Bývalý čínský premiér Li Kche-čchiang dnes zemřel na náhlý infarkt, oznámila čínská státní média.
Li zemřel ve věku 68 let a býval kdysi druhou nejmocnější politickou osobností v Číně po čínském vůdci Si Ťin-pchingovi. Premiérem byl od března 2013 do března 2023, kdy odešel do důchodu.
Zprávy státních médií hovoří o tom, že Li Kche-čchiang zemřel 27. října v Šanghaji 10 minut po půlnoci místního času. Snahy o jeho oživení selhaly, píší sdělovací prostředky.
Jeho kariéra byla úzce spjata s Komunistickým svazem mládeže, kde se v osmdesátých letech, v době, kdy svazu předsedal Chu Ťin-tchao, propracoval až na vrchol. Když se Chu dostal v roce 1992 do stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny (KS Číny), povýšení se dočkal i Li. Stal se prvním tajemníkem svazu a v roce 1997 i členem ústředního výboru strany.
Za svou kariéru vděčil právě patronátu generálního tajemníka komunistické strany Chu Ťin-tchaa, jenž si své stoupence tradičně volil z bývalých svazáků.
Během 20. stranického sjezdu čínského režimu v říjnu loňského roku nebyli Li a další člen „frakce svazáků“, Wang Jang, jmenováni do nového ústředního výboru KS Číny, což je orgán s více než 200 členy, který tvoří stranická elita.
Li Lin-ji, komentátor událostí v Číně žijící ve Spojených státech, již dříve řekl The Epoch Times, že vystrnadění Liho a Wanga lze považovat za politické vítězství Si Ťin-pchinga. Ten si v říjnu loňského roku zajistil bezprecedentní třetí pětileté funkční období, což znamená, že zůstane u moci minimálně do roku 2028.
Li Kche-čchiang byl ekonom, který vystudoval čínskou Pekingskou univerzitu. Na rozdíl od řady jiných vysokých funkcionářů komunistické strany hovořil slušnou angličtinou. Než se stal premiérem, byl od března 2008 do března 2013 prvním místopředsedou. Předtím byl tajemníkem strany v čínských provinciích Liao-ning a Che-nan.
V roce 2020 Li na tiskové konferenci památně řekl, že asi 600 milionů čínských občanů vydělává pouze 1 000 juanů (asi 3 000 kč) měsíčně, čímž de facto přiznal, že Čína má vážné ekonomické problémy.
Podle WikiLeaks, když Li v roce 2007 vedl provincii Liao-ning, v soukromém hovoru s americkým velvyslancem Clarkem Randtem prohlásil, že údaje o čínském HDP jsou „uměle vytvořené“ a tudíž nespolehlivé.