Ondřej Horecký

30. 10. 2023

Složitý labyrint chodeb prolíná podzemí pod ulicemi Gazy. Jsou pod nemocnicemi, školami, mešitami i domy. Říká se jim „metro v Gaze“ a slouží jako úkryt pro militantní hnutí Hamás.

Celá síť tunelů má údajně až 500 kilometrů, přičemž některé vedou až do Izraele. Izraelská armáda včera zveřejnila krátké video, kde je vidět, jak takové tunely vypadají. Protože se v nich ukrývá velké množství islamistických extremistů a jejich výzbroje, jsou pro izraelské síly jedním z prioritních zájmů.

„Abychom zničili Hamás, musíme zničit jejich podzemní tunely,“ uvádí izraelská armáda.

Jak jsme psali dříve, Hamás se v Pásmu Gazy v podstatě skrývá pod zemí, pod bytovými domy lidí, kteří tam žijí. Existuje rozsáhlá síť podzemních bunkrů propojených chodbami. Najít v tomto bludišti teroristy a jejich rukojmí nebude snadné.

Vstupy do tunelů v Gaze se dle videa izraelské armády nacházejí pod obytnými domy, mešitami a školami. Předpokládá se, že v úzkých ulicích a uličkách oblasti jsou na povel odpalovány nástražné výbušné systémy a improvizovaná výbušná zařízení. Izraelská armáda obviňuje Hamás, že na stavbu tunelů využívá miliony z pomoci určené pro civilisty.

Tunely umožňují teroristům setkávat se, organizovat se a nepozorovaně se pohybovat po celé Gaze. Ve skladech v podzemí jsou také skladovány zbraně, munice a další vojenské zásoby.

V tunelech jsou nainstalovány pevné linky, které umožnily teroristům z Hamásu vykonat nedávný útok na Izrael, aniž by se o tom tajné izraelské služby prostřednictvím odposlechu dozvěděly.

Izraelské síly oznámily, že v pátek v noci zničily při leteckých útocích 150 podzemních cílů v Pásmu Gazy. Kromě tunelů a další infrastruktury v podzemí byli podle izraelské armády zlikvidováni také někteří teroristé z Hamásu, včetně šéfa vzdušných operací Asima Abu Rakaby, který se podílel na plánování brutálního útoku ze 7. října.

Izraelská armáda má na ničení tunelů a pro boj v nich vyčleněny elitní jednotky. Jednou z nich je Bojový ženijní sbor, který disponuje speciálním vybavením na hledání a ničení tunelů. Další jednotky mají k ruce speciální zbraně pro boj v podzemí a psy vycvičené pro pohyb v tomto prostředí, uvádí videokanál India Today.

Související témata