ČTK

4. 11. 2023

Na hřebenech Krkonoš napadlo v noci na dnešek asi 15 centimetrů sněhu. Bylo to první větší sněžení nadcházející zimy v nejvyšších partiích hor. Silný vítr dnes zastavil horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. ČTK to zjistila u provozovatele lanovky a horské služby. Poprvé v Krkonoších po létě sněžilo 8. října, kdy se poprašek sněhu objevil na vrcholu Sněžky. Na hřebenech Šumavy sněžilo tento týden už v noci na pátek. První sníh letošní sezony napadl v noci na dnešek v Jeseníkách, v nejvyšších partiích tam leží až šest centimetrů.

Teplota se dnes ráno na hřebenech Krkonoš pohybovala těsně pod nulou a byla silná mlha. Napadaný sníh byl mokrý. Na Sněžce bylo minus 2,2 stupně Celsia, pocitová teplota však kvůli silnému větru byla na úrovni minus 12 stupňů, vyplývá z dat měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu Sněžky.

Na hřebenech Šumavy přecházely srážky ve sněhové již v noci na pátek. „Během dne zde sněžilo přibližně v polohách nad 1000 metrů a v nejvyšších partiích napadlo až 17 centimetrů,“ uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav na facebooku. V sobotu ráno leželo nejvíce sněhu na hřebenech Šumavy, kde meteorologové zaznamenali na Blatném vrchu 16 centimetrů, a na hřebenech Krkonoš, konkrétně na Luční boudě 15 centimetrů.

V níže položených místech Krkonoš nesněžilo, ale pršelo. Například ve Špindlerově Mlýně od pátečního dopoledne napršelo téměř 30 litrů vody na metr čtvereční. Teplota se v horských střediscích dnes ráno pohybovala kolem tří stupňů nad nulou.

Rychlost větru na Sněžce dnes ráno činila 70 až 80 kilometrů v hodině. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Během dne se situace může změnit. Když je horní úsek lanovky na Sněžku mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku je dnes v provozu od 08:00 do 18:00.

V Krkonoších je dnes ještě v provozu lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Její provoz vítr neomezil.

Související články