Patrick Reitler

24. 10. 2023

Hans-Georg Maassen, současný šéf WerteUnion a bývalý prezident úřadu na ochranu ústavy, stále otevřeněji kritizuje německou vládu. Zdá se také, že již nepřechovává žádné naděje ani v případě lídra opozice Friedricha Merze (CDU).

„Nejsme povinni přivést tyto lidi do Německa. Tito lidé nemají v Německu co dělat.“ Hans-Georg Maassen (CDU), předseda WerteUnion a bývalý prezident Spolkového úřadu na ochranu ústavy, si v rozhovoru s Helmutem Reinhardtem ze zpravodajského časopisu Politik Spezial nebral servítky. Již dlouho je přesvědčen, že za nekontrolovaným masovým přistěhovalectvím do Německa stojí zcela jiná motivace než údajné „velké srdce pro cizince“:

„Nejde o to, aby do Německa přicházeli politicky pronásledovaní uprchlíci a dostávalo se jim zde plné péče, zatímco místní obyvatelé jsou znevýhodněni. Ne, tady jde o velkou hru: neosocialisté zde zjevně chtějí úplně jiný stát s jiným obyvatelstvem. A na tom pracují každý den.“

Podle Maassenova názoru je však takový plán „nejen neústavní, ale i protiústavní“. „To musí být zdejším lidem pomalu jasné“ (video na YouTube).

Teroristická hrozba v Německu

Koneckonců i dnes do Německa přicházejí lidé, kteří „patří k teroristickým organizacím, podporují je, bojovali jako bojovníci“, upozornil Maassen. Připomněl mnoho tisíc bojovníků ze Sýrie, kteří se nyní nacházejí někde ve světě. Mnozí z nich nyní vedou svůj život „pod nejrůznějšími krycími jmény“ v Evropě, uvedl Maassen.

Již v roce 2015, kdy sám ještě vedl Úřad na ochranu ústavy, upozornil, „že mezi uprchlíky přicházejícími z arabského světa jsou i teroristé“. Od té doby Úřad na ochranu ústavy „odhalil nebo zmařil mnohem více než 20 plánů“. „Islamisté“ chtěli podle Maassena v Německu spáchat teroristické útoky.

Spolková vláda „chce získat tyto lidi“

Nařízení na omezení přistěhovalectví, která vládní strany obvykle po prohraných volbách uvádějí do hry – Maassen mluvil o „pravicových panácích“ a „bodových programech“ – jsou ve skutečnosti „nezpůsobilá“ a „nevhodná“.

Strany se již nemohou odvolávat ani na „humanitární případy“. Migranti přece mohou „požádat o azyl […] někde jinde“, řekl Maassen. Ale spolková vláda chce tyto lidi přivést, řekl Maassen.

Naopak „políčkem do tváře“ pro něj je, že mnozí důchodci dostávají jen 920 eur (22540,- Kč) důchodu, ačkoli do něj „celý život platili“. „Zatímco migranti, kteří přicházejí do Německa, se mohou těšit na plné zaopatření“. Rovněž uvedl, že skutečnost, že ministerstvo zahraničí požadovalo po německých občanech spoluúčast ve výši 300 eur za to, aby je letecky přepravilo z Izraele, „není na místě“, ale spíše svědčí o „německém hochštaplerství na ministerstvu financí a na ministerstvech“.

O Merzovi: „Pokračování politiky Merkelové“

Friedrich Merz je pro něj jako předseda strany CDU „zklamáním“. „V podstatě jsme dostali pokračování politiky Merkelové, nyní jen v podobě opozičního lídra,“ analyzoval Maassen. Dodal, že má dojem, že Merz a jeho spolkové vedení nedělají opoziční práci „proti tomuto neosocialismu“, ale provozují „socialismus“.

