ČTK

2. 11. 2023

Obvodní soud pro Prahu 3 dnes shledal bývalého poslance Dominika Feriho vinným v obvinění ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o znásilnění. Vyměřil mu trest ve výši tří let odnětí svobody. Soud Feriho uznal vinným ve všech bodech obžaloby. Rozhodnutí není pravomocné, Feri se proti němu ihned odvolal k pražskému městskému soudu. Bývalý politik novinářům řekl, že je z rozsudku zklamaný, doufá, že odvolací soud bude mít na případ jiný názor.

“Soud vzal za prokázané, že se obžalovaný sexuálního násilí dopustil proti všem třem poškozeným,” řekla soudkyně Lenka Hájková. Feriho podle ní usvědčují především výpovědi dívek, které korespondují s dalšími důkazy. Věrohodnost žen potvrdily také znalecké posudky. Dívkám musí Feri podle nepravomocného verdiktu nahradit dohromady více než půl milionu korun.

Při ukládání trestu vzala soudkyně v potaz to, že se podle ní Feri dopustil tří trestných činů, přihlédla také k tomu, že oběťmi byly mladé dívky. “Panu obžalovanému neprospívá ani okolnost, že se trestného činu dopustil jako mladý politik, ke kterému poškozené vzhlížely a měly k němu důvěru,” řekla Hájková. Negativně zhodnotila taky to, jak se Feri choval při výsleších dívek, který poslouchal z vedlejší místnosti. Podle Hájkové se smál tak hlasitě, že ho dívky slyšely v jednací síni.

“Je pro mě velkým zklamáním, že jsem odsouzený za něco, co se skutečně nestalo,” řekl novinářům po vyhlášení rozsudku Feri. Dodal, že vyčká písemného vyhotovení verdiktu, aby zjistil, jak se soud vypořádal s údajnými rozpory v případu. Věří, že odvolací soud jeho námitkám vyhoví. Odmítl také, že by se při výsleších poškozených choval neomaleně.

Státní zástupkyně Petra Gřivnová viní Feriho ze tří skutků, dva se podle ní staly v březnu a v listopadu roku 2016 v jeho bytě na Praze 3. Obě dívky Feri podle obžaloby přes jejich nesouhlas líbal a osahával a následně s nimi prováděl sexuální praktiky. Jedné z nich bylo v té době 17 let.

Státní zástupkyně tvrdí, že se nezletilá dívka, předtím než odešla, napila nealkoholického nápoje, po jehož požití se dostala do stavu “částečné ztráty vědomí”. To, že by žena požila omamnou látku, ale podle soudkyně prokázáno nebylo, stav, ve kterém se ocitla, mohl být způsobený i jinými důvody.

Třetí incident se stal podle obžaloby v roce 2018, kdy si Feri pozval do Poslanecké sněmovny ženu kvůli možné pozici stážistky. Ženu se podle vyšetřovatelů pokoušel líbat a osahávat, podařilo se jí ale odejít, obžaloba proto případ kvalifikuje jako pokus o znásilnění.

Pro Feriho Gřivnová navrhovala tříleté vězení. Novinářům řekla, že je s rozsudkem spokojená. “Obžalovaný byl uznán vinným ve všech bodech podané obžaloby, rovněž výrok o trestu plně odpovídá mému návrhu ze závěrečné řeči,” uvedla. Podle zmocněnkyně poškozených Adély Hořejší by mohl být uložený trest vyšší, pro poškozené je ale zásadnější, že soud pojmenoval to, co se jim stalo, za závažné a škodlivé.

Feri obžalobu už dříve opakovaně popřel, odmítl, že by se dopustil jakéhokoli sexuálního násilí. U hlavního líčení i ve svém závěrečném návrhu opakovaně poukazoval na údajné rozpory ve výpovědích žen. Řekl také, že policie a státní zástupce k jeho případu přistupují alibisticky. Stíhání pro něj podle jeho slov znamenalo destrukci pracovního, ale i osobního života.

Dnešní vynesení rozsudku provázel velký zájem médií, na jednání soud vydával vstupenky. Do jednací síně kromě přítomných novinářů vpustil i tři kameramany, kteří mohli výrok rozsudku natočit. Přímý přenos však senát nepovolil. Omezený počet míst odůvodnila mluvčí soudu velikostí jednací síně a snahou o zachování důstojnosti řízení.