Šestašedesátiletá žena byla odsouzena k trestu odnětí svobody na rok a osm měsíců v procesu za zavřenými dveřmi ve stejný den, kdy byla zadržena.
Manželka bývalého zástupce čínského konzula v Melbourne drží již více než 20 dní hladovku na protest proti nezákonnému věznění pro svou víru, uvádí zpráva domény Minghui.org, která dlouhodobě sleduje případy politického pronásledování příznivců meditační praxe Falun Gong v Číně.
Šestašedesátiletá Che Siao-lin byla podle zprávy 8. září 2023 unesena ze svého domu a po soudním procesu za zavřenými dveřmi byla téhož dne odsouzena k trestu odnětí svobody v délce jednoho roku a osmi měsíců.
Předmětem obžaloby je údajně pouze to, že věří v morální principy, které vyučuje Falun Gong (zhen-shan-ren, tedy pravdivost-soucit-snášenlivost) a provádí meditativní cvičení, která si v Číně v 90. letech získala masovou popularitu a v roce 1999 byla Komunistickou stranou Číny zakázána, jako „hrozba absolutní moci“.
Paní Che, obyvatelka města Le-šan v jihozápadní čínské provincii Sečuán, byla kdysi reportérkou deníku Sichuan Business Daily a později zaměstnankyní Leshan Giant Buddha Management Committee. Lešanský obří Buddha je zapsán na seznamu světového dědictví.
Uvěznění paní Che bylo důsledkem toho, že 2. listopadu 2022 osobně doručila letáky informující o Falun Gongu a pronásledování čínského režimu na policejní stanici Lu-e-sin.
Donést letáky na policejní stanici, navíc s obsahem informujícím o pro komunistický režim nežádoucí duchovní praxi, se zdá být nepochopitelné, ale právě toto „objasňování faktů“ se pro příznivce Falun Gongu stalo, po více než dvacet let, účinnou nenásilnou metodou, jak čelit politickému pronásledování čínského režimu.
Aby následovníci Falun Gongu zastavili pronásledování, rozdávají široké veřejnosti, úředníkům komunistické strany, zaměstnancům soudů a policie letáky a dalším materiály, v nichž lidem sdělují skutečnosti o této duchovní praxi, meditativních cvičeních a dobrém vlivu na zdraví.
Jedná se o formu „nenásilného odporu“, kterým konfrontují státní úředníky a policisty v naději, že se je podaří přesvědčit, že lidé praktikující Falun Gong nedělají nic špatného a že komunistická strana zapletla úředníky a policisty do pronásledování pokojných a mírumilovných občanů, kteří se věnují své duchovní praxi a nijak neškodí společnosti ani sami sobě.
Existují oblasti v Číně, z nichž přicházejí zprávy o tom, že se skutečně příznivcům Falun Gongu podařilo změnit „prostředí“ a významně umírnit represe.
Policisty se nepodařilo přesvědčit
Paní Che Siao-lin však zřejmě nenašla u místních policistů pochopení, byla zadržena a odvezena na policejní stanici Su-ťi. Zároveň místní policie bez povolení k domovní prohlídce prohledala její dům a odnesla její notebook, pět hudebních přehrávačů, devět kalendářů zobrazujících motivy Falun Gongu a další cennosti.
Falun Gong je starobylá čínská praxe pro rozvíjení těla a mysli, obsahující pět pomalých energetických cvičení a nauky o rozvíjení charakteru, byla čínské veřejnosti představena v roce 1992 a brzy se v Číně stala populární pro své významné fyzické a duševní přínosy. Koncem 90. let 20. století údajně praktikovalo Falun Gong po celé Číně přibližně 70 až 100 milionů Číňanů.
Nenásilný odpor – fotogalerie
Komunistická strana Číny spustila v roce 1999 kampaň na „vyhlazení Falun Gongu“, která se podle svědectví lidí z Číny a lidskoprávních organizací projevuje v podobě očerňování ve státních médiích, ve svévolném zatýkání, propouštění ze zaměstnání, zamezování ve studiu, ve věznění a škále fyzického napadání, které v mnoha případech skončilo smrtí.
Od začátku represí byla hlášena řada případů mučení ve vězení a od roku 2006 probíhá vyšetřování [1] zneužívání vězněných příznivců Falun Gongu jako nedobrovolných dárců orgánů.