Maassen zdůraznil, že „spolustranictví“ CDU se projevilo zejména v případě Nancy Faeserové, „ministryně vnitra, která učinila tolik fatálně chybných rozhodnutí, zejména v migrační politice“. Považuje za „skutečně nepřijatelné“, že jeho CDU odmítla vyzvat k jejímu odvolání. Maassen tím narážel na skutečnost, že CDU/CSU ve Spolkovém sněmu nevyužila příležitost hlasovat o odvolání Faeserové před čtyřmi týdny, kdy AfD předložila příslušný návrh.

Maassen neočekává, že by se ukázaly jako pravdivé aktuální fámy, podle nichž kancléř Olaf Scholz údajně koketuje s rozpuštěním vlády a sestavením nové rudo-černé vlády se silnou Merzovou stranou: „Pokud by SPD měla být dvojka, spíše bych předpokládal, že si sama podřízne větev.“ Vzhledem k současným výsledkům průzkumů veřejného mínění nemůže mít zájem na nových volbách ani SPD, ani FDP či Zelení.

„Vymývání mozků Zelenými“ od dětství

Maassen vysvětlil, že Zelení jsou v průzkumech poměrně stabilní na úrovni 14 procent, a to z několika důvodů. Zaprvé podle něj nyní existuje „velmi fanatická základna“, která těží „z celého systému“, a to i finančně. „Kromě toho existuje mládež, která v podstatě vyrůstá se zeleným vymýváním mozků ve školkách, školách, sociálním prostředí a na univerzitách,“ dodal Maassen.

Kromě toho jsou podle něj média „stále pevně zelená“, zejména „státní média“. „Zelená agitace a propaganda“ je trvale účinná „mezi lidmi, kteří pravděpodobně v čistě infantilním srdci věří každodenním zprávám“, řekl exprezident Úřadu na ochranu ústavy.

„Hamás mohl být dávno zakázán“

Maassen označil vztah „politické levice“ k Izraeli za „pokrytecký“. Na jedné straně se „dělá symbolická politika, kdy se vyvěšuje izraelská vlajka a vydávají se přátelská prohlášení“. Na druhé straně je Hamás podporován z prostředků, které k němu proudí „humanitárními kanály“. Kromě toho je v Německu tolerován „islámský“ a „levicový“ antisemitismus. Maassen k tomu dodal:

„Hamás mohl být zakázán už dávno, ale politická levice, včetně federální vlády, to nechce, prostě nechtěla. […] A já se jen divím, že to izraelské a židovské úřady prostě nechávají být.“

Měl by být Netanjahu dotlačen ke kurzu „oko za oko“?

Udivilo ho také „bestiální vraždění“ Hamásu v Izraeli: „Něco takového jsme znali z obrázků IS,“ vysvětlil Maassen. „Ale nic takového jsem si z blízkovýchodního konfliktu nepamatoval, že by se tak brutálně postupovalo proti lidem, a tady proti Izraelcům.“ Podle jeho názoru to mělo lidi „emocionalizovat“. Protože to by následně postavilo izraelského premiéra Benjamina Netanjahua do „ospravedlnitelné situace“, aby jednal ve smyslu starozákonní zásady „oko za oko“. Maassen se však obává, že by se tím konflikt pouze vyostřil.

Překvapilo ho také, že izraelské armádě trvalo tak dlouho, než 7. října zareagovala . „Odlet z Tel Avivu do válečné oblasti by měl být možný do hodiny. Stupeň pohotovosti armády je neuvěřitelně vysoký. Nemyslím si, že nedbalost, kterou vidíte v některých západních armádách, dorazila do izraelské armády.“ Přesto si nemyslí, „že by to bylo řízené záměrně“:

„Nedokážu si prostě představit, že by izraelská vláda byla ochotna nechat zemřít více než tisíc vlastních občanů. Myslím, že tato teze je zlovolná, vlastně absurdní.“

Z pohledu Maassena je v současné době „nesmírně obtížné“ dosáhnout v Izraeli řešení, „protože vše jde opačným směrem“. „Emocionalizace a používání násilí dosáhly takové úrovně, že se dá říci: Dnes není čas mluvit o řešení.“

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články