Milan Kajínek

26. 10. 2023

Nově zvolený slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že s jeho vládou přichází „slovenská zahraniční politika“, a oznámil, že Slovensko ukončí veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu. „Nebude to bruselská zahraniční politika, ani washingtonská, ani ruská, bude to slovenská zahraniční politika,“ řekl Fico 26. října 2023 před jednáním v Evropském parlamentu.

Slovenský premiér podle svých slov podporuje pokračování humanitární pomoci Ukrajině, ale veškeré snahy Slovenska a Evropské unie by podle něho měly směřovat k ukončení bojů a dosažení míru, nikoliv k prodlužování války.

Fico prohlásil, že informace o válce na Ukrajině jsou zkreslované. Rusové jsou podle něj vykreslováni tak, že „nejsou schopni dobýt ani okresní cestu někde na Doněcku a Luhansku“. „Vy, co říkáte o Rusech, že jim padají kalhoty a utíkají z bojiště, je zároveň najednou vidíte na východní hranici Slovenska a ohrožuje to investice na Slovensku, to je úplně mimo realitu,“ říká Fico.

„Jsem za ukončení jakýchkoliv vojenských akcí a je mi jedno, jaký to je mírový plán. Na čem se dohodnou, to je věc Rusů a Američanů. Dobře víte, že Ukrajinci v tomto nemají žádnou úlohu,“ řekl Fico, podle něhož se jedná spíše o konflikt mezi USA a Ruskem, který se odehrává na území Ukrajiny.

„Nepodporuji žádné plány pana Zelenského, protože plány jsou absolutně nerealistické z pohledu podmínek, které jsou kladeny,“ dodává Fico s tím, že rozhodující úlohu vidí v „míru a okamžitém ukončení akcí“.

Podle Fica by se Evropská unie „měla proměnit z momentálního dodavatele zbraní na mírotvůrce“.

Podle nového slovenského premiéra není válka na Ukrajině válkou Slovenska.

Fico dále přirovnal útok Hamásu na Izrael k útokům ukrajinského azovského pluku „na civilní obyvatelstvo ruské národnosti“ v roce 2014. Podle Fica způsobil útok Hamásu tvrdou odvetu Izraele a stejně tak podle něho vyvolaly útoky ukrajinských jednotek odvetu Ruska. Ukrajinské jednotky útočící v roce 2014 Fico označil za „fašisty“ a dodal, že dopady jejich útoku lze doložit fotografiemi „upálených dětí, lidí a dalších věcí“.

Na vojenský konflikt na Ukrajině je podle Fica třeba se dívat z hlediska „národních zájmů Slovenska“, které zahrnují „bezpečnost“, jíž podle Fica nelze docílit tím, že „na Ukrajině bude dalších deset let pokračovat válka“.

„Bezpečnost bude tehdy, když bude mírový plán,“ míní premiér.

Podle Fica je „nemožné“, aby vstoupila Ukrajina do NATO, protože by to podle něho vytvořilo konflikt obrovských rozměrů. „I samotní Američané to vědí, proto jim na summitu NATO nic nedali,“ říká slovenský premiér.

Fico dále prohlásil, že se „všichni shodneme“ na mírové pomoci Ukrajině. „Pojďme jim pomáhat, dělejme všechno pro mír,“ řekl Fico.

Související témata

Související články