ČTK

27. 10. 2023

Předsedové opozičního hnutí ANO a vládní TOP 09 Andrej Babiš a Markéta Pekarová Adamová se dnes ostře pohádali ve Sněmovně. Babiš vinil z neschopnosti kvůli nedostupnosti některých léků ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Pekarová Adamová se ho zastávala a zmínila počet obětí covidu za Babišova bývalého kabinetu. Spor provázelo i bouchání poslanců do lavic.

Válek podle Babiše nepochopil, co má dělat pro to, aby byl na trhu léků dostatek. Válek je podle předsedy ANO „dezorientovaný, totálně neschopný, nejhorší ministr ze všech“. „Ten člověk tam nemá co dělat,“ prohlásil.

Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová reagovala, že Babiš v premiérské funkci měnil ministry zdravotnictví jako „figurky na orloji“ a úřad byl po bývalém kabinetu v rozkladu. Ohledně léků podle ní neexistuje „žádné kouzelné řešení”, jak se opozice snaží lidem tvrdit, a Válek „nemlátí prázdnou slámu“. Pekarová Adamová uvedla, že ji přijde, že se zapomíná na to, kolik lidí zemřelo na covid.

Babiš označil toto její vyjádření za sprosťárnu a prohlásil, že je „ubohá a nemůže s ním soutěžit“. Pekarová Adamová reagovala, že „trefila hřebíček na hlavičku“ a že soud ji na rozdíl od Babiše nikdy neodsoudil kvůli pomluvám a nenařídil jí omluvy.

„Vy jste dnes opět prokázala, že vy jste osoba, která rozděluje tuto Sněmovnu,“ vzkázala Pekarové Adamové předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob vyzýval k ukončení podle něho nesmyslné slovní přestřelky. „Přímost se pozná tím, že se dokážete člověku podívat do očí, já to dokážu, ale viděl jsem, že vy ne,“ vzkázal Babišovi.

Ještě před sporem navrhoval předseda SPD Tomio Okamura, aby Sněmovna jednala o tom, že Pekarová Adamová údajně chce cenzurovat opozici. Poukazoval na usnesení, která má připravené místo změny jednacího řádu a mluvila o něm podle něho jako o jaderném kufříku. „Stiskne tlačítko, přeneseně řečeno na jaderném šuplíku, a vymaže opozici z povrchu,“ komentoval to Okamura.

Pekarová Adamová zapochybovala o tom, že rozumí psanému textu. „Určitě je dobré nevytrhávat slova z kontextu. O vymazávání opozice jsem opravdu vůbec nemluvila,“ zdůraznila. Opozici vinila z toho, že lije „kyblík žluči“ a dělá „neuvěřitelný tyjátr“.