Zdenka Danková ČTK

a 28. 10. 2023

Česko dnes, 28. října, oslaví krásné půlkulaté výročí založení samostatného Československého státu. U Národního památníku v Praze na Vítkově se na tradiční pietní akci dopoledne sešli politici včetně prezidenta Petra Pavla, zástupci armády i váleční veteráni. Pavel poté položil věnec i u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí a v poledne jmenoval 16 mužů do generálských hodností. Večer bude na Hradě předávat státní vyznamenání. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi.

Pietního aktu na Vítkově se zúčastnili vedle Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS) také například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Položili věnce u hrobu Neznámého vojína a památku padlých vojáků uctili minutou ticha. Součástí ceremoniálu byl i přelet vojenských vrtulníků a stíhaček Gripen.

Dále se ve sváteční Den vzniku samostatného Československa pro veřejnost otevřely dveře Strakovy akademie a pro velký zájem bude mimořádně prodloužena prohlídka tohoto sídla vlády.

Strakova akademie, novobarokní objekt z roku 1896, „se veřejnosti otevírá jen výjimečně. Letos se tak stalo na státní svátek Dne vzniku samostatného Československa 28. října teprve podruhé, loni byla otevřena pouze jednou“, uvádí web vlada.cz a dodává, že „prohlídková trasa s výkladem zkušených průvodců začíná ve vstupní hale Strakovy akademie z nábřeží Edvarda Beneše a zakončena bude procházkou po zahradě, kterou se následně vyjde bránou na Kosárkovo nábřeží“.

Vedle Strakovy akademie, Sněmovny či Senátu si lidé mohou prohlédnout i ministerstva školství, práce a průmyslu. Dlouhá fronta se tvoří před historickou budovou Národního muzea v Praze, do jehož objektů je dnes volný vstup.

Předseda vlády Petr Fiala v rozhovoru s novináři uvedl, že celá současná Česká republika je postavena na tradicích první republiky. “Měli bychom kromě vděčnosti cítit také zodpovědnost za to, co máme, abychom to udrželi. Abychom prosperující svobodnou zemi předali dalším generacím,” řekl. Ve světě je podle něj mnoho situací a válek, které přímo či nepřímo ohrožují Evropu. Zmínil konflikt na Ukrajině nebo v Izraeli. “Mělo by nás to vést k myšlence, že bezpečnost není samozřejmá,” uvedl Fiala. Také Vystrčil upozornil na to, že svoboda a samostatnost nejsou samozřejmostí.

Příchodu Pavla k Masarykově soše na Hradčanském náměstí přihlížela zhruba stovka lidí. Prezidenta přivítali potleskem. U sochy se dnes objevili i další politici, odpoledne k ní přišla položit věnce také desítka rektorů několika vysokých škol. Rektoři se na tomto místě scházejí při výročí vzniku Československa už několik let. Někteří se zúčastní večerního předávání vyznamenání. Pavel při něm podle vedoucí prezidentské kanceláře Jany Vohralíkové ocení přes 60 osobností.

V poledne prezident na Hradě povýšil 16 mužů do generálských hodností. Byli mezi nimi zástupci armády či policie, hasič nebo dva ředitelé věznic. Povýšení se dočkal i bývalý šéf zpravodajských operací BIS Petr Špaček. Je tak prvním bývalým příslušníkem kontrarozvědky, který se stal generálem ve výslužbě. Podle prezidenta budou na jmenované kladeny mimořádné požadavky. “Očekává se od vás, že budete dávat i rady, které nebudou vždy vyžádané a které se nemusí vždy líbit,” řekl Pavel, který je bývalým vojákem. Do výslužby odešel v hodnosti armádního generála.

Před Obecním domem v Praze se uskutečnilo shromáždění organizované Institutem Václava Klause (IVK). Podle bývalého prezidenta se současná vláda stále více vzdaluje od idejí svobody, což vyvolává frustraci zvětšující se části společnosti. Kritizoval také Evropskou unii. “Snaží se nás přesvědčit, že česká státnost, národní hrdost, vlastenectví a obhajoba národních zájmů jsou jen přežitky minulosti. Že je to pouhé staromilství,” řekl Klaus. Podle něj je potřeba uchovat a ubránit státnost a suverenitu. “Abychom k tolik potřebné změně přispěli, musíme rychle začít hledat takové politiky, kteří by byli schopni nás k obratu a k novému zítřku dovést,” dodal Klaus.

Právě Obecní dům, v němž před 105 lety Národní výbor přijal zákon o zřízení samostatného československého státu, se dnes také připojil ke dnům otevřených dveří.

Večer se ve Vladislavském sále Pražského hradu uskuteční tradiční předávání státních vyznamenání. Pavel jich udělí přes 60, nominací bylo více než 400. Do slavnostního ceremoniálu Hrad nechce zveřejnit konkrétní jména.

Vzpomínkový akt se dnes odehrává také například v Lánech, Brně, Pardubicích, Plzni, Turnově nebo v Litomyšli, kde je spojený s výstavou a jízdou historických vozidel.

Ve sváteční den si Češi mohou společně připomenout, že z českého národa vzešlo mnoho významných osobností, umělců, politiků i hrdinů.