Izraelská armáda v noci na sobotu zahájila dlouho očekávanou pozemní operaci v Pásmu Gazy, jejímž cílem je úplně zničit palestinské hnutí Hamás. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle něhož bude válka uvnitř Pásma Gazy dlouhá a obtížná. Noční pozemní vpád na sever území Gazy a bombardování oblasti je nejrozsáhlejší dosavadní útok, jaký armáda provedla od útoku Hamásu na Izrael ze dne 7. října. Podle ministra obrany Joava Galanta potrvá operace do odvolání.
Podle BBC panuje v oblasti Pásma Gazy naprostý chaos poté, co bylo přerušeno telekomunikační spojení. Rodiny rukojmích unesených Hamásem vyzvaly izraelskou vládu, aby se s nimi sešla a vysvětlila jim, zda zesílení úderů neohrozí jejich životy.
„Přešli jsme do nové fáze války. Dnes v noci se země v Gaze otřásla. Útočili jsme nad zemí i pod zemí, útočili jsme na teroristy na všech úrovních a všude,“ řekl dnes ministr Galant. Před ním prohlásil mluvčí armády Daniel Hagari, že armáda v noci zneškodnila další dva velitele Hamásu, jeden velel vzdušným jednotkám a druhý námořním. Armáda podle Hagariho v noci zasáhla na 150 podzemních cílů Hamásu.
Netanjahu pozemní operaci označil za druhou fázi války s Hamásem, která bude obtížná a dlouhá. Galant prohlásil, že Izrael nemá zájem rozšiřovat válku do jiných oblastí, ale je připraven na všech frontách. Armáda podle něj zasazuje Hamásu těžké rány. Armáda upřesnila, že nasadila tankové, ženijní a dělostřelecké jednotky. Izraelská armáda podle agentury DPA uvedla, že po rozšíření pozemní operace identifikovala a zasáhla několik teroristických buněk.
Pásmo Gazy čelí od 7. října kromě bombardování i totální blokádě, Izrael mu odstřihl elektřinu a dodávky vody, potravin, léků i paliva. Od pátečního večera nefunguje v oblasti internet a mobilní telefony.
„Za takových okolností není možná evakuace pacientů ani bezpečné vyhledání úkrytu. Sanitky se kvůli nefunkční elektrické síti nemohou dostat ke zraněným,“ vyjádřil se dnes šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus, který opět vyzval k okamžitému jednání o příměří. K tomu dnes znovu vyzývali lidé i na propalestinských demonstracích, mimo jiné v Londýně a v Istanbulu.
Na istanbulské demonstraci turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Izrael se dopouští „válečných zločinů“, a zároveň zopakoval svůj názor, že Hamás vládnoucí v Pásmu Gazy není teroristická organizace. Izrael následně oznámil, že po turecké kritice izraelského boje stahuje z Turecka své diplomaty a přehodnotí vztahy s Ankarou.
Pozemní operace v Pásmu Gazy dnes odsoudilo také saúdskoarabské ministerstvo zahraničí. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk uvedl, že se OSN obává, že pozemní operace si v případě dalšího rozšíření může vyžádat další tisícovky civilních obětí. Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že je překvapen vystupňováním bombardování Pásma Gazy ze strany Izraele, a zopakoval výzvu k okamžitému humanitárnímu příměří. Spojené arabské emiráty dnes požádaly, aby se kvůli izraelské pozemní ofenzivě a přerušení telekomunikačních sítí v Pásmu Gazy sešla co nejdříve Rada bezpečnosti OSN.
Na přerušení telekomunikačního spojení v Pásmu Gazy po výzvách řady uživatelů sociálních sítí reagoval dnes americký miliardář Elon Musk, který oznámil, že jeho satelitní komunikační systém Starlink poskytne své služby mezinárodně uznaným humanitárním organizacím v Pásmu Gazy.