ČTK

21. 10. 2023

KDU-ČSL dává přednost účasti v eurovolbách společně s ODS a TOP 09, tedy v koalici Spolu. Je ale připravena kandidovat do Evropského parlamentu příští rok i samostatně. ČTK to dnes řekl na programové konferenci lidovců ministr zemědělství a poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Záležitostí se zabýval ve čtvrtek celostátní výbor lidovců, jehož je členem.

“Jsme připraveni kandidovat samostatně i v nějaké jiné formě. Je pravdou to, že z řady důvodů v tuto chvíli preferujeme kandidaturu Spolu v tom formátu, jak to máme osvědčené z parlamentních, nakonec na mnoha místech z komunálních, ale třeba i ze senátních voleb. Ale ta jednání ještě nejsou uzavřena,” řekl Výborný.

Celostátní výbor dal podle dnešních informací serveru iDNES.cz předsedovi KDU-ČSL Marianu Jurečkovi a předsednictvu strany mandát k tomu, aby na základě dosavadních jednání se zástupci ODS a TOP 09 uzavřeli lidovci dohodu o společné kandidatuře koalice Spolu ve volbách do Evropského parlamentu.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala v pátek v Brně uvedl, že občanští demokraté, lidovci a TOP 09 by mohli rozhodnout o společné kandidatuře do konce října. Výborný dnes mluvil o “řádech dnů”.

Lidovci a TOP 09 spadají v Evropském parlamentu do Evropské lidové strany (EPP), zatímco ODS patří ke straně Evropských konzervativců a reformistů (ECR). KDU-ČSL už na jaře oznámila, že její jedničkou ve volbách do Evropského parlamentu bude nynější europoslanec Tomáš Zdechovský. “Měli jsme primární volby, máme sestavenou kandidátku, máme ji velmi kvalitní,” podotkl Výborný.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v června příštího roku. Rozhodovat budou voliči o obsazení celkem 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Zvýšení počtu křesel je reakcí na demografické změny v EU. Česko má nyní 21 mandátů a jejich počet se měnit nebude.