Po sečtení více než tří čtvrtin hlasů deklarovala bývalá zákonodárkyně María Corina Machadová vítězství v prezidentských primárkách venezuelské opozice.
Kolem nedělní půlnoci, kdy bylo sečteno jen něco málo přes 26 procent hlasovacích lístků, získala paní Machadová, průmyslová inženýrka s magisterským titulem v oboru financí, rozhodující náskok 93 procent hlasů.
“Dnes se uvolnily velmi mocné síly,” řekla svým příznivcům v hlavním městě Caracasu. “Dnes jsem dostala mandát a přijímám ho. Spolu s Venezuelany se zavazuji k tomu, že tento mandát bude mít význam.”
Očekávalo se, že sčítání hlasů bude pokračovat v pondělí, ale bylo zpožděno kvůli zablokování serveru, z něhož byla obviněna Národní komise pro primární volby z důvodu cenzury internetu. Zatím není jasné, kdy bude vydána další aktualizace výsledků.
Účast na hlasování, které bylo organizováno bez pomoci vlády, byla v některých státech více než dvojnásobná oproti očekávání – a to i navzdory stěhování volebních místností, dlouhým frontám, nedostatku benzínu a veřejné dopravy v mnoha oblastech.
Protikandidát v primárkách, bývalý poslanec Carlos Prosperi, získal sotva 4,75 procenta hlasů.
Zatím není jasné, zda se Machadová, která je zastánkyní volného trhu a zavázala se, že v případě zvolení prezidentkou bude privatizovat státní ropnou společnost PDVSA, bude moci zúčastnit všeobecných voleb. V současné době totiž nesmí zastávat veřejné funkce kvůli své podpoře mezinárodních sankcí proti socialistickému režimu současného prezidenta Madura.
Opozice a vláda minulý týden podepsaly dohodu o volbách, která umožňuje každé straně vybrat svého vlastního kandidáta podle svých vlastních interních pravidel, avšak dohoda nezahrnuje možnost odvolání stávajících diskvalifikovaných kandidátů, jako je například paní Machadová.
Spojené státy, které v reakci na dohodu zmírnily sankce uvalené na venezuelskou ropu, plyn a dluhopisy, uvedly, že venezuelský režim musí do konce listopadu začít rušit zákazy vůči opozici a začít propouštět politické vězně a “neprávem zadržované” Američany.
Ačkoli bylo pět lidí propuštěno, Madurova vláda minulý týden uvedla, že ti, kteří byli diskvalifikováni, nemohou kandidovat v roce 2024.
Opozice, která tvrdí, že diskvalifikace jsou nezákonné, se zatím vyjadřuje zdrženlivě k tomu, co by dělala, kdyby Machadová vyhrála primárky, ale nemohla se zúčastnit voleb v roce 2024.
Paní Machadová uvedla, že by mohla tlačit na volební úřady, aby ji nechaly zaregistrovat, zatímco jiní tvrdili, že bude nutné najít náhradníka.
Maduro, dlouholetý chráněnec bývalého prezidenta Huga Cháveze, je u moci od roku 2013. Sankce kvůli obviněním z korupce a porušování lidských práv byly zavedeny po potlačení venezuelských protestů v roce 2014, které následovaly po zhroucení ekonomiky, a po zatýkání politických oponentů v letech 2017 a 2018.
Všeobecně se očekává, že Maduro bude usilovat o třetí šestileté funkční období, ačkoli oficiální oznámení ještě nebylo učiněno.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.