Matthew Lysiak

2. 11. 2023

Zpráva, že téměř tři ze čtyř vojáků v aktivní službě trpí nadváhou nebo obezitou, je podle odborníka ukazatelem toho, že je nutné zrušit nízkotučnou stravu s vysokým obsahem sacharidů, která se v ozbrojených silách Spojených států prosazuje již desítky let.

Doktor Ken D. Berry, rodinný lékař, který má za sebou více než 20 000 pacientů a specializuje se na zdravotní komplikace způsobené moderní stravou, uvedl pro The Epoch Times, že příčina „epidemie obezity“, které čelí armáda, není záhadou.

Epidemie obezity

„Pokud chce armáda doufat, že se jí podaří zvrátit epidemii obezity, musí začít tím, že se zcela zbaví stávajících doporučení týkajících se vysokého obsahu sacharidů, která jsou vnucována vojákům a která jsou v první řadě příčinou obezity,“ řekl Berry.

„Každému by už mělo být jasné, že to nefunguje. Stačí se podívat na výsledky,“ dodal.

Téměř padesát let se americká armáda řídila kontroverzními Pokyny pro výživu Američanů, které doporučují stravu s vysokým obsahem obilovin a sacharidů, které jsou dlouhodobě spojovány s přibýváním na váze. Významné vazby na potravinářský a farmaceutický průmysl vládních příslušníků, jejichž úkolem je určovat stravovací návyky stovek milionů školáků, pacientů v nemocnicích a bezpočtu dalších lidí, vyvolávají obavy, zda americká strava není zkorumpovaná.

Ze studie, jejímž autorem je šest výzkumníků, včetně Niny Teicholzové, investigativní autorky a vědecké novinářky, vyplývá, že 95 % členů expertního výboru pro Poradní panel pro výživové směrnice na rok 2020 – skupina 20 lidí, kteří vytvářejí národní výživové programy, normy a vzdělávání o tom, co představuje zdravou stravu – bylo ve střetu zájmů s potravinářským nebo farmaceutickým průmyslem.

„Lidé mají právo být znepokojeni,“ sdělila již Teicholzová dříve deníku The Epoch Times. „Stále jsme svědky epidemického výskytu obezity, cukrovky a mnoha dalších nemocí souvisejících se stravou, které oslabují naše národní hospodářství i zdraví. Jádro našeho problému je naše stravovací politika.“

Vzhledem k tomu, že váha armádních příslušníků zřejmě dosáhla bodu zlomu, rozšířily se obavy z těchto směrnic i na připravenost armády.

Mimoto epidemie také ztěžuje schopnost armády najít nové uchazeče. Více než jeden ze tří mladých dospělých ve věku 17-24 let je „příliš těžký na to, aby mohl sloužit v armádě“; mezi mladými dospělými, kteří splňují požadavky na váhu, pouze tři ze čtyř mohou splnit úroveň fyzické aktivity, která je připraví na výzvy v základním výcviku, uvádí zpráva vydaná Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Potíže při náboru

„Armáda má stále větší potíže s náborem vojáků v důsledku fyzické nečinnosti, obezity a podvýživy mezi mladými lidmi v naší zemi. Neřešení těchto problémů nyní bude mít dopad na naši budoucí národní bezpečnost,“ uvedl ve zprávě armádní generálporučík ve výslužbě Mark Hertling.

O fyzické zdatnosti americké armády se v předchozích generacích pochybovalo jen zřídka, pokud vůbec, protože se věřilo, že maso dělá lepší vojáky. Za druhé světové války byli Američané doma vyzváni, aby vysázeli zahrady vítězství a konzumovali více ovoce a zeleniny, a tím ušetřili červené maso pro vojáky v zahraničí, protože věřili, že maso jim dodá sílu potřebnou k vítězství ve válce.

Počátkem 80. let se strava příslušníků armády začala měnit spolu s jejich pasy, a to zavedením výživových doporučení pro Američany, která do roku 1992 doporučovala 6-11 porcí obilovin denně spolu s přísným omezením nasycených tuků obsažených v mase.

V následujících letech se zvyšující se váha vojáků odrážela od váhy širší populace. V roce 1980 bylo obézních 4,8 % mužů a 7,9 % žen. Do roku 2008 se tento podíl zvýšil na 9,8 % mužů a 13,8 % žen. Podle posledních dostupných údajů CDC se obezita zvýšila na 39,8 procenta u dospělých ve věku 20 až 39 let, 44,3 procenta u dospělých ve věku 40 až 59 let a 41,5 procenta u dospělých ve věku 60 a více let.

Potraviny s vysokým obsahem sacharidů

Berry tvrdí, že potraviny s vysokým obsahem sacharidů podávané vojákům stimulují mechanismy hladu a zvyšují příjem svačin a dalších nezdravých potravin, které přispívají k obezitě.

„Myslím, že vedení armády se snaží epidemii obezity řešit, ale řídí se naprosto zastaralými radami, které nemají šanci fungovat, a ve skutečnosti problém jen zhoršují, protože vyvolávají větší chuť na nezdravé jídlo a vytvářejí ochablá těla nevhodná k boji,“ uvedl Berry.

Doktor Berry však říká, že epidemii obezity, která v současnosti sužuje americkou armádu, lze snadno napravit.

„Kdybyste dali vojákům spoustu možností s nízkým obsahem sacharidů a živočišných tuků, mohli byste zítra zvrátit epidemii obezity. Okamžitě by začali hubnout, protože by neměli neustále hlad, protože maso je plné živin, které je velmi sytí,“ pronesl.

„Od počátku historie je známo, že vojska, jež jedla nejvíce masa, často vítězila.“

Tento článek byl původně publikován na americké verzi Epoch Times.

Související témata