k moci, budovala organizace systém tunelů. V té době se proti ní předchozí vláda ještě snažila zakročit. Několik tunelů bylo zablokováno, protože sloužily k pašování zbraní.

Zde palestinští policisté uzavírají tunel v uprchlickém táboře Rafáh nedaleko egyptských hranic, 23. srpna 2003. Palestinská samospráva tehdy uzavřela tři tunely pro pašování zbraní vedoucí mezi pásmem Gazy a Egyptem. Někteří pašeráci byli zatčeni.(SAID KHATIB / AFP via Getty Images)

„Žít tam mohou jen ti, kteří podporují Hamás“

Na jedné straně je úzké, Palestinci obydlené pásmo Gazy na pobřeží Středozemního moře, prakticky jediná aglomerace s 2,2 milionu obyvatel. Na druhé straně je Izrael. Pásmo Gazy bylo Izraelem okupováno již v letech 1967–2005. Poté izraelský stát zrušil některé židovské osady a v podstatě se z oblasti stáhl. Přenechal ji Palestinské samosprávě.

Ta nebyla schopna v oblasti udržet stabilní přítomnost a dokázala se zde udržet pouze dva roky. V roce 2007 ji svrhla extremistická organizace Hamás, která od té doby v oblasti vládne. Lidé žijící v této oblasti jsou zcela vydáni na milost a nemilost této teroristické organizaci.

„Ti, kdo nepodporují Hamás, tam nemají nic, čím by se mohli živit. Jsou zbaveni sociálních dávek a bydlení. Bez Hamásu tam prostě není existence,“ řekl Epoch Times pod podmínkou anonymity jeden z izraelských bezpečnostních úředníků.

Palestinci v tunelu používaném pro vojenská cvičení během přehlídky zbraní v letním táboře pro mládež provozovaném Hamásem ve městě Gaza, 21. července 2016. (MOHAMMED ABED / AFP via Getty Images)

„Jedna úroveň pro civilisty a druhá pro Hamás“

Již koncem minulého týdne byl systém tunelů v Gaze, který byl po desetiletí centrem operací Hamásu, hlavním cílem izraelských leteckých úderů. Armáda dobře ví, že skutečné cíle se nacházejí v podzemí, pokud chce organizaci zlikvidovat.

Jonathan Conricus, mluvčí izraelské armády, uvedl, že pásmo Gazy je třeba vnímat jako oblast se dvěma úrovněmi života: „jedna úroveň pro civilisty a druhá pro Hamás“. Měl na mysli skutečnost, že mnoho teroristů ve skutečnosti operuje – neustále – v podzemí.

„Mnoho budov nad tunely je již v troskách,“ dodal mluvčí, kterého citovala agentura Bloomberg. Tunelů je však „mnohem více, než si dokážeme představit“, dodal Conricus.

Hamás v roce 2021 přiznal, že vybudoval systém tunelů dlouhý přibližně 500 kilometrů. Oficiální údaje to nepotvrdily, takže chodby mohou být mnohem kratší, nebo dokonce mnohem delší. Ve skutečnosti by mnoho takových chodeb mohlo být stále skryto. Pro srovnání: celková délka metra v Berlíně je 155 kilometrů, délka metra v Paříži 214 kilometrů.

Hranice, kde je dokonce podzemní zeď

Ochrana tunelů je důležitá zejména na hranicích. Pásmo Gazy má rozlohu 365 kilometrů čtverečních a hranice s Izraelem je dlouhá asi 60 kilometrů. Od roku 2005 ji izraelská armáda neustále rozšiřuje.

Hraniční bariéru lze přirovnat k moderní vojenské pevnosti. V očekávání min Hamásu byly zdi rozšířeny pod zem. Tunely brání obrovské betonové prvky a v nich zabudované detektory pohybu.

Hranice Gazy. (Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí)

Ve čtyřhodinových směnách pracují izraelští vojáci střežící hranici přímo u pozorovatelů. „Po celou dobu nemohou ani odvrátit hlavu od obrazovky. Musí se také dívat, jestli do Izraele nechce vstoupit myš,“ řekl jeden z místních úředníků v rozhovoru pro Epoch Times. Dodal, že monitorů sledují několik desítek najednou. Pro každého, kdo se snaží projít, je to podle něj bez tajné pomoci téměř nemožný úkol.

Podél celé hraniční linie je navíc postaven šest metrů vysoký dvojitý drátěný plot s elektronickým zabezpečením. Dvacetimetrový pruh hlídají také vojenská vozidla. Ve strážních věžích jsou každé dva kilometry připraveny dálkově ovládané kulomety namířené na pásmo Gazy.

Operace prolomení hranice podporované tunely

Přestože Izrael disponuje nejvyspělejší průzkumnou technikou, Hamás při útocích 7. října použil nejmodernější technologii. Jak se to mohlo stát, bude důkladně prošetřeno.

V průběhu útoků se Hamásu podařilo prolomit chráněnou hraniční linii nejméně na sedmi místech a teroristé dosáhli 22 osad. Jedna z otázek zní: do jaké míry k tomu přispěl rozsáhlý systém tunelů této organizace?

V současné době je jisté, že Hamás během příprav propašoval rozsáhlým systémem tunelů značné množství zbraní. Mnoho tunelů pro pašování zbraní se nachází také pod egyptskou hranicí. V letech 2015 až 2020 bylo na této trase objeveno celkem 3 000 nelegálních tunelů. A to i přesto, že egyptská pohraniční stráž občas některé z průchodů zaplaví jedovatým plynem.

Izraelský voják kontroluje tunel objevený v domě pod kamny v Rafáhu nedaleko hranice mezi Gazou a Egyptem, 5. ledna 2004. (HO / IDF / AFP via Getty Images)

Tunely slouží především k pašování. Dochází také k pokusům Hamásu prorazit tunel pod hranicí Gazy a zaútočit na izraelské obce. Starší údaj z roku 2014 uvádí, že Izrael tehdy zničil nejméně 34 takových tunelů; kolik jich stále existuje, není známo. Podle zpráv serveru 20min.ch byl nedávno také objeven východ z tunelu poblíž kibucu Kfar Aza, kde minulý týden zahynuly desítky civilistů.

Je také na čase hledat další tunelové východy v jižním Izraeli, uvedl. Podle hodnocení Izraelských obranných sil (IDF) v oblasti Negevu nadále existují teroristické buňky Hamásu. „Čekají, až vyjdou z úkrytu a zaútočí na civilisty,“ uvádí zpráva deníku The Jerusalem Post.

Oddíly této sítě v současné době představují vážnou hrozbu pro pozemní síly na izraelské i palestinské straně.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila Gabriela Kalinová.

Související články