ČTK

6. 11. 2023

Osmdesátiletý muž z Vyškovska chtěl investovat na finančních trzích, podvodníci ho připravili o více než milion korun. Případem se zabývají kriminalisté. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí Bohumil Malášek. Další podobné případy, kde ale částky byly nižší, se staly například i na Brněnsku. Policie před takovými podvody opakovaně varuje.

Senior se nejprve registroval na internetu, za což zaplatil asi 3 000 korun. Potom jej kontaktoval bankéř a společně nainstalovali do počítače program na vzdálenou správu. „Podvodník tak snadno získal přístupové údaje do internetového bankovnictví poškozeného. Z jeho účtu pak přes víkend ve dvou transakcích odeslal na neznámé účty více než milion korun,“ popsal Malášek.

Další případ se odehrál na Brněnsku. Zprávě o napadení účtu uvěřila padesátiletá žena. Podle instrukcí falešného bankéře kvůli tomu vybrala více než půl milionu korun, které pak znovu podle rady domnělého bezpečnostního pracovníka banky vložila do dvou bitcoinmatů v centru města. „Až potom pochopila, že se unáhlila a byla podvedena,“ uvedl mluvčí.

Podobně přišel o skoro 150 000 korun o čtyři roky mladší muž ze stejného regionu, který podle instrukcí falešného bankéře poslal své peníze na údajně bezpečné účty. „Během víkendového dopoledne získal zatím neznámý podvodník opravdu zajímavou částku,“ uvedl mluvčí.

Policie se podobnými případy zabývá opakovaně a stejně tak před nimi opakovaně varuje. Doporučuje například, aby si lidé neinstalovali do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným lidem, a aby cizím lidem nepovolovali vstup do internetového bankovnictví. Doporučuje rovněž nereagovat na virtuální, zdánlivě výhodné finanční transakce ani na žádosti o sdělení ověřovacího PIN. Opakovaně také například upozorňuje na to, že žádná banka k zablokování účtu nepotřebuje údaje k bankovní kartě.