Allen Zhong

29. 10. 2023

Bývalý viceprezident oznámil konec své kandidatury do Bílého domu, ale přislíbil, že bude pokračovat v boji.

Bývalý viceprezident Mike Pence v sobotu oznámil, že ukončil svou kandidaturu do Bílého domu.

K tomuto rozhodnutí dospěl poté, co v posledních šesti měsících cestoval po celé zemi, uvedl Pence na výročním summitu republikánské židovské koalice v Las Vegas.

„Loni v červnu jsem oznámil svůj záměr ucházet se o republikánskou nominaci na prezidenta Spojených států, protože věřím, že je tato země v mnoha problémech,“ řekl na pódiu. „[Po] cestách napříč celou zemí v uplynulých šesti měsících …mi to začalo být jasné: tohle není můj čas.“

„Po dlouhých modlitbách a rozvažování jsem se rozhodl pozastavit svou prezidentskou kampaň, a to s platností ode dneška,“ dodal Pence. „Opouštím tuto kampaň, ale dovolte mi, abych vám slíbil, že nikdy neopustím boj za konzervativní hodnoty a nikdy nepřestanu bojovat za zvolení zásadových republikánských vůdců do všech úřadů v zemi.“

Pence to oznámil po neuspokojivých výsledcích průzkumů, a stal se tak prvním významným kandidátem, který odstoupil z volebního souboje, jemuž dominuje jeho bývalý šéf a rival Donald Trump.

Podle srpnového průzkumu agentury Associated Press a Centra pro výzkum veřejného mínění (NORC Center for Public Affairs Research) většina dospělých Američanů, 57 procent, vnímá Pence negativně a pouze 28 procent má na něj pozitivní názor.

Rozhodnutí učinil Pence více než dva měsíce před volebními primárkami v Iowě, na kterou ve své kampani vsázel.

„Pan viceprezident byl partnerem v modlitbách, přítelem, čestným člověkem hlubokého přesvědčení. Republikánská strana je dnes díky Mikeovu vedení silnější. Nepochybuji o tom, že Mike a Karen budou i nadále sloužit tomuto národu a ctít Pána ve všem, co dělají,“ uvedl ve svém prohlášení Tim Scott, jeden z republikánských kandidátů na prezidenta.

Volby 2020

Penceův přístup k výsledkům voleb v roce 2020 měl dopad na jeho vztah s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem a také na jeho image mezi některými republikánskými voliči, zejména mezi Trumpovými příznivci.

Prezident Trump byl přesvědčen, že Pence má moc zvrátit výsledky voleb v roce 2020 a udržet je oba ve funkci. Pence však odmítl výsledky voleb 2020 zamítnout a trval na tom, že na to nemá ústavní právo. Pence ztratil popularitu mezi Trumpovými příznivci, z nichž někteří stále považují Pence za zrádce.

Viceprezident Mike Pence v doprovodu úředníků a podnikatelů hovoří s médii poté, co prezident Donald Trump vyhlásil v Růžové zahradě Bílého domu ve Washingtonu 13. března 2020 stav nouze v souvislosti s koronavirem. (Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)

Pence sázel na Iowu, stát s velkým počtem evangelických obyvatel, který má dlouhou historii prosazování nábožensky a sociálně konzervativních kandidátů, jako je bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee a bývalý senátor Pensylvánie Rick Santorum. Pence často vedl kampaň se svou manželkou Karen, učitelkou křesťanské školy, a zdůrazňoval své neústupné názory na otázky, jako jsou potraty, které odmítá i v případech, kdy je těhotenství neživotaschopné. Opakovaně vyzýval své spolukandidáty, aby v délce minimálně 15 týdnů podpořili celostátní zákaz potratů, a prosazoval zákaz léků používaných jako alternativa k chirurgickým potratům.

Ale i v Iowě se Pence jen těžko dokázal prosadit.