ČTK

26. 10. 2023

Prezident Petr Pavel navrhl Senátu na ústavní soudce advokátku Lucii Dolanskou Bányaiovou a soudce Nejvyššího správního soudu Zdeňka Kühna. Hrad to dnes uvedl na webu. U Ústavního soudu (ÚS) je nyní jedno místo z 15 prázdné, neboť Senátem neprošel předchozí Pavlův nominant, soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon. Přesně za měsíc pak skončí mandát Radovanu Suchánkovi. Senát musí o nominacích rozhodnout do 60 dnů, nynější návrhy tak posoudí do Vánoc.

Dolanská Bányaiová působí jako advokátka téměř 20 let, svoji praxi zaměřuje především na zastupování klientů v soudních a rozhodčích řízeních, na soutěžní právo, mezinárodní právo soukromé a evropské právo. Podporu její nominaci vyjádřilo představenstvo České advokátní komory. “Jsme si jisti, že je důstojnou zástupkyní advokátního stavu a splňuje veškerá profesní i lidská kritéria kladená na ústavní soudce a soudkyně,“ sdělil ČTK předseda komory Robert Němec. Věří tomu, že prezident do budoucna bude nominovat na ústavní soudce další osobnosti z řad advokátů.

Podle životopisu na webu advokátní kanceláře Bányaiová Vožehová zastupovala kandidátka několik společností v řízeních před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v řízeních o soudním přezkumu vydaných správních rozhodnutí, včetně řízení před Tribunálem EU. Působí také na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, zapsána je na seznamu rozhodců Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře.

Kühn je profesorem na katedře teorie práva a právních učení Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Zhruba 15 let je soudcem Nejvyššího správního soudu. Od roku 2007 je též ad hoc soudcem u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Kühn se v minulosti také podílel na činnosti Legislativní rady vlády, byl také asistentem soudce ÚS.

V předchozím desetiletí byl Kühn jedním z expertů Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) na podporu právní reformy v Moldavsku a Albánii a hlavním expertem programu Rady Evropy (HELP) pro vzdělávání v oblasti soudcovské argumentace a aplikace evropské úmluvy v Polsku, Rumunsku, Bosně a Hercegovině a Bulharsku, uvádí na webu Právnická fakulta Univerzity Karlovy.

Pavel už jmenoval ústavními soudci pět svých nominantů: soudce Josefa Baxu, který se stal předsedou ÚS, Danielu Zemanovou a Veroniku Křesťanovou, profesorku občanského práva Kateřinu Ronovskou a ústavního právníka Jana Wintra. Nominace se v srpnu vzdal místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr kvůli mediálnímu tlaku ohledně předlistopadového působení v justici. Další Pavlův nominant Simon nezískal podporu Senátu.