Ministerstvo zahraničních věcí vede na oficiálních stránkách seznam zahraničních zemí. U 61 z nich je doporučení či přímo varování, ba dokonce zákaz cestování. Jistě bychom čekali, že zde budou uvedeny země, jako je Ukrajina a Ruská federace, vzhledem k současné válce, či nyní Izrael nebo Afghánistán, ale věděli jste, že ministerstvo varuje například před cestováním do Belgie?

V rámci Evropy je na seznamu rizikových zemí sedm zemí. Mezi nimi je Ukrajina, Ruská federace, Bělorusko a Moldavsko, ovlivněné probíhající válkou, a z tohoto důvodu ministerstvo důrazně varuje před cestováním do těchto zemí. Dále se na seznamu nalézá Kosovo, kde zejména na severu země panuje velmi napjatá bezpečnostní situace v souvislosti se sousedním Srbskem. Dále je zde uveden Island, kde došlo k silné erupci sopky a ovlivnění ovzduší, a nakonec Belgie, do které je doporučeno cestovat se zvýšenou opatrností, a to z důvodu přetrvávající hrozby teroristických útoků.

Pokud se posuneme dále na Blízký východ až ke střední Asii, ministerstvo má na seznamu rizikových zemí již 15. Vzhledem k současné situaci v Izraeli a Palestině ministerstvo důrazně nedoporučuje cestovat do těchto zemí. S tím je spojeno varování i pro Jordánsko a Libanon, kde nyní probíhají masivní protesty a je zhoršená bezpečnostní situace. V rámci Sýrie a Jemenu ministerstvo nejen důrazně varuje před cestováním, ale nabádá i k opuštění země, pokud se zde někdo nachází, a to z důvodu celkově destabilizace bezpečnostní situace státu v důsledku občanské vláky.

Dále je zde důrazné varování před cestami do Iráku či Afghánistánu, a to z důvodu trvale vysoce rizikové situace, ideologické možnosti únosu či vraždy. Ministerstvo dále varuje před cestami do Arménie a Ázerbájdžánu z důvodu probíhajícího konfliktu v Náhorním Karabachu. Specifické varování pak náleží Kyrgyzstánu z důvodu sociálních nepokojů v zemi, Íránu pro možnost ideologického únosu či zatčení, či Saúdské Arábii, kde hrozí zvýšená možnost teroristických útoků. Specifické varování platí pro Omán kvůli výskytu horečky dengue a Turecko, respektive jeho jižní hranici, kde je výrazně zhoršená bezpečnostní situace v souvislosti s masivní migrací a válkou v Sýrii.

Více na Dálný východ a Tichomoří platí varování před cestováním do devíti zemí. Mezi nimi jsou Filipíny, Pákistán či jižní Thajsko, kde hrozí teroristické útoky, únosy cizinců či vypuknutí všeobecného násilí. Dále pak Srí Lanka, kde z důvodu výrazně zhoršené ekonomické situace dochází k masivní společenské nespokojenosti a násilí, Tádžikistán, kde je nestabilní situace na hranicích s Afghánistánem, Myanmar, kde platí stanné právo z důvodu vojenského převratu. Specifické varování platí pro Marshallovy ostrovy, kde je silný výskyt horečky dengue, či Vanuatu, kde je cyklónová sezóna. Varování přichází i pro cestování do Hongkongu z důvodu přijatého bezpečnostního zákona, kde je například z důvodu podpory nezávislosti možnost udělit vysoký trest vězení i pro cizince.

V rámci cestování do Jižní Ameriky se varování týká šesti zemí, například Argentiny, kde probíhají parlamentní a prezidentské volby, již v minulosti znamenaly masové protesty a zvýšené násilí, či výpadky zboží a bankovního systému. Dále se pak nedoporučuje cestovat do Venezuely z důvodu celkové špatné ekonomické a bezpečnostní situace v zemi a vysokého rizika únosu či vraždy. Stejné je to v případě Haiti. Důrazně se varuje před cestami do Kolumbie, kde je vysoký výskyt horečky dengue a viru zika. Silné varování se týká Ekvádoru a Guatemaly, kde je omezeno cestování a platí zde výjimečný stav.  

