Oslavy 105. výročí vzniku samostatného Československa vyvrcholily dnes na Pražském hradě udílením státních vyznamenání. Poprvé v režii prezidenta Petra Pavla. Ocenil 62 osobností veřejného života, například bývalého premiéra Petra Pitharta, exministra zahraničí Karla Schwarzenberga či zpěvačku Martu Kubišovou. Podle hodnocení hostů ve Vladislavském sále udílení státních vyznamenání doprovázela radostná atmosféra. Po dlouhé době jde skutečně o důstojný akt a oslavu těch, kteří se zasloužili o naši republiku, napsal na sociálních sítě ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Řád Bílého lva obdržel vedle Pitharta a Schwarzenberga také bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Řád Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní vyznamenání si z Hradu odnesli například katolický kněz a filozof Tomáš Halík či sestra členů odbojové skupiny bratří Mašínů Zdena Mašínová. In memoriam Řád TGM první třídy obdrželi filozof Jan Sokol, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde a lidskoprávní a politická aktivistka a signatářka Charty 77 Jarmila Stibicová. Prezident ocenil i řadu umělců, sportovců, vědců a akademiků. Ocenění by si podle něj zasloužily děti, které se nebojí bránit své spolužáky proti šikaně, rodiče samoživitelé, kteří zvládají péči o své děti bez podpory partnera, či ti, kdo se starají o své blízké s postižením, i ti, kteří pomáhají potřebným, které často ani neznají. „Jsou to všichni ti, kteří volí cestu dobra, spravedlnosti a poctivosti, i když pro ně není ani zdaleka tou nejpohodlnější,“ uvedl Pavel v závěru svého projevu.
Ceremoniál pořadatelé koncipovali podle dosavadních zvyklostí. Do Vladislavského sálu přišlo na 700 hostů, přibližně 2000 lidí dostalo pozvánku na následnou recepci ve Španělském sále. Mezi hosty byli kromě oceněných a jejich doprovodu zástupci vlády, vedení obou parlamentních komor a jejich výborů a klubů, diplomatický sbor či představitelé církví. Mezi pravidelně zvanými bývalými politiky chyběl exprezident Miloš Zeman. Oproti minulým letům se zúčastnili také představitelé vysokých škol. Podle zúčastněných doprovázela akt důstojná a příjemná atmosféra. „Po dlouhých deseti letech se můžeme těšit na oslavu opravdu důstojnou, během níž budou vyznamenáni ti, kdo se zasloužili o vlast, a ne o prospěch jednoho člověka,“ odkázal na deset let, kdy ocenění udílel Zeman, na sociální síti X ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
ČR má podle Pavla nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii
Česká republika má podle prezidenta Petra Pavla nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. Vstup do Severoatlantické aliance (NATO) i Evropské unie považuje za úspěchy. Vědomí, že je Česko součástí nejsilnějšího obranného uskupení na světě, které budí respekt, je základem naší jistoty, řekl dnes prezident v projevu před předáváním státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu.
Češi mají podle hlavy státu mnoho důvodů ke zdravému sebevědomí, ač mají možná i kvůli složité novodobé historii někdy tendence se podceňovat, nevěřit ve vlastní schopnosti a ztrácet naději v lepší budoucnost. „K pozitivnímu pohledu do budoucnosti nepřispívá válka, kterou proti Ukrajině vede Rusko, ani islamistický teror, na který musí reagovat Izrael. My však dnes máme to nejpevnější bezpečnostní ukotvení, jaké jsme kdy v naší historii měli,“ řekl Pavel. Nelze ale podle něj spoléhat jen na vnější záruky spojenců, bezpečnost musí Česko posilovat zejména vlastními silami.
Vyzdvihl, že EU dává lidem a firmám příležitosti, unie také podle Pavla investuje nejvíc peněz do vyrovnávání rozdílů mezi chudými a bohatými regiony. „Společný evropský projekt není bez chyb, ale je to projekt, který má ty nejlepší motivace a cíle. My jsme jeho součástí a my také máme právo a všechny možnosti o něm spolurozhodovat,“ poznamenal prezident.
Na směřování zahraniční politiky podle hlavy státu po dlouhé době panuje shoda mezi vrcholnými ústavními představiteli. Podařilo se podle Pavla najít shodu i s nejsilnějším opozičním subjektem, kterým je hnutí ANO vedené expremiérem Andrejem Babišem. Česko podle prezidenta svými činy dokazuje důvěryhodnost a velikost v mezinárodním společenství. Pomoc Ukrajině je výrazem hodnot, které Česko sdílí se svobodným demokratickým světem, řekl Pavel. Je hrdý na solidaritu a humanitu české společnosti.
