Juraj Skovajsa

23. 10. 2023

Páteční článek na Seznam Zprávy o manželství či partnerství u stejnopohlavních párů znovu zažehl diskuze napříč společností. Pro některé politické špičky je přijatelná kompromisní dohoda coby přechodná fáze.

Změnu Občanského zákoníku, jejímž cílem je dle Parlamentního institutu „změna definice manželství ze svazku muže a ženy na svazek dvou lidí, bez ohledu na jejich pohlaví“, navrhli počátkem června poslanci Josef Bernard (STAN), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Olga Richterová (Piráti), Martina Baxa (ODS) a Jana Pastuchová (ANO).

Dle vyjádření Olgy Richterové však podpora napříč sněmovnou pro takový návrh není dostatečná. Proto se jedná o „kompromisu“, který by dle Seznam Zpráv spočíval v tom, že „stejnopohlavní páry získají stejná práva, jaká dnes mají manželé, ale jejich svazek se nebude jmenovat manželství, nýbrž partnerství“.

Dle vyjádření předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové a místopředsedkyně dolní komory Olgy Richterové by však kompromisní řešení sloužilo jako společenský přechodník.

„Nechci dohodu úplně zakřiknout, ale blížíme se k shodě na tom, že pokud nebudeme trvat na názvu manželství, tak srovnáme práva, a to včetně společných adopcí. A já doufám, že někdy v budoucnosti česká společnost i její politická reprezentace dospěje k názoru, že je jedno manželství,“ sdělila Pekarová Adamová Seznam Zprávám.

„Na stole je nyní alespoň návrh, který by duhovým rodinám narovnal práva včetně rodičovských, což jsme ochotni v zájmu tisíců dětí a rodičů, co dnes žijí v nejistotě, podpořit. Považujeme to za krok správným směrem, stále to ale není férové a úplné řešení, o které dál usilujeme,“ řekla dle stejného portálu Olga Richterová.

Zpravodajem legislativní změny je poslanec KDU-ČSL Aleš Dufek, který při projednávání návrhu 29. července na plénu sdělil: „Asi nepřekvapím, když v podstatě hned na začátku řeknu, jako zpravodaj tohoto tisku navrhuji jeho zamítnutí… Proč to dělám? A znovu říkám, zůstávám u jednoho argumentu. Navrhované znění o tom, že manželství je svazek dvou lidí, za této situace, která je v naší společnosti, dává skutečně poměrně oprávněnou obavu, že do nějakých pěti, deseti let nastane zmatek. Zmatek v naší společnosti, že v podstatě všichni budou nějakým způsobem chtít manželství, možná i skupiny více osob…“

Dále pak apeloval na zachování tradičního uspořádání, které podle něj ve společnosti existuje již „tisíce let“.

„To znamená, zachovejme tady tenhle základ našeho právního systému. Tisíce let, tisíce let trvá manželství jako svazek muže a ženy. Bylo to tak za otrokářské společnosti, bylo to tak za feudalismu, bylo to tak v minulých stoletích, bylo to tak za komunismu i nacismu, byť byly různé systémy, které vymýšlely na začátku i různé experimenty. Ale v konečné fázi stejně i tyhle zrůdné systémy zjistily, že jestli ta společnost má fungovat, tak tou základní buňkou musí být rodina založená na manželství, na vztahu mezi mužem a ženou,“ řekl Dufek.

Po Dufkovi tehdy vystoupil poslanec za ANO Patrik Nacher, který kritizoval nátlak poslance Martina Exnera (STAN), který na počátku června na půdě dolní komory dle Nachera hodil všechny poslance s nesouhlasným názorem k manželství pro všechny do „jednoho balíku“ a dal jim „nálepku“, že „jedou ruskou propagandu“.

Exner tehdy řekl: „A kromě jiného není žádné tajemství, že Rusko podporuje tyto kulturní války s cílem rozdělit společnost, podporuje organizace a jednotlivce, které různými dezinformacemi vzbuzují emoce a racionální debatě tím brání. Rusko se snaží udělat z manželství pro všechny tabu, tím ho zablokovat a společnost rozdělit… Podle mě tedy je to jednoduché, je to civilizační záležitost. Buď chceme být svobodná západní Evropa, kde stejnopohlavní páry se mohou brát třeba i v kostele, anebo chceme být východní konzervativní periferie ruského stylu.“

Související články