V rámci afrického kontinentu je varování nejrozsáhlejší a týká se 24 zemí. Ze severní Afriky je zde označena Libye z důvodu občanské války, Maroko vzhledem k masivnímu zemětřesení, které tuto zemi postihlo, Tunisko, kde se konají a chystají masivní propalestinské protesty a je zde zvýšené riziko pro cizince, a Egypt, kde proběhl silný teroristický útok na začátku října v Alexandrii, zároveň platí extrémní riziko u hranic s Palestinou.

Varování platí pro cestování do Etiopie či Eritrey, kde na jejich hranicích eskaluje válečný konflikt, dále pak Džibutsko, Togo a Somálsko, kde dochází k rozsáhlým teroristickým útokům v rámci aktivit islámské skupiny al-Šabáb, která operuje i v sousední Ghaně, kde opět platí varování. Mali, Nigérie, Mauretánie, Pobřeží slonoviny a Mosambik, zde všude platí silné varování před teroristickými útoky, únosy a násilím.

Následuje Burkina Faso, kde proběhl násilný vojenský převrat a zemi ovládá armáda, Gambie a Senegal, kde zejména u jejich společné hranice dochází k nepokojům. Sierra Leone, Lesotho a Libérie, zde platí riziko vysoké kriminality. Súdán a Jižní Súdán jsou zmítané občanskou válkou. Nakonec ministerstvo silně nedoporučuje cestování do Guiney z důvodu výskytu horečky způsobené virem marburg, který je silně nakažlivý a smrtelný.

Ve všech případech cestování mimo území České republiky doporučuje ministerstvo registraci do systému Drozd, který umožňuje monitorovat pohyb občanů v cizích zemích a rychle reagovat v případě nebezpečí.

Ministerstvo zahraničí USA vydalo cestovní doporučení pro více než 200 zemí

Mapa ministerstva zahraničí zobrazuje výstrahy pro cestující po celém světě. Tmavě červeně jsou označeny země, kam by Američané neměli cestovat. (Ministerstvo zahraničí USA/Snímek z obrazovky prostřednictvím The Epoch Times)

Po vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem, která zvýšila napětí na celém Blízkém východě, vydalo americké ministerstvo zahraničí celosvětové varování pro Američany cestující do zahraničí.

Varování bylo vyhlášeno kvůli “zvýšenému napětí na různých místech světa, možnosti teroristických útoků, demonstrací nebo násilných akcí proti občanům a zájmům USA”. Před touto aktualizací bylo poslední celosvětové varování vydáno v roce 2022 poté, co byl při americkém úderu zabit šéf al-Káidy Ajmán al-Zavahírí.

Ministerstvo zahraničí vydává cestovní doporučení pro více než 200 zemí, a to od úrovně 1 až po úroveň 4. Obecně platí, že v případě zemí s úrovní 4 existuje vysoké riziko nepokojů, terorismu nebo konfliktu, což znamená, že by tam lidé pravděpodobně neměli vůbec cestovat, zatímco země s úrovní 1 znamenají, že by občané USA měli při cestování zachovávat běžnou opatrnost.

Země s výstrahami úrovně 4

Nejméně 21 zemí světa má vyhlášen 4. stupeň varování; patří mezi ně mimo jiné Haiti, Rusko, Ukrajina, Severní Korea, Bělorusko, Venezuela, Barma (známá také jako Myanmar), Írán, Irák, Afghánistán, Sýrie, Somálsko, Jemen a Izrael. Řada afrických zemí je rovněž zařazena do 4. stupně varování.

Ministerstvo zahraničí nedávno vydalo doporučení 4. stupně pro Libanon a izraelský Západní břeh Jordánu a Gazu kvůli probíhajícímu konfliktu s Hamásem, který je označován za teroristickou skupinu. Stalo se tak poté, co Hamás začátkem tohoto měsíce zaútočil na několik oblastí v Izraeli, kde zahynuly stovky civilistů, což vedlo k rozsáhlé izraelské bombardovací kampani zaměřené na Gazu, oblast, kterou Hamás ovládá.

Pokud jde o Libanon, objevily se zprávy o bojích a leteckých útocích v okolí izraelsko-libanonské hranice, zatímco Íránem podporovaná libanonská skupina Hizballáh – kterou ministerstvo zahraničí rovněž považuje za teroristickou organizaci – vydala varování před dalším rozšířením konfliktu.

