Juraj Skovajsa

24. 10. 2023

Předseda hnutí ANO se nedávno dle deníku Echo24 nechal slyšet, že souhlasí s kompromisním návrhem pro uzákonění pojmu partnerství pro páry se stejným pohlavím, v rámci kterého by se „narovnala“ jejich práva s heterosexuálními páry. De facto by tak mělo jít o ekvivalent manželství, ale s použitím termínu „partnerství“.

Reakce předsedy nejpočetněji zastoupené strany ve sněmovně ale překvapila konzervativní organizaci Aliance pro rodinu, která odběratele jejích e-mailových zpráv upozornila na změnu postoje Andreje Babiše v otázce práv dětí, kterou má legislativní návrh upravovat také.

Vyzvala pak příznivce, aby předsedovi ANO zaslali vlastní nebo předpřipravený e-mail, ve kterém se uvádí: „Apeluji na Vás, abyste jako manžel a otec, zachoval manželství jako výlučný svazek muže a ženy. Ústupek v podobě ‚partnerství‘, se všemi právy, tedy i s právem na děti, který zbavuje děti jejich základního lidského práva na mámu a tátu, nelze v žádném případě přijmout! Často říkáte, že Vám o vlastní děti jde nejvíc. Jako manžel a otec přece víte, že děti potřebují maminku a tatínka, nikoliv libovolnou kombinaci nepříbuzných dospělých osob. Náš svět je založený na polaritě muže a ženy, nesnažte se zákonem rozbít tento, na biologické realitě založený koncept. Postavte se za děti, nikoliv za aktivisty! Nakonec jsme to my, obyčejní občané, kdo na rozdíl od pražských redakcí a LGBTIQ+ spolků, rozhodujeme ve volbách.“

E-mail Aliance pro rodinu získala poslankyně STAN Barbora Urbanová, která jeho část uveřejnila na platformě X a v doprovodném textu sdělila: „Tohle posílaj svým lidem.“ Vyzvala pak své podporovatele, ať Babišovi napíší také.

Na post poslankyně zareagovala v komentáři pro Epoch Times předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová: „Paní poslankyně Urbanová nás zjevně nemá ráda. A to jsem řekla ještě velmi kulantně. Její účet na síti X celkem pravidelně plní aktivistickými reakcemi na naši činnost.“

Dodala, že „lobbing pomocí výzev, aby lidé psali politikům, je v západním světě úplně běžná věc a používají ji všechny zájmové skupiny. Včetně našich oponentů. Nechápu, proč z toho paní poslankyně dělá přetahovanou“.

Mezi hlasy podporující „manželství pro všechny“ jsou např. organizace Jsme fér. Progresivní lobbing v této věci vzešel nedávno také ze strany nadnárodních korporací.

Urbanová ve zmíněném příspěvku na síti X uvedla, že organizace „minule poslala lidi, kteří mojí mamince přáli, aby raději potratila, než měla mě. Kvůli vyjádření, že i máma samoživitelka s dětma je rodina“.

Jochová vůči tomuto obvinění pro Epoch Times sdělila: „Jako zákonodárce by se ale měla pohybovat ve věcné rovině. A ne se na základě svých negativních emocí vůči nám dopouštět manipulací a překrucování. To pak samozřejmě vede i k tomu, na co si sama stěžuje. Lidé nám píší nechutné zprávy, které útočí i na naše rodiny. Také bychom mohli podle její logiky říkat, že je na nás z pozice poslankyně štve. Kdyby ale byla fér, všimla by si, že jsme se od jakýchkoliv neslušných vyjádření na její osobu distancovali. My se vymezujeme pouze proti jejím tvrzením, že rodina nemá být ‚máma, táta, děti a prarodiče‘, nikoliv proti ní jako osobě.“

Související články