Podpora demokracie je v ČR podle Pavla dlouhodobě slabší než v západních zemích, u mnohých lidí se původní představy o demokracii nenaplnily a nyní mají pocit, že je příčinou toho, co se v minulých desetiletích nepovedlo. Varoval před vzestupem populismu. „Chceme být zemí svobodných a sebejistých lidí, nebo se části své svobody vzdáme a odevzdáme se do rukou někoho, kdo slibuje, že se o nás postará?“ tázal se.
Česko potřebuje nový plán pro budoucnost, vzdělanou a kvalifikovanou společnost, ekonomiku založenou na inovacích, míní prezident. „Musíme se připravit na nové výzvy, například na to, jak do našich životů zasáhne umělá inteligence nebo klimatická změna,“ uvedl. Apeloval na rychlejší odstraňování rozdílů mezi chudnoucími regiony a zbytkem země. „Státní správa musí být efektivnější a musíme jí pro to vytvořit legislativní podmínky, aby mohla rychle postupovat realizace důležitých projektů, například v oblasti dopravy nebo bydlení,“ poznamenal Pavel. Je podle něj potřeba potlačit národně specifické, často zbytečné skeptické myšlení.
Pavel na závěr dnešního projevu uvedl, že by si ocenění zasloužily děti, které se nebojí bránit své spolužáky proti šikaně, rodiče samoživitelé, kteří zvládají péči o své děti bez podpory partnera, či ti, kdo se starají o své blízké s postižením, i ti, kteří pomáhají potřebným, které často ani neznají. „Jsou to všichni ti, kteří volí cestu dobra, spravedlnosti a poctivosti, i když pro ně ani zdaleka není tou nejpohodlnější,“ dodal Pavel.
Pavel při projevu zmínil, že Česko by se nemělo cítit jako malý stát, protože je mimo jiné osmou nejlidnatější zemí Evropské unie. Podle Eurostatu nicméně patří Česku devátá příčka. Pavel projev přednášel ze čtecího zařízení na rozdíl od svého předchůdce Zemana, který preferoval mluvení spatra. Pavel rovněž docházel k jednotlivým oceněným, zatímco u Zemana bylo zvykem, že ocenění přišli pro vyznamenání k prezidentovi.
Návrat důstojnosti a vyznamenaní, kteří jsou inspirací, hodnotí Pavla politici
Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) vyznamenal mnoho skutečně výjimečných osobností, ať už z historie, tak ze současnosti, které jsou inspirací pro celou společnost. V proslovu k výročí založení Československa neopomenul nic zásadního. Přinesl povzbuzení, ale zároveň nekonejšil, napsala předsedkyně dolní komory ČTK. Návrat důstojnosti a ocenění pro ty, kteří se skutečně zasloužili o vlast, hodnotí první ceremoniál udělování státních vyznamenání prezidentem Petrem Pavlem politici na sociálních sítích. Na Pražském hradě, kde počátkem roku vystřídal Miloše Zemana, Pavel ocenil například bývalého předsedu vlády Petra Pitharta či exministra zahraničí Karla Schwarzenberga, ale také řadu sportovců, umělců, vědců, lékařů či těch, kteří zachránili životy jiných.
V projevu Pavel mimo jiné řekl, že Česká republika má nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. Češi mají podle hlavy státu mnoho důvodů ke zdravému sebevědomí, ač mají možná i kvůli složité novodobé historii někdy tendence se podceňovat, nevěřit ve vlastní schopnosti a ztrácet naději v lepší budoucnost. Podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury byl projev příliš dlouhý, za což podle něj nicméně nemůže prezident, jako spíš jeho hradní tým. „Jeho autoři (projev) mínili zřejmě jako projev státnický – bohužel méně je někdy více,“ uvedl.
„Po dlouhých deseti letech se můžeme těšit na oslavu opravdu důstojnou, během níž budou vyznamenáni ti, kdo se zasloužili o vlast, a ne o prospěch jednoho člověka,“ napsal krátce před zahájením slavnosti na síť X ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ocenil na stejné sociální síti, že udílení státních vyznamenání už nevládne stísněná atmosféra. „Po dlouhé době jde skutečně o důstojný akt a oslavu těch, kteří se zasloužili o naši republiku,“ uvedl.
Předseda sněmovního podvýboru, který navrhuje osobnosti hodné ocenění, Jan Bartošek (KDU-ČSL) na síti X uvedl, že 20 z nominantů dolní komory letos vyznamenání skutečně obdrželo.
Pozornost a kladné hodnocení věnovali uživatelé sociálních sítí nápadu v přímém přenosu České televize tlumočit do znakové řeči vedle projevu prezidenta také hymnu.