Již dlouho jsou vydávána varování pro občany cestující do Íránu, kde hrozí občanům USA “svévolné zatčení a zadržení”. Spojené státy mají na svém seznamu 4. stupně dlouhodobě také Irák, kde varují před vysokým rizikem únosů, terorismu a ozbrojených konfliktů. Stejné varování platí i pro nedalekou Sýrii, která nedávno prošla desetiletou občanskou válkou, kde jsou ozbrojené konflikty, terorismus, únosy, občanské nepokoje a riziko nespravedlivého zadržování značné, varuje agentura.

Ukrajina a Rusko se mezitím již téměř dva roky zmítají v konfliktu. Ministerstvo zahraničí uvádí, že Ukrajina je na seznamu 4. stupně kvůli ruské invazi, ale dodává, že mezi faktory patří také občanské nepokoje a kriminalita.

V doporučení pro Rusko se uvádí, že důvodem pro výstrahu 4. stupně je obtěžování amerických občanů ruskými úředníky a svévolné vymáhání práva, jakož i probíhající válka. Podobné doporučení bylo vydáno pro Bělorusko, zemi s přibližně 10 miliony obyvatel, která se nachází vedle Ukrajiny a Ruska.

Cestování v západní polokouli

Na západní polokouli by se podle amerických představitelů Američané měli držet dál od Venezuely, země, kterou dlouhodobě sužuje kriminalita, únosy, občanské nepokoje a svévolné zadržování ze strany úředníků loajálních socialistickému diktátorovi Nicolási Madurovi.

Úřady mezitím letos vydaly řadu varování před cestami na Haiti, které je považováno za nejchudší zemi Ameriky, kvůli únosům, kriminalitě, občanským nepokojům a špatné infrastruktuře zdravotní péče, zatímco ministerstvo zahraničí nařídilo odjezd rodinným příslušníkům amerických vládních zaměstnanců. Stalo se tak v době, kdy země od zavraždění svého prezidenta v roce 2021 fakticky nemá vládu, což vedlo k nárůstu činnosti zločineckých gangů.

Za zmínku stojí, že v některých částech Mexika platí varování 4. stupně, včetně států Sinaloa, Tamaulipas a Guerrero, a to převážně kvůli kriminalitě a únosům. Mezitím je mnoho států v severním Mexiku pod stupněm 3, což znamená, že by Američané měli zvážit plány na cestování do těchto oblastí.

Ministerstvo zahraničí upozorňuje, že Američané by neměli cestovat do Severní Koreje, izolované komunistické země, která je technicky stále ve válce se Spojenými státy. Stupeň 4 je podle něj dán “přetrvávajícím vážným rizikem zatčení a dlouhodobého zadržování občanů USA” a dodává, že v zemi neplatí americké pasy.

Agentura nedoporučuje Američanům cestovat do Afghánistánu kvůli “ozbrojeným konfliktům, občanským nepokojům, kriminalitě, terorismu a únosům”, což se děje více než dva roky poté, co zemi ovládl Taliban, když se americká armáda stáhla po desetiletí trvajícím konfliktu po teroristických útocích z 11. září 2001. Velvyslanectví USA v Kábulu zastavilo provoz v srpnu 2021, kdy Taliban ovládl rozsáhlé území země, což vedlo k urychlené evakuaci amerických občanů a některých afghánských státních příslušníků.

Jemen je dlouhodobě na seznamu rizik čtvrtého stupně ministerstva zahraničí, částečně kvůli dlouholeté válce a také kvůli nedostatku potravin a riziku cholery. Ministerstvo zahraničí ve varování uvádí terorismus, občanské nepokoje, zdravotní rizika, nášlapné miny, ozbrojené konflikty a únosy.

Mezi další země na seznamu 4. stupně patří Somálsko, Mali, Libye, Středoafrická republika, Burkina Faso, Súdán, Jižní Súdán a Niger.

Ministerstvo zahraničí v současné době uvádí Čínu na seznamu stupně 3 s následujícím prohlášením: “Zvažte cesty do pevninské Číny” kvůli “svévolnému prosazování místních zákonů ze strany představitelů Komunistické strany Číny, včetně zákazů vycestování, a riziku neoprávněného zadržení”.

Zpráva byla doplněna o překlad článku, který vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.