ČTK

23. 10. 2023

Ekonomka Danuše Nerudová, která neúspěšně kandidovala na prezidentku, rezignovala na funkci vedoucí Ústavu účetnictví a daní Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Podle Deníku N Nerudová nesouhlasí se směřováním fakulty, dalším důvodem jejího odchodu je kandidatura do Evropského parlamentu za hnutí STAN. Vyjádření univerzity zjišťujeme.

“Důvod jsem sdělila v rezignačním dopise. Je to nesouhlas s dalším směřováním fakulty,“ uvedla Nerudová.

Provozně ekonomickou fakultu od 1. února nově vede Svatopluk Kapounek. Nechtěl okolnosti Nerudové komentovat, jde podle něj o personální záležitost fakulty. Kapounek ve funkci nahradil Pavla Žufana, který rezignoval v souvislosti s problémy, které měla fakulta s doktorským studiem. Problémy začaly ještě v době, kdy byla Nerudová rektorkou. Pochybení však odmítala. Podle Nerudové šlo vždy o záležitost fakulty, nikoliv rektorátu.

Nové vedení univerzity a fakulty postupně provedlo řadu změn. Sjednotily se podmínky pro studenty českojazyčného a anglickojazyčného programu, zpřísnily standardy pro výběr školitelů a vykazování publikační činnosti, změnilo se složení oborové rady, studium by celkově mělo být transparentnější, řekl ČTK v červnu v rozhovoru rektor Jan Mareš. Už před časem také skončila spolupráce s kontroverzními zprostředkovatelskými agenturami, které na fakultu přiváděly zahraniční studenty.

Situací na fakultě se zabýval Národní akreditační úřad pro vysoké školství, který univerzitě odebral institucionální akreditaci pro doktorské studijní programy ekonomického zaměření na provozně ekonomické fakultě. Znamená to, že škola si nyní nemůže nové doktorské programy daného zaměření akreditovat sama a musí se kvůli tomu obracet na Národní akreditační úřad.

Úřad také odebral akreditaci dvěma doktorským programům na provozně ekonomické fakultě. Toto rozhodnutí však kvůli formální chybě zrušila přezkumná komise.