Juraj Skovajsa

28. 10. 2023

V pátek odpoledne oznámili v Praze lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL společnou kandidaturu svých stran pro nadcházející volby do Evropského parlamentu (EP). Přestože seznam kandidátů zatím strany kompletní nemají, jejím tzv. „superlídrem“ má být Alexandr Vondra.

„Koalice SPOLU pokračuje,“ uvedl premiér a předseda ODS Petr Fiala před novináři a dodal, že vedení stran se k tomu tento týden uvolilo po pečlivém zvažování a několikaměsíčních diskuzích.

„Důvody, proč jsme se pro to rozhodli, jsou jasné. Českou republiku čekají v příštím roce volby do evropského parlamentu, které podle všeho budou trošku jiné než ty předcházející. Populistické a extremistické strany dávají už několik týdnů jasně najevo, že tentokrát chtějí využít maximálně všech svých možností,“ pokračoval Fiala, aniž by specifikoval ony strany, nicméně dodal, že „po zkušenostech, které s nimi máme, včetně té zkušenosti z vyhrocenou prezidentskou kampaní před necelým rokem, tak nás nečeká úplně hezké období“.

Dále premiér varoval, že v této souvislosti pravděpodobně přijde „doba plná lží, strašení, nepravd a záměrného rozdělování společnosti“.

Kvůli tomu se dle něj strany rozhodly „překonat názorové rozdíly v jednotlivostech“. „Snažíme se sdružit všechny, kterým záleží na demokratických hodnotách a kterým také záleží na myšlence svobodné, prosperující a nezávislé Evropy“.

Při pohledu na infografiky o hlasování v EP, zveřejňované na platformě X pod účtem „Europarlament přehledně“, je vidět, že rozdíly v názorech oněch tří stran, resp. jejich zástupců za poslední dva měsíce jsou poměrně početné. Největší rozdíl je mezi TOP 09 a ODS, kdy při rozdílném hlasování „topka“ volí shodně s levicově orientovanými Piráty.

Společná listina kandidátů dle Fialy ještě není kompletní, ale českým občanům prý „přinese několik nesporných“ a „jedinečných výhod“. Má na ní být řada výrazných osobností a jejich „superlídrem“ bude Alexandr Vondra (ODS).

Dále předseda ODS představil společný ideový rámec, tzv. volební desatero:

Po Fialovi si vzala slovo předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která charakterizovala uskupení jako středo-pravicové a sdělila, že „od vzniku naší vlády se mnohokrát ukázalo, že jestli něco vede k úspěšnému řešení problémů či výzev, tak je to vzájemná spolupráce, kompetence a schopnost najít konsenzus“ s odvoláním se na výzvy, kterým vláda čelila (covid, ukrajinsko-ruský konflikt a enegie) a na úspěšné předsednictví v EU.

Předseda KDU-ČSL Marián Jurečka zdůraznil, že koalice SPOLU „ukazuje, že my v ČR dokážeme hledat to, co nás spojuje, to, co je důležité pro naše občany, pro naše firmy, pro naši veřejnost, že hledáme, kde jsou problémy, co trápí naše občany, s čím bojují naše firmy, abychom to dokázali poctivě – v těch příčinách – řešit, i když to není vždycky jednoduché, i když to není vždycky populární“.

Vystoupil také „superlídr“ Vondra, dle kterého bylo důležité, že se koalice shodla na „desateru“ a také společné přesvědčení, že můžou v nadcházejících volbách vyhrát, i když „to nebude jednoduché, nebude to podle mě jenom na jednoduché lince Babiš – anti Babiš“.

Poté lídři tří stran podepsali společné memorandum o spolupráci.

Lídři TOP 09, ODS a KDU-ČSL podepisují společné memorandum o spolupráci, Praha, 27. 10. 2023. (Juraj Skovajsa / Epoch Times)