ČTK

24. 10. 2023

Veřejné zdravotní pojištění bude příští rok podle předpokladu ministerstva zdravotnictví (MZd) ve schodku 9,2 miliardy korun. Příjmy čeká 499,5 miliardy korun a výdaje 508,8 miliardy korun. Novinářům to dnes řekla vrchní ředitelka sekce pro ekonomiku a zdravotní pojištění MZd Helena Rögnerová. Meziročně by měly být příjmy veřejného zdravotního pojištění vyšší o 31,7 miliardy korun.

O rozdělení peněz z veřejného zdravotního pojištění na následující rok jednají zdravotní pojišťovny každý rok na jaře se zástupci 14 segmentů zdravotní péče. Pro příští rok je uzavřely jen čtyři, MZd proto podmínky ostatním stanoví v úhradové vyhlášce, kterou musí vydat do konce října. “Stanovuje pravidla pro výpočty úhrad ze zdravotního pojištění pro jednotlivé obory, ať už jsou v nemocnicích, ambulancích nebo u jednotlivých lékařů,” uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Úhrady jednotlivým segmentům porostou v průměru o šest procent. Segmenty, které mají podle MZd prioritu, budou mít nárůst i násobně vyšší. Nejvyšší nárůst plánuje pro praktické lékaře pro děti a dorost (17,5 procenta), domácí paliativní péči (16 procent) a stomatologii (11,5 procenta).

“Slibujeme si, že to pokud možno zabrání odchodům dalších stomatologů do soukromého sektoru a pokud možno přiměje mladé stomatology, aby se zapojili do systému veřejného zdravotního pojištění,” řekl ředitel odboru regulace cen a úhrad MZd Tomáš Troch. U dětských praktických lékařů chce MZd zohlednit nedostupnost v některých regionech a nalákat do oboru nové studenty. “Doufáme, že udržíme stávající poskytovatele v systému a dáváme jasný signál, že je to obor, kde jsou hezké peníze,” dodal Troch.

Větší podporu dostávají v úhradové vyhlášce také obory, které jsou na pomezí zdravotnictví a sociální péče. Kromě 16procentního růstu na domácí paliativní péči půjde o desetiprocentní růst pro kamenné hospice a osmiprocentní růst pro následnou péči, která se týká například lidí po operacích a úrazech. Více než průměrné úhrady budou také pro všeobecné praktické lékaře, lékárny a péči o duševní zdraví.

Zdravotní péče v nemocnicích dostane o tři až 15 procent více. Z meziročního nárůstu o téměř 32 procent půjde pět miliard korun na centrové léky, tedy nejmodernější a velmi drahé terapie. “Roste raketovým tempem a začíná zabírat čím dál větší prostředky,” dodal Troch. V nemocnicích bude také více podpořena jednodenní péče v oblastech chirurgie, ortopedie, gynekologie nebo ORL.

Polovinu meziročního nárůstu svých úhrad také musí nemocnice vyčlenit na odměňování. “My to budeme vynucovat, aby se to skutečně dělo,” dodal Troch. Na dotaz ČTK doplnil, že jde o závazný právní předpis, který bude vymáhán standardními prostředky. Je to podle něj i reakce na protesty lékařů, kteří žádají zvýšení základní mzdy. Nárůst ale požadují do tarifních platů, což MZd odmítá. Více pohlídat si to MZd může u velkých přímo řízených nemocnic. “U nestátních zařízení spolupracujeme s odborovými organizacemi. Připravujeme jim analýzy a díky nim si mohou vyjednat navýšení mezd a platů,” dodal. MZd je připraveno řešit i situace, kdy vůči tomu bude odpor.

Odhady příjmů systému vycházejí z predikce ministerstva financí. Podle Rögnerové bývají často pesimističtější než následná realita. Očekává, že podobné to bude i v roce 2024 a saldo systému bude nižší. Rezervy na účtech pojišťoven 53,2 miliardy korun považuje spíš za nízké, ideální by bylo 15 procent výdajů. “Platí, že v přebytkových letech bychom chtěli, pokud možno, rezervy navyšovat, abychom si na ně mohli sáhnout v době krize,” dodala. V dalších letech je tak cílem vyrovnané hospodaření systému.

Schodek 9,2 miliardy korun navíc podle MZd není rovnoměrně rozdělený, zhruba sedm miliard spadá na šest menších zdravotních pojišťoven, která mají asi 40 procent pojištěnců. “U některých zaměstnaneckých pojišťoven jdeme poměrně na hranu, prostor pro další snižování zůstatků je omezený,” dodala Rögnerová. Svaz zdravotních pojišťoven už dříve informoval, že u dvou z nich by se příští rok mohly rezervy nad zákonem daný rámec vyčerpat. Troch uvedl, že závazky vůči poskytovatelům ale budou plnit bez problémů a obávat se nemusí ani jejich klienti. Bude ale podle něj potřeba řešit systém přerozdělování výnosů z pojištění mezi pojišťovnami, změnit by se mohl během dvou let a potřeba bude i změna zákona, na které chce MZd začít pracovat.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.