Che Siao-lin byla si propuštěna na kauci několik hodin poté, co byla 2. listopadu loňského roku zadržena policií, ale 8. září 2023 si pro ni přišlo několik místních policistů znovu přímo do jejího domu. Podle zprávy stránky Minghiu.org byla odvezena přímo k místnímu soudu, kde byla bez prodlení „odsouzena k trestu odnětí svobody v délce 20 měsíců“. Ze soudní budovy byla převezena do místního záchytného centra.
Che Siao-lin ani její rodina nebyli o soudním jednání předem informováni.
Odsouzení a uvěznění jsou nezákonná, říká čínský právník
„Svoboda víry neboli právo na víru je zakotveno v čínské ústavě a deklarováno ve Všeobecné deklaraci lidských práv OSN,“ uvedl Wu Šao-pching, bývalý čínský právník, který nyní působí ve Spojených státech.
Článek 36 čínské ústavy uvádí: „Čínští občané mají svobodu náboženského vyznání. Žádné státní orgány, společenské organizace ani jednotlivci nesmějí občany nutit, aby věřili nebo nevěřili v nějaké náboženství, a nesmějí diskriminovat občany, kteří věří nebo nevěří v nějaké náboženství.“
Wu uvedl, že odsouzení paní Che je v rozporu s čínskými zákony i lidskými právy.
„Byla odsouzena k trestu odnětí svobody pouze za to, že policii sdělila svou víru. To ukazuje, že čínští občané byli komunistickým režimem zcela zbaveni svobody víry,“ říká právník Wu.
„Kromě toho má právo na svobodu projevu – pouze jim říkala pravdu,“ dodal Wu.
„Komunistická straně Číny nemá právo zbavovat čínské občany těchto základních lidských práv,“ řekl Wu 12. října čínskému vydání deníku The Epoch Times.
Pečovala o nemocného manžela a dceru, co teď?
Manžel paní Che byl diplomat, který pracoval v Japonsku a Kanadě, než začal působit jako zástupce konzula na čínském velvyslanectví v australském Melbourne. Po návratu do Číny pracoval na úřadu pro zahraniční záležitosti městské vlády.
Bohužel se u něj před lety objevila spastická tortikolis (bolestivé onemocnění, při kterém se nekontrolovatelně stahují svaly krku, což způsobuje, že se mu hlava stáčí nebo otáčí na jednu stranu). Je téměř ochrnutý. Před uvězněním se o něj starala paní Che.
Jejich dcera byla těžce zraněna při nehodě po ukončení studia na vysoké škole. Z nehody se navzdory lékařskému ošetřování zcela nezotavila a nemůže se o sebe postarat. „Potřebuje pomoc, péči a lásku paní Che,“ uvádí stránka Minghui.org.
Výzva k „okamžitému propuštění“
Podle Minghui je paní Che Siao-lin ve špatném zdravotním stavu, protože již více než 20 dní drží hladovku.
Po zahájení hladovky byla údajně převezena do nemocnice Červeného kříže v Le-šanu, kde jí byly aplikovány kapačky.
Podle Minghui ztratila množství tělesné váhy a zeslábla. Policie ji dle zprávy v nemocnici zadržuje ve speciálním režimu připoutanou k nemocničnímu lůžku pod 24hodinovým dohledem.
„Komunistická strana nemá důvod ji věznit,“ říká pan Wu. „Její manžel a dcera ji potřebují.“
„Ona si zachovává své přesvědčení, které je legální a nepoškozuje vládu ani společnost. Proto drží hladovku, aby protestovala proti pronásledování ze strany čínského režimu,“ komentuje situaci pan Wu.
Cvičení Falun Gongu v Číně před rokem 1999
Již druhé uvěznění
Je to již podruhé, co byla paní Che odsouzena. Proti oběma odsouzením k trestu odnětí svobody se odvolala.
Stejný soud, okresní soud v Le-šanu, ji předtím 9. března 2017 odsoudil na rok a půl poté, co byla v polovině června 2016 zatčena za to, že na sociálních sítích hovořila s lidmi o Falun Gongu.
V té době byla také provedena razie v jejím domě, při níž jí policie zabavila počítač, hudební přehrávač, mobilní telefon a více než 40 knih o Falun Gongu.
Pan Wu míní jako právník, že paní Che by měla být okamžitě propuštěna, aby se zotavila a mohla se postarat o svou rodinu.
„Případ paní Che jasně ukazuje, jak bezohledný může komunistický režim být,“ řekl pan Wu deníku Epoch Times.
Na této zprávě se podílel Qiao Song.
Z původního článku anglické redakce deníku The Epoch Times přeložil a upravil Milan Kajínek.