Milan Kajínek

24. 10. 2023

Nedávné výsledky průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění ukazují, že důvěra dotazovaných českých občanů ve více než dvacet českých vrcholných politiků klesá.

S výjimkou prezidenta Petra Pavla, který požívá důvěry 55 % dotazovaných, u všech dalších zkoumaných politických představitelů nedůvěra převažuje nad důvěrou. Politikem s druhou nejvyšší mírou důvěry je předseda hnutí ANO Andrej Babiš se 42 %.

Prezident má sice největší procento důvěry, ale důvěra v něho klesla od posledního šetření z období duben–květen 2023 o 4 %. Naproti tomu Andrej Babiš a Tomio Okamura jsou na úplně stejných číslech jako v dubnu a květnu.

Pokles důvěry zaznamenali v roce 2023 téměř všichni hlavní představitelé politických stran. Zároveň se významně zvedá nedůvěra ve vrcholné politiky.

Zajímavostí, kterou výzkum ukazuje, je, že pokles důvěry zároveň vždy zákonitě nevyvolává vzestup nedůvěry. U některých představitelů sice důvěra klesla, ale nezvýšila se nedůvěra. Pravděpodobně proto, že se jejich podporovatelé pouze neutralizovali a zatím se nepřidali k jejich odpůrcům.

Je možné též říci, že výzkum ukazuje v tomto roce pokles důvěry ke všem členům současné vládní koalice, zatímco opozice se v tomto období drží více méně na stejných číslech.

Nejvyšší podíl nedůvěry mezi zkoumanými politiky šetření Centra pro výzkum veřejného mínění zaznamenalo u předsedkyně TOP 09 a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Adamové Pekarové a předsedy ODS a předsedy vlády Petra Fialy (shodně 77 %).

Související témata

Související články