„Zvlášť bych chtěl poděkovat každému představiteli českého lidu za jejich lásku, podporu, péči a oporu, kterou pociťujeme po více jak 20 měsíců od agrese Ruska na Ukrajinu,“ uvedl předseda Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk při návštěvě Prahy. „Protože za tu dobu moc dobře vidíme, kdo je náš přítel, kdo nás podporuje a kdo společně s námi bojuje za stejné zásady a principy.“
Stefančuk se přijel zúčastnit takzvané Krymské platformy, která usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny. V rámci platformy na Pražský hrad přicestovaly čtyři desítky představitelů parlamentních komor z celého světa.
První ročník tohoto parlamentního summitu se uskutečnil loni v říjnu v chorvatském Záhřebu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který k účastníkům promluvil pouze na dálku prostřednictvím videohovoru, říká, že přijatelné je podle něj pouze „úplné osvobození“ Ruskem okupovaných území, a to „včetně nezákonně anektovaného poloostrova Krym“.
Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil podepsal s Ruslanem Stefančukem memorandum o všestranné spolupráci a vzájemné podpoře při boji proti invazi ruských jednotek na Ukrajinu nebo při přípravě poválečné rekonstrukce Ukrajiny.
„Bylo společnou obrovskou chybou demokratických zemí, že jsme ihned v roce 2008 na Putinovy kroky v Jižní Osetii a Abcházii a zejména potom v roce 2014 při ruské invazi na Krym tvrdě nereagovali,“ řekl Vystrčil podle tiskové zprávy Senátu. „Když 24. února 2022 vjely ruské tanky na Ukrajinu, byl to vlastně jenom další důkaz toho, že se diktátor Putin opět spoléhal, že nenarazí na větší odpor. Bohudík se tentokrát přepočítal.“
Vystrčil ve svém projevu a dodal, že je podle něho „mnohem náročnější, na zdroje i na naši odvahu, vytrvale vysvětlovat našim občanům, proč je správné se nevzdat. My, zástupci parlamentů, jsme lidem přímo odpovědní, přímo nás volí, a je naší povinností dělat ve jménu našich občanů kroky, které zachovají jejich svobodu a demokratický stát. To jsou naše nejdůležitější úkoly.“
Krymská platforma vznikla v létě 2021 z iniciativy prezidenta Volodymyra Zelenského a má za cíl sdružovat a koordinovat veškeré stávající národní a mezinárodní snahy o „deokupaci krymského poloostrova“.
Součástí návštěvy ukrajinské delegace ve Valdštejnském paláci bylo také setkání s českým prezidentem a společné jednání se členy Senátu. Kromě předsedy Miloše Vystrčila se ho zúčastnili i místopředseda Jiří Oberfalzer, předseda školského výboru Jiří Růžička a předseda Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky David Smoljak.
Dle tiskové zprávy „mluvili o aktuálním vývoji na Ukrajině, nutnosti další pomoci, podmínkách pro vstup do EU a NATO, výsledcích voleb na Slovensku a Polsku a nadcházejících parlamentních a prezidentských volbách na Ukrajině“.